Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Vedd úgy, hogy nem mondtam...

Vedd úgy, hogy nem mondtam semmit. Vedd úgy, hogy nem szóltam semmit. Melyik helyes?

Figyelt kérdés
2018. nov. 12. 06:58
 1/10 anonim ***** válasza:
92%
Mindkettő helyes.
2018. nov. 12. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, mindkettő.

A szinonimák közti mazsolázgatás nem a helyesírás tárgykörébe tartozik.

2018. nov. 12. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 BringaManó ***** válasza:
100%

csatlakozom.

(és tényleg nem helyesírás – ahogy a többi rengeteg hasonló kérdés sem az utóbbi időben, amelyek talán ugyanattól az embertől származnak... :-)


de érteni vélem, hogy az a kérdésed, hogy lehet-e "szólni vmit", mert a szokásos inkább az, hogy "nem szóltam" / "nem mondtam semmit".

szerintem lehet szólni is vmit, de valóban van benne egy nagyon kicsi göcsört, de ennyi belefér...

az ügyben nem a GYK fog neked tanácsot adni (vagy legalábbis nem jót :-), hogy éppen abban az irományban, éppen abban a szövegkörnyezetben ez megfelelő-e...

ha a magyar (is) az anyanyelved, és neked ez így jól hangzik [az adott szereplő szájából], akkor írd le nyugodtan, minden félmondathoz ne kérj stilisztikai tanácsot. ha pedig mégis szükségét érzed, akkor ne a GYK népének stílusérzékében bízz, keress konkrétabb embereket, akiknek megbízol, és akik támogatni-terelgetni tudnak és akarnak e téren. szerintem legalábbis.

2018. nov. 12. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
90%
"Nem szóltam egy szót sem, azt is csak halkan!" :D
2018. nov. 12. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 TappancsMancs ***** válasza:

A két szinonim szó közül bármelyikkel helyes nyelvtanilag.


Másik, hogy melyiket szoktuk gyakrabban, vagy kizárólagosan használni, és szerintem az elsőt. Akár csak így röviden: Nem mondtam semmit.


Másodikat szerintem úgy használjuk, hogy pl. "Jó! Nem szóltam." Illetve egyéb változatokban is előfordul.


Ezt még nem tekinteném régi, vagy igazi mondásnak, mert még túl mai, túl friss annak. Inkább egy ismert szófordulatnak mondanám. Szóval ezért nem hiszem, hogy mondások között egy amolyan pontosat találhatnánk.

2018. nov. 12. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 BringaManó ***** válasza:
100%
mi van a "mondásokkal"?... (van róluk valami hivatalos lista? vannak "igaziak"? nem tudom követni)
2018. nov. 13. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
Felkiáltójellel szerintem mindkettő.
2018. nov. 13. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Uraim, én egy kicsit más szemszögből közelíteném meg a kérdést: Mindkét mondat nyelvtanilag helyes, de hogy melyiket mikor helyes mondani, az szituáció függő.



"Vedd úgy, hogy nem szóltam semmit."

Ezt én akkor mondanám, amikor valakit megsértek a mondatommal.


"Vedd úgy, hogy nem mondtam semmit."

Ezt pedig akkor, ha nem sértődésről van szó, pl. "miért etted meg a kajámat?!", majd meglátom a hűtőben az ételemet és ekkor mondanám, hogy "bocs, vedd úgy, hogy nem mondtam semmit".

2018. nov. 14. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 TappancsMancs ***** válasza:
58%
Jó javítom a mondást közmondásra, vagyis, hogy nem közmondás hanem szólás az aminek tekinthető.
2018. nov. 14. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 BringaManó ***** válasza:
100%
kb. annyira, mint hogy "kérek 20 deka párizsit".
2018. nov. 14. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!