Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy a helyes: üzemanyagszintj...

Hogy a helyes: üzemanyagszintjelző, üzemanyag szintjelző vagy üzemanyagszint jelző, esetleg valami más?

Figyelt kérdés
Van erre valami szabály, hogy honnan lehet tudni az összetett szavak helyesírását?
2008. nov. 13. 17:16
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Üzemanyagszint-jelző.


A szabályt itt elolvashatod:

[link]


-falcon-

2008. nov. 13. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A szót első körben nem a hat szótagos szabály miatt kell kötőjelezni, hanem azért, mert elmarad a viszonyt jelölő toldalék, amely okán a szó különírása is "megszűnik létezni". Aztán ezt követi a már fenn említett hatos szabály.

Az, hogy hova kerül a kötőjel pedig a viszonyt jelölő toldalék határozza meg: Üzemanyagszintnek a jelzőjéről van szó, így üzemanyagszint-jelző.

2008. nov. 13. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
84%

Üzemanyagszintnek a jelzője, de mi van akkor ha az üzemanyagnak a szintjelzője? Akkor üzemanyag-szintjelző?

Szerintem mindkettő lehet. Vagy nem?

2008. nov. 14. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nem hiszem, hogy egy szónak kétféle írásmódja lenne, de érdekes feltevés...
2008. nov. 15. 07:59
 5/7 anonim válasza:
100%

Sziasztok!


Éppenséggel lehetne kétféle írásmódja is, hiszen nem egy olyan szavunk van, amelynek írásmódját annak aktuális jelentése befolyásolja. Itt azonban nem érzem úgy, hogy a szónak két jelentése lenne / lehetne... Tehát az előttem szólókkal értek egyet: üzemanyagszint-jelző, mivel ez a jelző az üzemagyag szintjének jelzésére szolgál. Más írásmód véleményem szerint nincs.

2008. dec. 23. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem: viszonyt kell keresni a szavak között!

Az én véleményem szerint:

-üzemanyagszint-jelző (minek a jelzője? birtokos jelzős szóösszetétel)


Hasonló:

-műanyaghulladék-gyűjtő (minek a gyűjtője? a műanyag hulladéknak)

-műanyag hulladékgyűjtő (milyen anyagból lévő? műanyag anyagból lévő hulladékgyűjtő)

2009. jún. 9. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
0%
bendzinmutatóó
2010. febr. 13. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!