Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Titkosügynök vagy titkos ügynök?

Titkosügynök vagy titkos ügynök?

Figyelt kérdés
2018. júl. 25. 15:47
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

e-nyelv.hu


"A titkos ügynök kifejezést két szóba írjuk (OH. 2004: 1389.)."


helyesiras.mta.hu


"A „titkos” melléknevet és az „ügynök” főnevet különírjuk az alábbi szabály alapján:

A minőségjelzős kapcsolatok tagjait általában különírjuk egymástól. [AkH11-107a, AkH12-105, OH-107]"

2018. júl. 25. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Igen ott néztem, de nem lehet, hogy egybe is helyes?
2018. júl. 25. 15:54
 3/8 BringaManó ***** válasza:
Nem.
2018. júl. 25. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
Attól függ, hogy titokban tartott (pl. biztosítási) ügynök, vagy a James Bond féle. Az első külön, a második egybe.
2018. júl. 27. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 BringaManó ***** válasza:

bocsánat, visszaszívom az előző válaszomat, és passzolnám a kérdést, túl nagy a kavar a helyesírási szótárakban ez ügyben... :-(


az OH.-ban látom titkos ügynököt,

ugyanakkor abban a titkos szolgálat is külön van, viszont egyben van a titkosrendőr...

az új AkH.-ban viszont egyben van a titkosszolgálat, és nincs se titkos()ügynök, se titkos()rendőr...

a régiben pedig egyben van a titkosrendőr (az legalább fix...), de más titkosat nem találtam (ami releváns)...

van még helyesírási szótár, abban új dolog nincs, de a titkosrendőr és a titkos ügynök írásmódja még az OH.-nak felel meg, a titkosszolgálaté pedig már az AkH.12.-nek...



AkH.11. (1984)

titkosrendőr


OH. (2004)

titkosrendőr

titkosrendőrség

titkosszolga

titkos szolgálat

titkos ügynök


MHSz. (2010)

titkosszolgálat

titkosrendőr

titkos ügynök


AkH.12. (2015)

titkosszolgálat


ha valakinek még van érdemi infója, akkor ki vele...


ha választanom kéne, akkor én inkább egybeírnám (annak ellenére, hogy egyik szótárban sincsen úgy) – de szerencsére nem kell. :-)

2018. júl. 28. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Az mta szoftver sárba tiporja az évtizedes hagyományokat. És most nagyon visszafogottan fogalmaztam. ( úti beszámoló vs. útibeszámoló)
2018. júl. 30. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Az MTA-ban olyanok dolgozhatnak, akiknek érdeke a magyar nyelv tönkretétele. (Sok pénzeszsákot ismerek, akiknek nincs elég pénzes zsákja, hogy minden vagyonuk beleférjen. Liszteszsákba meg mégsem rakhatják, hiszen azok közül a használtak mindegyike lisztes (zsák). )
2018. júl. 30. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
100%
Engem is meglep ez, nekem zsigerből-nyelvérzetből "titkosügynök" lenne a Bond, a "titkos ügynök" meg egy eltitkolt porszívóügynök (vagy az is "porszívó ügynök" akkor? aki tehát a port szívja???).
2018. júl. 30. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!