Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért van "j" és "ly"?

Miért van "j" és "ly"?

Figyelt kérdés
A magyar nyelv általában logikus. A nyelvújítások során sok cafrangot eltüntettek. Ez miért maradt meg? Igaz a sújt és a súlyt más fogalom, azonban kiejtésben ugyanaz, maximum egy fordítóprogramnak okozna gondot. Egyébként is vannak azonos alakú szavak.
2018. máj. 19. 22:07
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Régen máshogy ejtették.


Ahogy “e” hangból is kettő van, viszont egy betűt használunk rá. A zárt e betű az amit szeged fele “ö”-nek ejtenek. Ezért mondhatják azt hogy “embör” és nem azt hogy “ömber” vagy “ömbör”:

2018. máj. 19. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
71%
Ha 1985-ben lennénk a zánkai úttörőtáborban, jogos lehetne a kérdésed. De 2018-ban vagyunk, amikor 3 kattintásra vagy a szakszerű válaszoktól. Te mégis másokat ugráltatnál csak azért, hogy megspórolj 3 kattintást. Ez valahol tiszteletlenség...
2018. máj. 19. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 chtt ***** válasza:
2018. máj. 19. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#1


Most már jónéhány éve Szegedre költöztem, egyre ritkábban hallok szögedies beszédet. Mindenesetre -mégis- úgy írjuk, hogy szegediesen, pedig tehetnénk pl. két pontot az e-re -legalább itt Szegeden. Vagy mégsem, mivel itt egyértelműen ő-t mondanak.


#2, #3


Bocs. Tényleg rákereshettem volna. Csak hirtelen felmerült bennem pár helyesírással, "szép magyar beszéddel" kapcsolatos kérdés, s az egyiket kiírtam. A gugliban keresve nem találtam választ, talán ezért nem jutott eszembe, hogy itt is rákeressek.

2018. máj. 19. 23:26
 5/9 anonim ***** válasza:
89%

A j mindig j

Az l mindig l

Az ly-t viszont lehet így is úgy is mondani.


Az idősebbek jelentős hányada még ma is l-nek mondja az ly-okat, nemhogy a nyelvújítás korában, és kikérne magának bármiféle j hangot. Mivel ebben országos közmegegyezés nem volt, hát lett rá egy harmadik féle betű.


királfi, gólamadár, hozd a gereblét, lukas a zoknid...


Jó, mondjuk idősebbek alatt nem a mobiltelefont fogdosó taknyos diszkóban szocializálódott 60-as nagyanyáitokra gondolok, hanem a 90+ éves fejkendős öregasszonyokra. Azoknak a fele így beszélt, ma is így beszél, aki még él valami otthonban. Ha hallottál volna még ilyen embereket beszélni, értenéd, mire föl van ez az egész. Igaz, én magam se beszélek így, de gyerekkoromban még annyit hallottam ezt a fajta beszédet, hogy teljesen megszokott számomra.

2018. máj. 19. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
71%

"A nyelvújítások során sok cafrangot eltüntettek."

Nem tudom, mire gondolsz. A következetlenségeket, tehát a hol így, hol úgy írásmódot próbálták eltüntetni, ill. sok fogalomnak kellett magyar nevet adni. Az ly egy hagyomány, ami a nyelv egyik érdekessége. Nem szabadna, hogy teher legyen, inkább legyünk büszkék rá (bármiféle melldöngetés nélkül). Nézd meg pl. a franciákat, ott olyan kacifántos az írásmód, hogy nyelvi vetélkedőket tartanak, és eszük ágában nincs változtatni, mert ettől (is) érdekes és egyedi nyelvük. Nem mindig a praktikum az első, hanem az érték megtalálása abban, amink van, és az egyik ilyen a magyar nyelv.

2018. máj. 20. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
70%
Történeti okokból van. Azoknak, akiknek beleverték a fejükbe a különböző írásmódot, legalábbis nagyon csúnyán néznek ki szavak ly helyett j-vel írva.
2018. máj. 20. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"Az ly-t viszont lehet így is úgy is mondani"

A mai standard magyar nyelvben a j és a ly ugyanazt a fonémát jelöli, az írásbeli különbség arbitráris, a magyar nyelvet beszélőkkel külön be kell magoltatni az írásbeli különbséget.

"Az idősebbek jelentős hányada még ma is l-nek mondja az ly-okat,"

Jelentős hányada, ja, persze. Attól, hogy te esetleg találkoztál ilyen emberrel, nem jelenti azt, hogy sok van.


" a nyelv egyik érdekessége. Nem szabadna, hogy teher legyen, inkább legyünk büszkék rá (bármiféle melldöngetés nélkül). "

Hát rohadt nagy érdekesség, hogy megtartottunk egy írásbeli eltérést annak ellenére, hogy a nyelv természetesen eltüntette magából a különbséget, erre én inkább nem lennék büszke. Szó szerint semmi értelme nincs az ly használatának, az egyetlen, amire használják, az az, hogy beszólnak egymásnak az emberek, hogy "hőőő, nem tudta, hogy az XY szó LY/J-s, mekkora bunkó mááá." Mondjuk teljesen egybevág a helyesírás szabályzásának filozófiájával, most kiadták az új szabályzatot, amiben az eddigi hülye szabályokat más hülye szabályokra váltották, és nem fejlesztettek semmit.

2018. máj. 21. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

#8


Éppen ezért tettem fel a kérdést, mert valakit itt tízből nyolcan azért cikiztek mert elvétett egy ly-t, ahelyett, hogy a számára nagyon fontos egészségügyi kérdésre igyekeztek volna válaszolni.

2018. máj. 21. 19:54

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!