Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A tud és a bír igét miért...

A tud és a bír igét miért cserélik fel sokan?

Figyelt kérdés

Most olvastam: "Innen le birod szedni az ingyenes kiegészítőt"


Nem tudom, más hogy van vele, de nekem nagyon zavaró, hogy újabban ezt a "bír" igét használják sokan. Nekem a bír inkább fizikai tudást ("elbírom ezt a súlyt") jelent. Titeket nem zavar?



2018. aug. 7. 10:38
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Mert így érzik jónak.

A szavak szó szerinti értelméhez való görcsös ragaszkodás általában nem a helyes út. Az ilyen emberek szoktak fennakadni a metaforákon is.

2018. aug. 7. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Azért cserélik fel, mert nem tudják/akarják helyesen használni a nyelvet. Amúgy nem egészen értek egyet azzal, hogy a bír ige csak súlyra vonatkozhat. Olyan esetekben számomra nem bántó, ha valami fizikai erőfeszítésről van szó. Pl. Sehogy sem bírtam felmászni a sziklára. ilyen esetben talán előnyben is részesíteném a tud igével szemben. De még az sem bánt, ha valaki azt mondja, nem bírta feltörni a rendszert. Vagy fél órát törte a fejét, de nem bírta megoldani a példát. Ezekben az esetekben azért érzem megfelelőnek, mert kemény próbálkozásról van szó.
2018. aug. 7. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Mert van átfedés a kettő között, a nyelv pedig - akármennyire is szeretnénk az hinni - nem állandó, és kőbe vésett szabályokból áll. A tájjellegű eltérésekről meg már ne is beszéljünk...

(Ettől függetlenül az említett példában tényleg helyesebb a "tud" ige használata, de a "bír" sem csak fizikai értelemben használható.)


[link]

2018. aug. 7. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
A bír számomra nyomatékosítás, ha valami nehezen megy. Ha nem tudok valamit megcsinálni, nem vagyok rá képes, nincs hozzá megfelelő tudásom. Ha nem bírom, akkor ezzel azt is hangsúlyozom, hogy a kelleténél nehezebb a feladat., ami felülmúljaa képességeimet.,
2018. aug. 7. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

Van, aki nem bír a szükséges szókinccsel.

:)

2018. aug. 7. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Wadmalac ***** válasza:

Nem tudok: adott dolog megtételéhez képességem, lehetőségem hiányzik.

Nem bírok: próbáltam, de a képességeim kevesek hozzá.

Van azért átfedés.

A fentebb említett birtoklási értelmet csak viccnek szántam.

2018. aug. 7. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Én pl. sose használom a bír-t a tud hehyett, még abban a többek által “helyes”- nek vélt helyzetben sem, amikor valami fizikai erőfeszítésről van szó. A fülemet tehát - ha nem is zavarja - de különösen hangzik neki. De azért nem gondolom, hogy helytelen lenne amikor valaki azt mondja: “Nem bírtam megtanulni a verset ilyen rövid idő alatt.”

Általam nagyra becsült nyelvészek (tehát nem a nyelvművelők, vagy nyelvstratégák) szerint amit anyanyelvi beszelő anyanyelvén mond, az jól van mondva, még ha el is tér a köznyelvi valtozattól. Nagyon ritka kivételektől eltekintve.

2018. aug. 7. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Wadmalac ***** válasza:
Ma már régies formának is tekinthető, legalábbis a birtokos értelme.
2018. aug. 7. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
A szinonima szótár szerint a tud, képes és a bír azonos jelentésű szavak, szóval nem értem, hogy mi a bajod. :D
2018. aug. 7. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Engem is idegesített, amíg rá nem jöttem, hogy azért csinálják, mert sok kategóriában nem engedi kiírni a kérdést a rendszer, ha szerepel benne a "tud" szó. (Jó, még mindig idegesít, de mindegy, javarészt ennek az oldalnak a hibája, bár természetesen akadnak páran, akik tényleg nem tudják, mikor melyik igét kell használni.) Lehet, hogy sokan megszokásból ugyanígy kicserélik a "tud"-ot "bír"-ra a válaszokban is, ezt nem szoktam figyelni.
2018. aug. 7. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!