Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Egybeírás, különírás. Igekötők...

Egybeírás, különírás. Igekötőknél hogy van a helyesírás?

Figyelt kérdés

Konkrétan 2 példa, dolgozatban volt:

Előre-és hátrapillantva (egybe kell írni)

Fel-le mozgatható (külön kell)

Mi a különbség? én úgy tudtam, hogyha az igekötők ellentétesek, külön kell őket írni..



2019. jan. 17. 16:22
 1/5 A kérdező kommentje:
És ha úgy lenne, hogy fel-és le mozgatható, akkor azt egybe kellene, vagy a másiknál kihagyjuk az és-t, akkor külön?
2019. jan. 17. 16:26
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ezek mind jók:

Előre- és hátrapillantva

Előre-hátra pillantva

Fel- és lemozgatható

Fel-le mozgatható

Ha és van közöttük, akkor sima igekötők, de ha a két igekötő össze van kötve kötőjellel, akkor önálló szóként működnek.

Ide-oda sétált, stb.

2019. jan. 17. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Megerősítem. Kicsit részletesebben az AhH12-120 vág ide:

[link]

2019. jan. 17. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
A „fel-le mozgatható” kifejezés olyan, mint a C típusú mozgószabállyal alkotott kifejezések, pl. zöldség- és gyümölcskereskedés, de zöldség-gyümölcs kereskedés.
2019. jan. 25. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 BringaManó ***** válasza:

#4: olyannyira ugyanolyan, hogy a 141/c-ben említve is van ez az igekötős megoldás:

[link]

"... kutya-macska barátság, réz-arany ötvözet. Ugyanez a szabály érvényesül az ellentétes jelentésű igekötők összekapcsolódása esetén is: föl-le sétál, ki-be nézeget ..."

2022. aug. 16. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!