Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kár ideírnom, mert akik...

Kár ideírnom, mert akik tudnak helyesen írni, gondolom ők olvassák ezt a kategóriát, de a boksz az még mindig boksz, nem box. (? )

Figyelt kérdés
Hivatalos helyeken, oldalakon, hírportálokon, közösségi oldalakon (akár csoportok is) úgy írják le az ökölvívást, hogy box. Miért írják szerintetek félre állandóan? Még online újságírók is így írják. Falra mászok tőle, mert nem értem, miért nem néznek utána, mielőtt "firkantanak"?

2019. febr. 2. 15:19
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Próba: box boksz

Nem kapcsolják a helyesírás-ellenőrzőt.

Bekapcsolják, de felülbírálják azzal, hogy téved, a bokszot boxnak kell írni.

A beépített helyesírás-ellenőrző nem jelez, mivel a box az egy értelmes szó angolul.

2019. febr. 2. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
63%
Hogy mit hogyan kell írni, azt nem pár begyöpösödött akadémikus fogja eldönteni, hanem a Nép. Ha a nép box-nak szereti írni, akkor majd az akadémia változtat a szótáron. Elvégre semmi logikus vagy praktikus oka nincs a "boksz" írásmódnak, ahogy "szeksz"-nek se lenne.
2019. febr. 2. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
2-es! Inkább meg se szólaltál volna! Hogy jön ehhez a szeksz írásmódja? Ugyanis azt senki nem írja szeksznek.
2019. febr. 2. 18:07
 4/13 anonim ***** válasza:
Pontosan. Ugyanannyi logikus érv szól a "boksz" mellett, mint a "szeksz" mellett.
2019. febr. 2. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Azt értsd már meg, a nyelvet nem az akadémikusok csinálják, hanem a nyelv használói. Az "ésszerű" pár éve még "észszerű" volt, ma már "ésszerű". A "kórház" először "kórház" volt, majd "korház" lett, és most megint "kórház".


A "box"-ot most még nyelvtan órán ki kell javítani, de nem kell ennyire felháborodni rajta, mert lehet (és nagyon valószínű), hogy pár év múlva az lesz a helyes.

2019. febr. 2. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Mekkora bunkóság egyesektől, hogy szóvá teszem a 2-es választ, és alattomos módon lenullázzák. Nagyobb örömük ne legyen.
2019. febr. 2. 20:45
 7/13 A kérdező kommentje:

5.! Igen, tisztában vagyok vele, hogy egyszer így írják, másszor úgy, csak tudod pont a nyelvészek változtatnak meg egyes szavakat akár évente. Ember legyen a talpán, aki követni tudja, ha csak meg nem veszi az újabb kiadást több ezer forintért.

A boksz szó nem ilyen, a magyar helyesírás szerint legalább 100 éve boksz.

Szerintem az egyetlen olyan szó manapság, amit a legtöbben eltévesztenek. Dolgoztam napilapnál 20 évig, akkor még voltak korrektorok. Ma benéztem egy bulvárlap oldalára. Hát komolyan mondom, vicc, még az átlagember sem ír annyi helyesírási hibával, amit ott még utólag sem javítanak. Egy hetes cikk hemzseg a legalapvetőbb helyesírási hibáktól. Utólag sem javítják.

Köszi, hogy írtatok.

2019. febr. 2. 20:57
 8/13 BringaManó ***** válasza:

#2:

"Hogy mit hogyan kell írni, azt nem pár begyöpösödött akadémikus fogja eldönteni, hanem a Nép."

Teljesen el vagy tévedve. Már amennyiben a helyesírásról beszélünk. Arra van egy "játékszabály", nem kötelező az alaján "játszani", de aki az alapján szeretne (bizonyos munkahelyeken kötelező), azt köti. Meg aki pl. valami olyan vizsgát tesz le, olyan irományt alkot, amelyre kötelező.

A nyelvvel kapcsolatban sok dologra igaz, amit írtál (olyan nyelvhaszálati dolgokra, mint szókincs, kiejtés stb.), de speciel a helyesírás egy tök más pálya.

Abban igazad van, hogy ha a népnek nagyon nem jön be valami, akkor az Akadémia (néha) változtat, de addig is, amíg ez meg nem történik, a "régi" van érvényben, onnantól az "új". Ismétlem, a "játékszabályok" (vagyis a helyesírási szabályzat + a szótárak) nem kötelezőek midnen állampolgárra, mindenki úgy ír, ahogy akar, csak számoljon a következményekkel. Van, akinél semmi következménye nincs annak, ha totál szabálytalanul ír, másokat azért kirúgnak vagy megbuktatnak, esetleg körberöhögi őket a világ (mint Schmitt Palit).


#5:

"Az "ésszerű" pár éve még "észszerű" volt, ma már "ésszerű". A "kórház" először "kórház" volt, majd "korház" lett, és most megint "kórház"."

Hát ebből speciel semmi nem jött be, de szép próbálkozás. :-)

– régen észszerű, 1954-2015 ésszerű, most ismét észszerű

– kórház: nem tudom, mikor lehetett "korház", talán még a szabályzat nélküli időkben (a '38-as 7. kiadásban már biztos "kórház" van)


#7:

"pont a nyelvészek változtatnak meg egyes szavakat akár évente"

???

"Mostanában" kb. harminc évente van új kiadás (54, 84, 2015), miről tetszik beszélni...


"a magyar helyesírás szerint legalább 100 éve boksz"

FYI: a '41-esben még se boksz, se ökölvívás...

(az 54-esben már benne vannak)


"Szerintem az egyetlen olyan szó manapság, amit a legtöbben eltévesztenek."

Ó... de szép lenne... (Pláne mivel ez egy marhára nemfontos szó, úgyhogy ennek a helytelenül írása igazán nem egy fájdalmas dolog... – legalábbis ezt gondolnám. De ezek szerint neked ez fáj a legjobban. Irigylem a problémáidat!...)

2019. febr. 3. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

A legalább 100 évet hasraütés szerűen írtam, és a változtatásokat is. Egyébként ha már annyira ragaszkodni akarunk a dátumokhoz, akkor 2010 környékén is volt újabb kiadás. Nem akarok a kákán is csomót keresni.

Ilyen szavak még a törülköző, amit mindenki törölközőnek ír, a tűzijáték, stb., sok szót lehetne sorolni, de gondoltam, nem írom le az összeset, amit a többség általában elront.

2019. febr. 3. 12:56
 10/13 anonim ***** válasza:

BringaManó, igazad van, az "észszerű"-t összekevertem.


Viszont határozottan emlékszem, pár éve olvastam valahol, hogy a "kórház" egy rövid ideig "korház" volt, valamikor az 50-es évek környékén. Sajnos már nem találom, és ellenőrizni se tudom.

2019. febr. 3. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!