Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Matematikában hogy mondjuk?...

Matematikában hogy mondjuk? Szorzat alak, vagy szorzatalak?

Figyelt kérdés
Melyiket előnyösebb használni? Miért?
2018. okt. 1. 23:41
 1/5 anonim ***** válasza:
Egybe. Aki ilyenen toprengik biztosan nagyon szeretheti a matematikat mint mas a cukrot :)
2018. okt. 1. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
44%

Lehet rajta filozofálgatni, hogy melyik lenne előnyösebb, de egybeírni helyes.

Egyébként nem látom, hogy miért lenne az egyik előnyösebb a másiknál. Mi indukálta a kérdést?

2018. okt. 2. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 BringaManó ***** válasza:
0%

hát nekem meg az a szerény véleményem, hogy különírva lenne helyes (mert semmi sem indokolja az egybeírását), de látom, hogy a matekosok szeretik egybeírni (mert ők szeretnek úgy tenni, mintha egy-egy kifejezésnek feltaláltak volna valami annyira különleges jelentést, ami miatt azt már egybe kell írni, holott... pl. "helyiérték", haha...)

úgyhogy a kialakult szokást megtartva írhatod egybe, de olyankor ne érezd úgy, hogy nagyon helyesen írsz éppen...


érvekkel meggyőzhető vagyok :-) (de az nem számít annak, hogy a helyesírás.mta.hu egybeírja!... :-)

2018. okt. 2. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
#3 Akkor milyen érvvel lehetne meggyőzni? Én is kb. mindenhol egybe írva látom. Ugyan ez vonatkozik az "összegalak"-ra is. Bringamanó, inkább te győzz meg minket arról, hogy külön kell írni.
2018. okt. 2. 12:47
 5/5 BringaManó ***** válasza:

Hát az MTA szoftvere szegény nem tudja, hogy mit olvas, csak azt látja, hogy két főnév van egymás után, azok meg ritkán vannak olyan viszonyban, hogy külön legyenek írva, úgyhogy inkább egybeírásra tippel, aztán vagy bejön, vagy nem.

Így indokol:

"A két főnévből álló – jelöletlen birtokos jelzői vagy jelentéssűrítő – alárendelő összetételeket egybeírjuk."

Az igaz, de a "szorzatalak" szerintem nem tartozik egyikbe sem... Ez egyszerűen főnévi minőségjelzős szerkezet: egy olyan alakról, olyan formáról van szó, amely szorzat. Ahogy az ék alak(ú), kereszt alak(ú), négyszög alak(ú), henger alak(ú) stb. is külön van. Meg a legyező forma. És nem csak a konkrét "geometriai alak"-ra igaz, hiszen: tabletta formában / por formában, könyvformában, könyv alak, könyv alakban...


(Sajnos ennél konkrétabb szabályt, szabálypontot nem tudok mondani, csak példákkal tudok jönni (aki ügyes, az pedig hozhat ellenpéldákat is :-), épp ezért mondtam, hogy inkább győzzetek meg ti engem, mert éreztem, hogy én nem foglak titeket... ;-)

2018. okt. 2. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!