Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tudnátok nekem segíteni?

Tudnátok nekem segíteni?

Figyelt kérdés
A kérdés az lenne csak, hogy hogyan írjuk? Épületfabeszerzés, vagy épületfa beszerzés?? Nem tudom eldönteni! Előre is köszönöm szépen! 😘

2019. febr. 9. 18:07
 1/8 anonim ***** válasza:
30%

Külön.

Épületfa beszerzés.

2019. febr. 9. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
#1 köszönöm! 😊
2019. febr. 9. 18:15
 3/8 anonim ***** válasza:
2019. febr. 9. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 chtt ***** válasza:
55%

Itten kötőjellel írják: [link] - ha viszont három szóra tagolva írod be ugyanide, akkor megjelenik a külön írt alak is - [link]

:)

2019. febr. 9. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek, rendesek vagytok! 💜
2019. febr. 9. 19:16
 6/8 anonim ***** válasza:
84%
Egyértelműen: épületfa-beszerzés
2019. febr. 9. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 BringaManó ***** válasza:
100%

A helyes megfejtés: épületfa-beszerzés.


Az MTA oldalát pedig csak óvatosan használjuk, sokszor ír hülyeséget, néha még ott is, ahol ezt nem várná tőle az ember:

ez esetben pl. a három darabos linken láthatod, hogy

– az "épület-fabeszerzés" magyarázatának első két lépése oké, a harmadikban elmegy az erdőbe: leírja, hogy "kötőjellel tagoljuk a fő összetételi határon", majd pedig nem találja meg azt a fő összetételi határt, amelynél az előző lépésben összeillesztette a két szót...

[ezt nem vártam volna]

– az "épületfa beszerzés" magyarázata is sántít, mert anyagnévi jelzős kapcsolatnak gondolja az összetételt (vagyis 'épületfából készült beszerzés'), ezt sem találta el

[de ezzel még elnéző vagyok, mert hát honnan tudhatná...]

– az "épületfa-beszerzés" magyarázata szinte ugyanaz, mint az "épület-fabeszerzés"-é, azzal a különbséggel, hogy az utolsó lépésben jó helyre tippeli a fő összetételi határt, így jó helyre írja a kötőjelet...

[vak tyúk is talál szemet]


Mindemellett az is rejtélyes, hogy ha csak két darabban adjuk meg neki (épületfa + beszerzés), akkor vajon miért nem jut eszébe, hogy ez lehet anyagnévi jelzős kapcsolat is...(?)


No de ezekért a rejtélyes dolgokért szeretjük! Nemcsak hogy lelke van neki, hanem női lelke: ne akard megérteni – fogadd el!... ;-)

2019. febr. 10. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Komolyan nem értem, miért ad tippet valaki, ha nem tudja a választ. Nem tudom, miért jó bevinni másokat az erdőbe. No mindegy…


A különírt változat egész biztosan helytelen, ahogyan például a sok helyen látható „lakás eladás” vagy a „raklap felvásárlás” is. A jelöletlen tárgyas alárendelői összetételt mindig egybeírjuk.


No de itt még nincs vége a dolognak, itt jön képbe az úgynevezett 6:3-as szabály, azaz a hat szótagnál hosszabb és többszörösen összetett szavakat a fő összetételi határnál kötőjellel tesszük olvashatóbbá. (Ugyebár a kötőjel az egybeírás egyik mellékága.) Tehát: épületfa-beszerzés.


Ahogy BringaManó remek válaszában leírta (szerintem sokadszorra), az MTA helyesírási tanácsadó portáljában nem szabad vakon megbízni. Algoritmusok alapján dolgozik, nem képes értelmezni a betáplált kifejezéseket.

2019. febr. 12. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!