Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez egy nyelvtanilag, helyes...

Ez egy nyelvtanilag, helyes szó? Szellentegethettettettetek

Figyelt kérdés

Szellentegethettettettetek


Szellenteget (szellent)

Szellentegethet (meg van engedve neki hogy szellentsen)

Szellentegethettet (másoknak megengedi, hogy szellentgethettessenek újabb embereket?)


Nem bírom levezetni, remélem valakinek sikerül. :D



2019. ápr. 14. 00:10
 1/7 BringaManó ***** válasza:
62%

1) nekem furcsa, hogy nem szellentget, hanem belekerült egy plusz "e", de az igaz, hogy vannak hasonló létező szavak (integet, menteget...), úgyhogy legyen, egyefene


2) a -het+tet-et nem értem, szerintem ilyen nem tud lenni

(mehettet? ihattat? írhattat?... nem, szerintem ilyenek nincsenek)

2019. ápr. 14. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Akkor mi a leghosszabb még létező, logikus változat szerintetek?
2019. ápr. 14. 00:41
 3/7 A kérdező kommentje:
Itat, itattat, itattathat, ilyenek nincsenek? :D
2019. ápr. 14. 00:43
 4/7 A kérdező kommentje:
2019. ápr. 14. 01:05
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

"Itat, itattat, itattathat, ilyenek nincsenek? :D"


vannak ilyenek, de a fent írt szóban jócskán túltoltad, túl sok az 'ett' - szótag. Te magad sem érted a fenti szót szerintem.

2019. ápr. 14. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 BringaManó ***** válasza:
100%

"mi a leghosszabb még létező, logikus változat"


nincs leghosszabb "logikus" alak, mivel műveltetni akárhányszor lehet, vagyis akár hány "emeletet" lehet csinálni abból, hogy:

'én késztetlek téged vmire'

'én késztetlek téged arra, hogy te késztesd őt vmire'

'én késztetlek téged arra, hogy te késztesd őt arra, hogy ő késztesse a 4. embert vmire'

'én késztetlek téged arra, hogy te késztesd őt arra, hogy ő késztesse a 4. embert arra, hogy ő késztesse az 5. embert vmire'

...


vagyis pl.

láttat, láttattat, láttattattat, láttattattattat stb.


az már egy más kérdés, hogy mi a leghosszabb életszerű változat – csak ezt meg nem lehet egzakt módon meghatározni.


viszont a te eredeti példádban a "logikai" hiba nem érinti a hosszt, hiszen az úgy javítható, hogy a végén lévő "-hettet" helyett azt írod "-tethet"

2019. ápr. 14. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Én nem tennék műveltetőképzőt (-tat, -tet) gyakorítóképző (-gat, -get, -kod, -ked, -köd stb.) után, kivéve ha a gyakorítóképző megváltoztatja a szó jelentését, pl. töröl → törölget. De a szellent esetében nem változik a jelentés.

szellent

szellentget (többször egymás után szellent)

szellentgethet (meg van neki engedve, hogy többször egymás után szellentsen)

szellentgethettetek (meg volt nektek engedve, hogy többször egymás után szellentsetek)

Ha esetleg a leghosszabb szót keresed, amiben csak e magánhangzó van, az a legeslegelembertelenedettebbeknek.

2021. jan. 15. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!