Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Milyen példamondattal lehetne...

Milyen példamondattal lehetne bemutatni az "úgymond" szó mai jelentését?

Figyelt kérdés

2018. dec. 6. 17:55
 1/6 anonim ***** válasza:
Noszogattam, győzködtem, motiváltam őt, próbáltam úgymond átlökni a ló túloldalára.
2018. dec. 7. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

* Javítás:

Noszogattam, győzködtem, motiváltam őt, próbáltam úgymond átbillenteni nála a mérleget.

2018. dec. 7. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Hááát... Majdnem jó a példa. Csak már a mai használatot tükrözi. Eredetileg tényleg csak E/3-ban használták, az "úgy mondta" szókapcsolat összevonásaként létrejött szót.
2018. dec. 8. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Messor725 válasza:
Ez balgaság! E/3...meg mai használat ...Jusson eszedbe a Vers “Hadd látom, úgymond, mennyit ér A welsi tartomány” Az úgymond régies ma szinte alig használják. Egyesek kötőszóként a “mondom” szót beteszik minden mondatukba, mert azt hiszik, akkor a velük szemben álló nem értene, hogy ki mondja :-) Ezek a szavak, mint az úgymond, úgymint, kvázi, stb. lassan sajnos kivesznek a nyelvből....
2018. dec. 9. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

#Messor725:


Mármint mi a balgaság? :O


A példád pont azt bizonyítja, amit írtam, mivel ugye Edward királyról van szó, őt beszélteti Arany. Bár lehet, hogy hülyén fogalmaztam meg, akkor bocs.

Szóval:

"Hadd látom (úgymond), mennyit ér..."

Tehát ő, Edward mondja úgy.


Manapság meg sokan használják ettől eltérően, inkább "úgy mondva" / "másképp mondva" jelentésben.

2018. dec. 9. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
De azt nem nem Arany narrálja bele a szövegbe (nem azt jelenti, hogy "mondta Edward"), hanem azt Edward mondja, az ő szövege. De ettől még ő is hivatkozhat valakire. Pl. azt mondják, van itt valami kis Wales-ecske, nézzük má' meg. Az én fülemben az "úgymond" szónak mindig van egy kis gúnyos színezete.
2018. dec. 13. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!