Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ként/kenet?

Ként/kenet?

Figyelt kérdés
hogy helyes?

2019. febr. 12. 09:17
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A kén tárgyragos alakja inkább a ként, hogy megkülönböztessük a kenet szótól.
2019. febr. 12. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Wadmalac ***** válasza:

A léc többesszáma egy-két területen lecek, tárgyesete lecet.

Nekem üti a fülem, de nem olyan környéken nőttem fel.


Kénnel még nem hallottam ezt a ferdülést.


A kerék, cserép stb. szónál meg senkit sem lep meg.

2019. febr. 12. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Én a kenet változattal még nem találkoztam, csak a ként formával. Utóbbi a standard alak, de nyelvjárásokban előfordulhat a kenet forma – például a szenet mintájára. (Ahogy a motrot is csak bizonyos vidékeken használatos.)


A magánhangzó-rövidülés, pláne a kötőhangzó elég szabályozatlan területe a magyar nyelvnek, így egy-egy szónak többféle változata is létezhet, illetve a standard alakok következetlenséget, sőt logikátlanságot mutathatnak. Például:

mézek, de kezek

mézet, de kezet

tanárt, de szamarat

tanárok, de szamarak

vért, de teret

vérek, de terek

ként, de szenet

kének, de szenek

2019. febr. 12. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 BringaManó ***** válasza:

Az egész magyar nyelv elég "szabályozatlan" terület (pontosabban TELJESEN az), ahogy a természetes nyelvek is úgy általában.

Továbbá az emlősök fülének alakja is elég "szabályozatlan" területe az élővilágnak.

Nem beszélve az égitestek összetételéről, amely szintén elég "szabályozatlan".

Satöbbi.

Hálisten. :-)

2019. febr. 13. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Ne mértek egyet az előttem szólóval. Mi szabályozatlan? És ha éppen az a szabály? A fül alakjának nincs oka? A ként és a kenet használhatóságának nincs oka? Hogyne lenne. De kell mindet ismernünk? Már ha nem ez tevékenységünk tárgya.
2019. febr. 14. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:

"Mi szabályozatlan? És ha éppen az a szabály?"


Nem tudom, de szerintem a szabály szó olyan dolgokra vonatkoztatható, ahol az a bizonyos szabály több dologra igaz, mint amennyi kivétel van alóla.


Persze, lehet úgy is szabályozni, hogy minden szóra külön szabályt írunk, csak az már nem nyelvtan. Itt általános szabályok kellenek. Azt meg bizony a mi nyelvünkben sok dologra nem lehet adni.

2019. febr. 14. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nekem vegyészként a kenet forma a szebb


Kén - kenet

Szén - szenet

Léc - lecet

de

Pék - péket

Szék - széket

Kép - képet

2019. febr. 14. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Wadmalac ***** válasza:

Ízlések és pofonok. Még egy darabig szeretnék megmaradni a kén-ként verziónál.

A halálos ágyamon már hozhatják az utolsó kenet.


:)

2019. febr. 14. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:

nem "szabály"-ról beszéltünk, hanem szabályozottságról/szabályozatlanságról.

a szabály szót lehet használni az emberek által alkotott szabályokra (előírásokra), és lehet használni a természetben tapasztalható, megfigyelhető szabályszerűségekre is.

ha azt mondja valaki, hogy vannak a nyelvben szabályok, akkor azt mondanám, hogy vannak (– csak nem biztos, hogy ugyanazt értjük ez alatt :-).

de ha a "szabályoz" (–> szabályozott/szabályozatlan) szó nálam már csak az előíró jellegű szabályokra, vagyis az ember által kitalált, betartandó/betartatandó szabályokra használható.

az égitestek pályája szabályozott? szerintem nem szabályozott, csak vannak szabályai, amelyeket megfigyelünk, leírunk, figyelembe veszünk, számolunk vele – de semmiképen sem írjuk elő azokat a szabályokat...

2019. febr. 14. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!