Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Orosz nyelvben a cirill...

Orosz nyelvben a cirill betűket mikor hogy kell kiejteni?

Figyelt kérdés
Ismerem az orosz abc, azt is tudom hogy melyik betűnek mi a hangja, azt is hogy a д т н л betűket a и е ё ю я és a ь lágyságjel lágyítja. De pl az o mikor á, mikor irunk и-t vagy ы-t és mit keményítünk az ъ-vel. Illetve az е mikor e vagy je, mikor írunk е-t vagy э-t, és mivel írjuk az ö és ü hangokat (ha van egyátalán ilyen az orosz nyelvben). Válaszaitokat előre is köszönöm!

2018. júl. 9. 12:43
 1/7 anonim ***** válasza:
92%

A legtöbbett egyszerüen meg kell tanulni, mert hangsúlytól meg egyebektöl függ.


Az "и vagy ы" két különbözö hangot jelöl, ugyanígy az "е vagy э" is teljesen más betü.

Az oroszban "ö és ü" nincs, ezért ezt nem is lehet sehogysem jelölni.

2018. júl. 9. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Azt tudom hogy az и az i az ы meg iü hogy a nyelvemmel ü-t képzek a számmal meg i-t,de az э akkor mi? Illetve mikor ejtek é-t (ha van)
2018. júl. 9. 13:30
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
A legegyszerűbb, ha nincsen tanítód, beírni szavat a szótárba és ott visszahalgatni.
2018. júl. 9. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
2018. júl. 9. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha az egyes szavakat a google-fordítóba beírod, ott meg tudod hallgatni a helyes kiejtést!
2018. júl. 9. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 chtt ***** válasza:
100%

Sok mindent kérdeztél hirtelen, és sokra válaszoltak is, de a dolog kicsit bonyolultabb; ahogy tanulod a nyelvet, fokozatosan választ kapsz a kérdéseidre is. Pl. érdekességként, az oroszban majd' minden mássalhangzóból van lágy és kemény változat, s ha valami után "u"-t látsz, akkor az előtte levő msh kemény, ha "ju"-t, akkor lágy, akkor is, ha a magyarban nincs lágy megfelelője (nálunk ugye csak a gy, ty, ny feltűnő, egy "b"-t hiába is lágyítanánk, bár akik a beloruszt roppant helytelenül bjelorusznak - vagy Repint Rjepinnek - mondják, ezzel próbálkoznak:)

Az o hangsúlytalan helyzetben á, az i és a jeri külön eset, ahogy azt már előttem írták.

A mikor mit írunkra nincs szabály, az ember megtanulja a szót, és kész.

Ahogy előttem szintén írták, ö és ü-re nincs betűjük, a jo-t és a ju-t szokták használni, ami szerintem tök muris.

Шандор Петёфи - [link]

Виктор Гюго - [link]


És ami a kiejtést illeti, megint csak csatlakoznék az előttem szólókhoz: gugli ferdítőbe beírod a szavakat és meghallgatod.

2018. júl. 9. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 chtt ***** válasza:
100%
(Hm, úgy látom, az "ügó" link a vessző miatt "megtörik" - bocs.)
2018. júl. 9. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!