Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy helyes? Emlékszel a...

Hogy helyes? Emlékszel a dolgokra, amelyekről régen beszélgettünk, hogy majd egyszer megcsinálunk? Vagy megcsináljuk?

Figyelt kérdés
2018. máj. 17. 00:48
 1/9 anonim ***** válasza:
83%

megcsináljuk


...hogy majd egyszer megcsináljuk (őket)

2018. máj. 17. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Bár nem tudom, valahogy a másik is jónak tűnik.
2018. máj. 17. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Érdekes kérdés. Nézzünk két példát.

- Dolgokról beszéltünk, amiket majd megcsinálunk.

- Dolgokról beszéltünk, hogy majd megcsináljuk.

Szerintem a különbség a kötőszó ill. amihez kapcsolódik. Az első esetben a dolgokhoz, a másodikban inkább a beszédhez, annak a témájához. Mivel az eredeti mondatban a hogy kötőszó szerepel, a megcsináljuk lenne a jobb választás.

2018. máj. 17. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 BringaManó ***** válasza:

Inkább arról van szó, hogy határozott vagy határozatlan az, amiről beszélgettünk, illetve amit megcsinálunk.


Egyszerűbb mondat esetében érzi is mindenki, nincs vele gond, csakhogy itt az a helyzet, hogy a "beszélgettünk"-ös tagmondat miatt szétszáll az egész, ugyanis így együtt ez az egész már nem egy "szabályosan" szerkesztett mondat, hanem olyan "tömörítések" vannak benne, hogy abból már nem lehet jól kijönni...


Ez a jobb az én fülemnek is:


"Emlékszel a dolgokra, amelyekről régen beszélgettünk, hogy majd egyszer megcsináljuk?"


de – ahogy írtam – ez sem tiszta, hiszen két ilyen mondat van "összetolva":


"Emlékszel azokra a dolgokra, amelyekről régen beszélgetTÜNK,

és amelyekről akkor azt tervezTÜK (/ esetleg beszélgetTÜK), hogy majd egyszer megcsináljuk őket?"


Ki is bővítettem mindenfélével, hogy jól mutasson. :-) Na ebből sok fölösleges dolgot kihagyva (azokra, akkor, azt, őket...), és a két mondatot egymásba csúsztatva születik az eredeti:


"Emlékszel a dolgokra, amelyekről régen beszélgetTÜNK, hogy majd egyszer megcsináljuk?"


Csakhogy ennek az összecsúsztatásnak az eredményeképpen középen a határozott "tervezTÜK" alak esett ki, ott maradt egy határozatlan (beszélgetTÜNK) – miközben a nyelvérzékünk érzi, hogy ott egy határozott igének kéne lennie –, így a vége (a "hogy" utáni rész) már mindenképpen egy kicsit sántítva tud csak folytatódni...


---


Lehetne úgy is, hogy a "terveztük" helyett a "beszélgettük" szót képzelem oda "hiányzó láncszemként", és így már ki lehet egyenesíteni a mondatot úgy, hogy benne marad a "beszélget":


"Emlékszel a dolgokra, amelyekről régen (azt) beszélgetTÜK, hogy majd egyszer megcsináljuk őket?"


ez a mondat már "logikailag" rendben van, csak annyi a fura, hogy a beszélget ige tárgyas formában kicsit szokatlan...

(továbbá nem is felel meg teljesen az eredetinek, mert abban még "félig" benne volt az a mondat, hogy "Emlékszel a dolgokra, amelyekről beszélgettünk?", ebben meg már semennyire nincs benne...)

2018. máj. 17. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 TappancsMancs ***** válasza:

Szerintem a 'dolgokra' után fölösleges a vessző. Amúgy helyes lehet mindkét végződés.


1.

Emlékszel a dolgokra amelyekről régen beszélgettünk, amiket majd egyszer megcsinálunk?


2.

Emlékszel a dolgokra amelyekről régen beszélgettünk, hogy majd egyszer megcsináljuk?

2018. máj. 17. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 BringaManó ***** válasza:
100%
Lehet, hogy fölöslegesnek érzed, de szerencsére a Helyesírás kategóriában vagyunk, és itt bátran mondhatom: oda márpedig kötelező az a vessző... :-)
2018. máj. 17. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 TappancsMancs ***** válasza:
oké
2018. máj. 18. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Azokat majd megcsináljuk, valamit majd megcsinálunk.
2018. máj. 22. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

Igen, az előttem válaszoló - és sok más válaszoló is :-) - írta helyesen. Nem mindegy, hogy AZT (tárgyas ragozás), vagy VALAMIT (alanyi ragozás).

Tehát a kettő közül egyértelműen ez helyes:

"Emlékszel a dolgokra amelyekről régen beszélgettünk, hogy majd egyszer megcsináljuk?"

A másik verzió alanyi ragozásban így lenne helyes:

"Emlékszel valamire amiről régen beszélgettünk, hogy majd egyszer megcsinálunk?"

2018. máj. 23. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!