Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Készíts egy tervet, hogy...

Készíts egy tervet, hogy melyik nap mit csinálsz. Készíts egy tervet, hogy melyik nap mit csinálj. A második is helyes?

Figyelt kérdés
2019. ápr. 17. 17:31
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem igen, bár a két mondat nem ugyanazt jelenti.

Az elsőnél simán készíts egy tervet a megszokott napi rutinjaidról. Ez nem is terv, inkább csak rendszerezés.

A másodiknál pedig készíts egy tervet arról, hogy mit hogyan kellene csinálnod. Utóbbi nem feltétlenül a meglévő napi rutinjaidról szól, hanem inkább arról, hogy mit hogyan kéne megváltoztatni a napodon, mit hogyan kellen csinálnod. Utóbbi inkább hordozza magában a változás, változtatás jelentőségét.

2019. ápr. 17. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Wadmalac ***** válasza:

Ahogy #1 írja. Az első lehet egy rutinná vált program leírása, de a második inkább célterv.

Annak lehetne ilyen megfogalmazása is: Készíts egy tervet, hogy melyik nap mit fogsz csinálni.



Ha ilyen előre tervezés a cél, akkor inkább a második változat stimmel (vagy a jövő idős).

2019. ápr. 18. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 BringaManó ***** válasza:
58%

#1:

"Az elsőnél simán készíts egy tervet a megszokott napi rutinjaidról. Ez nem is terv, inkább csak rendszerezés."


igen, az nem terv. úgyhogy akkor ezt a megfejtést hagyjuk, nem nyert.


"A másodiknál pedig készíts egy tervet arról, hogy mit hogyan kellene csinálnod. Utóbbi nem feltétlenül a meglévő napi rutinjaidról szól, hanem inkább arról, hogy mit hogyan kéne megváltoztatni a napodon, mit hogyan kellene csinálnod. Utóbbi inkább hordozza magában a változás, változtatás jelentőségét."


Hát... fogjuk rá... De inkább csak egy ügyetlen megfogalmazásnak tartom, mondjuk két dolog "összevonásának" (ilyesmikre gondolok: "készíts egy tervet, hogy melyik nap mit fogsz csinálni" + "ha leírod előre a napirended, az segít megtervezni, hogy melyik nap mit csinálj").

Aki ilyet mond, az szerintem jó eséllyel nem így írná le, csak előszóban éppen így jött össze.


------


#2:

"Az első lehet egy rutinná vált program leírása"


Az miért "terv"? Szoktak ilyet mondani?...

(Hát ha már ketten állítjátok, akkor kezdek elbizonytalanodni... de egyelőre nem értem, hogy miért volna az terv.)


"lehetne ilyen megfogalmazása is: Készíts egy tervet, hogy melyik nap mit fogsz csinálni.

Ha ilyen előre tervezés a cél, akkor inkább a második változat stimmel (vagy a jövő idős)."


Egy csudát! Az első teljesen jó a tervezésre! Magyarban nincs (igazi) jövő idő, a legtöbbször jelen idejű igét használunk a jövőre is – mint ahogy itt is.

pl.:

"Készíts egy tervet, hogy jövő héten melyik nap mit csinálsz."

Így mondjuk magyarul. ("Jelen idejű jövő idővel", vagy "jövő idejű jelen idővel", ahogy tetszik. :-)

Mondhatnánk, hogy ha nincs ott az időhatározó, akkor nem lehet tudni, hogy jövő időről van-e szó – de éppen a "terv" szó miatt egyértelmű!

Ha csak annyi lenne, hogy "írd fel egy táblázatba, hogy melyik nap mit csinálsz", az tényleg jelenthetne (utólagos) naplózást is, meg (előre) tervezést is. De a kérdésben ez a mondat van: "Készíts egy tervet, hogy melyik nap mit csinálsz.", ezt pedig én csak jövő időre tudom érteni.


A másik mondatot szerintem felejtsd el, kérdező, az csak valami baleset lehetett. :-)


Nekem legalábbis ez a véleményem.

2019. ápr. 19. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A #3-nak igaza van.


Nincs szövegkörnyezet, vagy példa megadva.Íme egy:


Jövő héten nyaralni fogsz. Készíts egy tervet, hogy melyik nap mit csinálsz!


A másik mondat ugyanazt jelenti, de nagyon rondán hangzik.

2019. ápr. 21. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Kösz a válaszokat!

Akkor az első mondat jó az előre tervezésre és a naplózásra is?

2019. jún. 3. 22:49
 6/6 A kérdező kommentje:
Elnézést, hülyeséget írtam. Ahogy Bringamanó mondta, a terv szó miatt nem a naplózásra gondolunk ilyenkor. De másik szóval (pl. az említett táblázat) már működhet ebben az értelemben.
2019. jún. 3. 22:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!