Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írjuk helyesen? Visszavan...

Hogy írjuk helyesen? Visszavan vagy vissza van?

Figyelt kérdés
Pl: Vissza van 2 hét az életemből vagy visszavan?
2018. nov. 19. 11:41
1 2
 1/15 dellfil ***** válasza:
30%

Én külön írom. Egyébként a helyesírás ellenőrző is erre kér.


dellfil

2018. nov. 19. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
23%
A van az nem ige, külön kell írni.
2018. nov. 19. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Andizsuzsi ***** válasza:
54%

"A van az nem ige"


Létigéről hallottál már?


Kérdező! Visszavan a helyes forma. Igekötő + ige.

2018. nov. 19. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
82%

Az e-nyelv egyik írása:


Egy ideje Pécsre költöztem, és feltűnt, hogy itt sokan azt mondják: “mennyi van még vissza”, vagy hogy “visszavan még tíz perc”. Valamiért ez nekem nagyon szokatlan, és sokkal inkább helyesnek érzem azt a kérdést, hogy “mennyi van még hátra”.

A Nyelvművelő kéziszótár (szerk. Grétsy László, Kemény Gábor, Tinta, 2005, 228.) a következőt írja a kérdésről: “A hátravan igének népies visszavan változata újabban a köznyelvben, pl. a sportközvetítések nyelvében is terjed: öt perc van vissza a félidőből. A választékos stílusban azonban a hátravan formát részesítsük előnyben!”

2018. nov. 19. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 dellfil ***** válasza:

Bocsi kérdező, de látszik a válaszomból, hogy nem igazán acélos a nyelvtan tudásom. Az is látszik, hogy a "nyelvhelyesség" ellenörzőé sem az. :) (Nagyon "gépiesen" dolgozik. Nem kell mindig hallgatni rá, de legtöbbször azért célszerű...)

Tehát írd csak egybe, ahogy a tudorok javasolták. (Na ja, a "van" ige, ezért ha elötte az igekötő, egybe írandó vele. Nem tudom, van kivétel? Jó, azt sejtem, hogy ha közéjük ékelődik a... akkor külön írjuk öket.)


dellfil

2018. nov. 19. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 BringaManó ***** válasza:
73%

pedig nekem a tiéd jobban tetszik :-) (külön)

na, nem helyesírás-ellenőrző miatt, arra nem hallgatunk :-) (és minimum megnézzük, hogy mivel indokolja – nálam azzal, hogy "az igekötő nem a segédigéhez tartozik"... miről beszél ez?? :-)


de nem merek állást foglalni... lehet igekötő is, határozószó is, nem igazán éles a határvonal...


megoszlanak a vélemények:

itt külön:

[link]

"még vissza van a jegyváltás, a névsorolvasás"


ebben is különírják (jó, ez már rég volt...):

[link]


itt meg egyben:

[link]


hát megfelelő indoklással meggyőzhető vagyok bármilyen irányban. :-)

2018. nov. 19. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 dq ***** válasza:

#6: „"az igekötő nem a segédigéhez tartozik"... miről beszél ez?? :-)”


Pl ha azt mondod hogy a könyv már vissza van víve* **, ott a „vissza” igekötő nem a van-hoz, hanem a visz-hez kapcsolódna.


* itt víve [link]

** itt meg vive [link]

2018. nov. 20. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 BringaManó ***** válasza:

kössz... ezt vágom, csak a konkrét mondatban nem segédige ugye. (tehát a kérdésem nem valódi kérdés volt, hanem csak költői kérdés, vagy inkább költői sóhaj, fájdalmas felkiáltás, indulatos kifakadás :-)


a víve pedig hosszú í:

– a 2012-es válaszban idézett szótár szerint is,

– az OH. szerint is,

– és a 2010-es válasz sem mondja, hogy rövid (csak a kérdésben volt röviddel, de a kérdéseket általában nem szokták korrektúrázni az e-nyelven).

2018. nov. 20. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Andizsuzsi ***** válasza:

"csak a konkrét mondatban nem segédige ugye"


Véleményem szerint épp emiatt kell egybe.

2018. nov. 20. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 dq ***** válasza:

Hát számomra abból, hogy a kérdés rákérdez hogy így kell-e írni, és a válasz direkt utal a kérdésbeli alakokra, elég egyértelmű hogy azt állítja hogy a vive helyes.


Végül is mindegy, nem ez a kérdés.


> hát megfelelő indoklással meggyőzhető vagyok bármilyen irányban.


A "vissza van még a jegyváltás" esetében számomra a vissza szó nem értelmezhető a saját megszokott jelentésében, tehát szerintem hivatalosan egybe kell.

De lehet hogy ha nekem kéne akkor én is külön írnám + rosszul érezném magam miatta hogy hibás alakot terjesztek szándékoltan.

2018. nov. 20. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!