Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ

Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Tudományok » Helyesírás

A kérdés

Egybeírás, különírás. Igekötőknél hogy van a helyesírás?

Konkrétan 2 példa, dolgozatban volt:

Előre-és hátrapillantva (egybe kell írni)

Fel-le mozgatható (külön kell)

Mi a különbség? én úgy tudtam, hogyha az igekötők ellentétesek, külön kell őket írni..

Keress kérdéseket hasonló témákban: egybeírás, különírás, igekötők

jan. 17. 16:22  Privát üzenet  

A válaszok
A kérdező kommentje:

És ha úgy lenne, hogy fel-és le mozgatható, akkor azt egybe kellene, vagy a másiknál kihagyjuk az és-t, akkor külön?

# 1/4Időpont jan. 17. 16:26 Privát üzenet

Ezek mind jók:

Előre- és hátrapillantva

Előre-hátra pillantva

Fel- és lemozgatható

Fel-le mozgatható

Ha és van közöttük, akkor sima igekötők, de ha a két igekötő össze van kötve kötőjellel, akkor önálló szóként működnek.

Ide-oda sétált, stb.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 84%-ban hasznos válaszokat ad.
# 2/4Időpont jan. 17. 16:54 Privát üzenet

Megerősítem. Kicsit részletesebben az AhH12-120 vág ide:

[link]

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 86%-ban hasznos válaszokat ad.
# 3/4Időpont jan. 17. 17:53 Privát üzenet
A „fel-le mozgatható” kifejezés olyan, mint a C típusú mozgószabállyal alkotott kifejezések, pl. zöldség- és gyümölcskereskedés, de zöldség-gyümölcs kereskedés.

A válaszíró 82%-ban hasznos válaszokat ad.
# 4/4Időpont jan. 25. 16:02 Privát üzenet

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
Ha egy köznév jelzője egy tulajdonnév, különírjuk vagy kötőjellel kapcsoljuk őket össze?
Melyik a helyes írásmód az alábbi kettő közül? "születésnapi ajándékötlet", vagy "születésnapi ajándék ötlet"?
"nemhivatalos" vagy "nem hivatalos"? "nemmindennapi" vagy "nem mindennapi"? "nemkívánatos" vagy "nem kívánatos"?
Hogyan írjuk, hogy "magyar? Nyelv? Tanár", ha magyart tanító tanárról beszélünk. És azt, hogy "kölyök? Német? Juhász"?
Tűzoltó testület vagy tűzoltótestület?
"Nem csinált semmi nemnormálisat. " Én egybeírnám az utolsó szót, de lehet, hogy külön kell?

Kérdések a Tudományok rovatbólKérdések a Helyesírás rovatból

Minden jog fenntartva © 2019, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!