Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Kivánjuk a’ sajtó szabadságát...

"Kivánjuk a’ sajtó szabadságát, censura eltörlését. "?

Figyelt kérdés
A kérdésem az, hogy miért van a mondatban aposztróf a névelőnél (nem a mostani helyesírás alapján)?

2018. okt. 1. 15:42
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, hogy igaz-e, de talán az “az” névelő lerövidítése. Korábbi szövegekben gyakran látjuk, hogy mássalhangzóval kezdődő szavak előtt is “az” van. pl. “az labancnak”. Szerintem 1848-ban már nem így beszéltek, de talán fontos, ünnepélyes szövegben így archaizáltak. Nem tudom..., jó kérdés!
2018. okt. 1. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
A 18–19. században még általános, hogy az ilyen típusú szavak (vélt vagy valós) rövidülését írásban jelölik, így pl. az és-származék s kötőszót is „'s”-nek írják. Az „a'” aposztrófja valóban azt jelöli, hogy ez az „az” rövid formája akar lenni, de nem, akkoriban jellemzően már valóban nem beszéltek „az labancok”-stílusokban.
2018. okt. 1. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 BringaManó ***** válasza:

igen, abban az időben már bizonyára túlnyomórészt nem úgy beszéltek, csak jelölték annak a hangnak az "emlékét" – pont úgy, mint ahogy ma mi az ellipszilonnal vagyunk...


és érdekesség, hogy azért azzal az aposztróffal sokszor nemcsak egyszerűen a hiányt – egy kiesett hang "hűlt helyét" – jelölték, hanem kiejtésben eleinte az még egy hasonulás volt, és az időmértékes versek is sokszor úgy születtek, hogy az „a’” + szóeleji msh. (vagy csak „a” + szóeleji msh.) hosszú szótagnak számított.

illusztrációnak hadd linkeljek egy Nádasdy-előadásból, hallgassátok meg:

[link]

"Szellemek király, halld:

Hallom a(p)pacsirta dalt"


és nemcsak a "sima névelőkre" igaz ez, hanem talán láttatok olyat is, hogy a’mely, a’mi (vagy teljesebb formában az mely, az mi), és NÁ ilyen példát is mutat 1-2 perccel később:


"Nagysádtok e dolgon / csudálkozhat nagyon,

Míg kiderül minden, / a(m)mi rejtve vagyon."


(és aztán amikor már kivetítés nélkül olvas fel egy hosszabb részt abban is megesnek ilyenek, hogy "Ahholdat")


meg talán ezeket a sorokat is ismeritek: :-)

"Isten áld meg a' Magyart" (az magyart / ammagyart)

...

"Bal sors a' kit régen tép" (az kit / akkit)

...

[nem a mai formában írtam, hanem a kéziratnak megfelelően]

2018. okt. 2. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!