Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kell ide vessző?

Kell ide vessző?

Figyelt kérdés

"Ezen népek többségében földművesek, pásztorok és halászok voltak." Írtam én. De a tanár szerint kell egy vessző a "népek" után, így: "Ezen népek, többségében földművesek, pásztorok és halászok voltak."


És egy ponton múlt a jobb jegy. Most én vagyok a hülye, vagy tényleg csak ürügy kellett neki a lehúzásra?

Az tiszta sor, hogy pikkel rám régóta...



2018. jún. 10. 16:28
 1/10 anonim ***** válasza:
89%
Szerintem nem kell.
2018. jún. 10. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 chtt ***** válasza:
100%

Szerintem nem kell. Akkor kellene, ha a "többségükben" rész valami beékelt mondat volna (bocs, de a manó se tudja, mi a hivatalos neve), kb. így:

Ezek a népek, többségükben földművesek, pásztorok és halászok, már az ókori történetírók előtt is ismertek voltak.

Ebben az esetben a "többségükben" részt teheted akár gondolatjelek közé, illetve teljesen elhagyhatod:

> Ezek a népek - többségükben földművesek...

> Ezek a népek már az ókori...

Szóval igen, nagyon úgy tűnik, hogy pusztán belekötés esete forog fenn.

2018. jún. 10. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Kettes, ja, gondolom az történt, hogy csak az elejét olvasta el, és azt hitte, olyan mondat következik, mint a te első példamondatod.


Eddig nem voltam benne biztos, de mostmár tiszta, hogy ez a sokadik eset és az ezt megelőző sok is jogtalan volt. Vagy szemét, vagy csak a saját tárgyához ért (és a nyelvtanhoz nem...), vagy nem alaposan javít, de hogy hogy lehet ilyen tanár...Ráadásul ennek a kegyelme alatt kell legyek még évekig...

2018. jún. 10. 16:59
 4/10 anonim ***** válasza:
71%
(Vesszővel egyébként konkrétan azt jelentené, hogy a földművesek is pásztorok és halászok voltak, ami logikailag.... Hogy is mondjam. Úgy képzelem, a tanárodat sem az eszéért és/vagy a végtelen jóindulatáért szeretik.)
2018. jún. 10. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
79%

> „bocs, de a manó se tudja, mi a hivatalos neve”

Bringa Manó biztos tudja! Amúgy igazad lesz: [link]

2018. jún. 10. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Hát a jóindulatért biztos nem.

De egyébként jelenthetné azt logikailag, csak akkor kellene az az "is" szó, vagy valami, ami jelzi, hogy többletinformáció. Vagy ha beékelődő tagmondat lenne, ami más információt mond el.

Pl.: Ezen népek, többségében nyugat-ázsiaiak, pásztorok és halászok voltak.

2018. jún. 10. 18:38
 7/10 anonim ***** válasza:
72%

"Vagy szemét, vagy csak a saját tárgyához ért (és a nyelvtanhoz nem...), vagy nem alaposan javít, de hogy hogy lehet ilyen tanár..."


Addig lehet ilyen, amíg hagyjátok. Ha mindig csak benyelitek a jogtalanságokat, akkor nem lesz változás soha. Ha vele nem lehet értelmesen beszélni, akkor jelezzétek a vezetőségnek, akár a szüleitekkel együtt.

Már az is baj, hogy nem tudja a helyesírási szabályokat. Tök mindegy, milyen szakos, tudnia kellene.

De a másik probléma az, hogy - a Közoktatási törvény alapján - MINDEN tantárgyból a TANTÁRGYI TUDÁST kell értékelni; tehát jogellenes az a sokaknál bevett gyakorlat, hogy mondjuk rossz magatartás miatt lehúzzák a jegyet. Ugyanígy nem lehet figyelembe venni a helyesírási hibát mateknál (pl. szöveges feladatra adott válaszban), törinél stb.


Egy pedagógus

2018. jún. 10. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 chtt ***** válasza:
100%

Csatlakozom az előttem szólóhoz (#7).

Szintén pedagógus.

:)

2018. jún. 10. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
71%

"Ezen népek többségében földművesek, pásztorok és halászok voltak."

Szerintem sem kell vessző. Ahogy fentebb írták, és ahogy kérdező, te is írtad, lehet, hogy így értette:

Ezen népek - akik egyébként többségében földművesek voltak - pásztorok és halászok voltak.

Csak hát így nincs értelme a mondatnak. Szóval a tanár nem jutott el odáig, hogy értse is, amit olvas. Csak úgy van értelme, ahogy te írtad, és vessző nélkül a helyes.

2018. jún. 11. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Szerintem az történt, hogy nem olvasta végig a mondatot, azt hitte beékelt mondat és belejavított, majd továbbolvasta. Aztán pedig elfeledkezett visszavonni a téves javítást és levonta érte a pontot, mert látta, hogy pirossal bele van javítva. Nem jogos a pontlevonás érte, de szvsz a te dolgod lett volna szólni neki, hiszen ezért is adják oda a kijavított dolgozatokat.
2018. dec. 14. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!