Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért van az, hogy úgy helyes...

Miért van az, hogy úgy helyes Pluto (régebben inkább Plútó), de ha ezt használjuk raggal, akkor Plutót kell írni?

Figyelt kérdés

2018. jún. 2. 19:34
 1/9 anonim ***** válasza:
87%

Mert ez a szabály. :D


A szóvégi rövid magánhangzó toldalékoláskor hosszú lesz. Írok pár példát:

anya - anyát

Ede - Edével

körte - körték

lego - legóból

ruha - ruhában

macska - macskával

kapu - kapura


Az -o végű szavaknál ez azért furcsább, mivel ugye a magyar szavak közül csak a no és a nono végződik rövid o-ra, tehát nem találkozunk ezzel a jelenséggel, csak idegen nyelvekből átvett szavaknál.

(Betű- és mozaikszavaknál is van hasonló furcsaság, pl. ELTE, FORTE -- az "eltére" jár valaki, nem az "eltere", és a "fortéban" dolgozott régen sok ember, nem a "forteban".)


És most várom BringaManót, hogy belekössön, hogy kiejtés szerint írtam le a szavakat. ;)

2018. jún. 2. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
4%
Az ú-t kérdezte, nem az ó-t, okoska
2018. jún. 2. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
100%
Előző, nálad nagyobb hülye még nem volt a Gyakorin, büszke lehetsz magadra :D Istenem, de jót röhögök azon, amikor az agyatlan másokat hülyéz le, miközben annyira hülye, hogy az ember belehal a röhögésbe!
2018. jún. 2. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

:D


Nem baj, így legalább észrevettem, hogy az utolsó példám nem is stimmel. :(


Bringaaaa, ébresztőőőő. :)

2018. jún. 2. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 BringaManó ***** válasza:
70%

Jól vetted észre, ott tényleg nem stimmel valami – és ebből gyanút is foghattál volna... :-)

Ugyanis a szabály nem ilyen "egyszerű", az u-ra például pont nem vonatkozik...

[link]


"Mind a közszavak, mind a tulajdonnevek végső a-ja, e-je, o-ja és ö-je helyett á-t, é-t, ó-t, illetve ő-t írunk az olyan toldalékos vagy utótaggal ellátott alakokban, amelyekben ezek a szó végi hangok a magyar kiejtésben megnyújtva fordulnak elő, például: signorina, signorinák; Sinaia, Sinaiában, de: sinaiai; Coca-Cola, Coca-Colát, de: Coca-Cola-szerű; campanile, campanilén, de: campanileszerű; Cicero, Cicerót; Goethe, Goethének, goethés, de: goethei [vö. 29.]; allegro, allegróban, allegrós; Oslo, Oslóban, oslói; Malmö, Malmőből, malmői; Victor Hugó-i [vö. 217. b)]."


-----


Amibe még ma szeretnék belekötni (ha választhatok): :-)


"(Betű- és mozaikszavaknál is van hasonló furcsaság, pl. ELTE, FORTE -- az "eltére" jár valaki, nem az "eltere", és a "fortéban" dolgozott régen sok ember, nem a "forteban".)"


1. a betűszók a mozaikszók csoportjának egyik része (a másik része a szóösszevonások, ezt a szót kerested ;-)

2. a betűszóra példa az ELTE, a szóösszevonásra a Forte (mert ebben nem minden betű jelent külön szót: a "Fo" a fotokémiaiból jön), az utóbbiaknak elvileg csak az első betűje nagy.

3. a furcsaság, amit írsz, egy kicsit téves...:

valóban úgy mondjuk, hogy [eltére] és [fortéban], de

úgy írjuk, hogy ELTE-re és Fortéban...

(vagyis a betűszókra pont nem igaz, hogy írásban is "megnyújtjuk", amit hosszan ejtünk)


Továbbá a kérdéshez:


"Pluto (régebben inkább Plútó)"


nem "régebben" és nem "inkább", hanem

az égitest Plútó, a kutya Plútó, a görög–római isten Plutón/Pluto,

és ha az utóbbit ragozzuk, akkor valóban Plutóval

2018. jún. 3. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A Pluto csillagászati szakszóként így helyes ma, ez megváltozott.

De köznapi nyelven lehet használni a Plútó szót is!

A kutyánál meg nem tudom, de szerintem lehet megintcsak mindkettőt, mert ez egy angol rajzfil, tehát mondhatjuk a nevén Pluto kutyának, de mivel volt magyar verziója, ezért Plútó kutyának is.

2018. jún. 3. 09:09
 7/9 anonim ***** válasza:

"Jól vetted észre, ott tényleg nem stimmel valami – és ebből gyanút is foghattál volna... :-)"


Gyanút is fogtam, és már elkezdtem írni, hogy az -u végűek kivételek, de közben rájöttem, hogy az -i végűek is, -ö végű meg ugyebár nincs; de lusta voltam megkeresni a szabályt, így egyszerűbb volt utánad visítozni. :D


A többit is köszi, felfrissült a tudásom. ;)

2018. jún. 3. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 BringaManó ***** válasza:
100%

"A Pluto csillagászati szakszóként így helyes ma, ez megváltozott."


Egyrészt az, hogy egy-egy szakmában hogy használnak egy-egy szót (nevezhetjük szaknyelvnek), gyakran eltérhet az általános helyesírástól. Pl. szeretik úgy írni, hogy "pathológia" (ld. pl. [link] ) vagy winchester (ld. pl. [link] ), de attól az még itt a "Helyesírás" kategóriában (ma) szigorúan patológia és vincseszter.

Lehet, hogy a csillagászoknak "134340 Pluto"-ként – röviden "Pluto"-nak "becézve" – szimpatikusabb (ez akár még "szakszerűbb" is lehet), én is látom a Wikiben: [link] – ugyanakkor azt is láthatjuk ugyanott, hogy a szó helyesírása a szabályzat szerint Plútó. Ami így is van, ld.:

[link]


Egyébként tök jó, hogy a Wiki oldalon ilyen szépen leírják ezt – bevallom, én sem tudtam, hogy így áll a helyzet :-) –, de az azért már túlzás, hogy más cikkekre is úgy hivatkoznak, hogy saját ízlésükhöz igazítják az idézett cikkcímben a szó helyesírását – ld. a Wiki-oldalon alul a hivatkozásokat –, miközben az eredeti helyeken helyesen írták annak idején (az csak ráadás, hogy most is úgy helyes):

[link]

[link]

stb.


----


Plútó kutya nevét a szabályzatban ugyan nem találtam, de az OH.-ban "Plútó kutya"-ként van említve, amiben nem is találok kivetnivalót: felteszem, hogy ugyanazért írják így, amiért nálunk Miki egér sem "Mickey"...

Jobb híján ezt tekintem "hivatalosnak", és a sajtó is ehhez tartja magát:

[link]

[link]

:-)


HTH

2018. jún. 4. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:
a zárójel miatt széttörött Wiki-linkért bocs (GYK-motor ismét a topon...), akkor legyen így: [link]
2018. jún. 4. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!