Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy kell szerintetek helyesen...

Hogy kell szerintetek helyesen leírni az alábbi új èvi köszöntèst?

Figyelt kérdés
Minden kedves ismerősömnek szeretnèk szeretetben,bèkessègben gazdag Boldog Új Èvet kívánni!!
2018. dec. 27. 12:43
 1/4 anonim válasza:

Én úgy tudom, hogy helyesen minden kis betű: "Minden kedves ismerősömnek szeretnèk szeretetben, bèkessègben gazdag boldog új évet kívánni!"


De ha ragaszkodsz a nagy kezdőbetűkhöz a "buék" rövidítés miatt, akkor legyen minden nagy betű: "Minden kedves ismerősömnek szeretnèk szeretetben, bèkessègben gazdag Boldog Új Èvet Kívánni!"

2018. dec. 27. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 2*Sü ***** válasza:
100%

Minden kedves ismerősömnek szeretnék szeretetben, békességben gazdag boldog új évet kívánni!


(Vessző után szóköz, egy felkiáltójel, esetleg pont.)


~ ~ ~


Valószínű a BÚÉK rövidítés keverhet be. Ugye gyakran használatos jókívánság: Boldog új évet kívánok! Ennek a rövidítése A magyar helyesírás szabályai 11. kiadásában még ez volt: B. ú. é. k. (A „B” betű azért nagybetű, mert mondatkezdő betű.) Ez lenne a logikus alak, de a gyakorlatban ez nem terjedt el, a helyesírási szempontból akkor még hibás BÚÉK alak viszont annál inkább. A magyar helyesírás szabályai 12. kiadásában már ez az alak a helyes: BÚÉK, a régi B. ú. é. k. „száműzve lett”.


Ha viszont nem ezt a négy szavas jókívánságot írod, akkor semmi nem indokolja sem a boldog, sem az új, sem az év nagybetűs írását, még az első válaszoló által – szerintem rosszul – írt formájában sem.

2018. dec. 27. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
100%

Így:

Minden kedves ismerősömnek szeretnék szeretetben, békességben gazdag, boldog új évet kívánni./! (A felkiáltójel opcionális, nem kötelező de nem is helytelen.)


Azonban stilárisan jobb lenne a terpeszkedő "szeretnék kívánni" kifejezés helyett a feszesebb, tömörebb "kívánok". Hiszen ha szeretnél kívánni, akkor már kívántál is, nem? Fölösleges tovább cirkalmazni.

2018. dec. 27. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BringaManó ***** válasza:

"12. kiadásában már ez az alak a helyes: BÚÉK, a régi B. ú. é. k. „száműzve lett”."


Inkább azt mondanám, hogy az új szabályzat már megengedi a BÚÉK formát is, a "B. ú. é. k."-ot pedig csak a szótárból "száműzték" (pontosabban egyszerűen kiszedték belőle), de ez nem jelenti azt, hogy ne lenne szabályos használni, hiszen az egy teljesen szabályszerűen képezett rövidítés, azt pedig ugyan miért tiltanák meg? (Mód sincs rá, és szokásban sincs.)


Tudom, hogy a változásokat felsoroló cikkek is úgy tárgyalják, mintha ezentúl a B. ú. é. k. helytelen lenne (pl. [link] ) – sőt az AkH. végén lévő "megváltozott helyesírású szavak jegyzéke" is tartalmazza, hogy a 11.-ben B. ú. é. k., a 12.-ben már BÚÉK szerepel –, de ettől még tartom magam ahhoz, hogy "sima" rövidítést büntetlenül képezhetünk, főleg egy ilyen képlékeny esetben. (Nyilván az már meredekebb lenne, ha kg helyett k.-t írnék, arra már én sem mondom, hogy használja bárki kedve szerint...)


Minden kedves ismerősömnek sz., b. g., b. ú. é. k.! :-)


(Ui.: Igen, a gazdag után vessző, ahogy #3 írta.

Abban viszont nem értek egyet vele, hogy ponttal is jó: természetesen szabályos ponttal is, de ha már éppen a következő mondatában stilisztikai tanácsot ad, akkor bizonyára tisztában van azzal is, hogy az ilyen jókívánságokat felkiáltójellel szokás írni...)

2018. dec. 28. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!