Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Magyar Királyságot a vlachok...

A Magyar Királyságot a vlachok az összes feljegyzett csatában legyőzték?

Figyelt kérdés

Értem én, hogy hűbéreseink voltak Havaselve meg Moldva, de miért voltak hűbéreseink? Legyőztük őket valaha, valamelyik csatában? Ha igen, melyik csatában?

Vagy pusztán csak a Magyar Királyság viszonylagos mérete miatt fogadták el ezt és olykor ha összecsapásokra került sor azért bebizonyították, hogy nem minden a méret és igen is képesek a Magyar Királyságot csatában legyőzni?


2019. aug. 4. 13:31
 1/5 anonim ***** válasza:
28%
Csak egy rövidebb ideig voltak a Magyar Király hűbéresei. De voltak a lengyeleké meg atörököké meg voltak függetlenek is ekkoriban valóban minden csatában leverték a magyarokat.
2019. aug. 4. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:

Azért voltak hűbéres tartományok, mert a magyar király hozta őket létre. A románok eredetileg Erdélyben éltek (ne kérdezd mikor kerültek oda), aztán a mongol veszély elmúltát követően a magyar király megbízásából román vajdák népükkel és magyar segédcsapatokkal együtt megalapították Erdélytől keletre Havasalföldet ("Ungro-Wallachia") és Moldvát ("Ungro-Moldavia"). Ezek egyfajta ütközőállamként szolgáltak a még mindig veszélyes Arany Horda és a magyar állam között. A korabeli krónikák leírása alapján Moldva és Havasalföld területe is teljesen elhagyatott volt, amikor a román vajdák megérkeztek, mert a tartomány korábban kiürítő mongolok minden magukkal vittek (lakosokat, állatokat). A középkori Európában az volt a dolgok rendje, hogy minden területnek volt egy egyházfő (pápa, pátriárka) által elismert jogos birtokosa, aki pedig ezeket a területeket hűbérbirtokként továbbadta alattvalóinak, akiket különböző ellenszolgáltatásokra kötelezett cserébe a területért. Az erdélyi vajda, havasalföldi vajda, moldvai vajda stb. mindig valamelyik pápá által elismert uralkodónak a hűbérese volt, akár névlegesen, akár gyakorlatilag is, mivel nem volt ahhoz joga, hogy önállóan uralkodjon egy terület felett. Később közbeszólt a török hódítás, de ugye a török szultánokat is a kalifa ismerte el jogos uralkodóként (illetve később ők maguk lettek a kalifák).

Az pedig nem igaz, hogy mindig a románok győztek, például az 1330-as posadai csatát megelőzőn is Károly Róbert elfoglalt több román kézen lévő várat, majd a havasalföldi fővárost is, aztán a "hazaúton" lesből rátámadtak a románok, sziklákkal dobálták a seregét a hegyekről, illetve nyílzáport zúdítottak rájuk, a 20 ezres magyar nehézpáncélos sereg meg nem tudott mit tenni ellenük, egyszerűen nem érte el őket. A Magyar Királyság akkoriban nagyon gazdag volt, a világ összes aranytermelésének harmadát adta, tehát nem volt gond több tízezres seregek kiállítása és felszerelése, a posadai vereség után nem sokkal már a Balkánon hadakozott a király, illetve 20 év múlva Nagy Lajos Nápoly környékén. Persze ez az esztelen pazarlás meglátszik a magyarság genetikai állományán, lényegében a honfoglaló ősi magyarság odaveszett az első pár száz év folyamatos háborúskodásában, utána már főleg kun, jász, román, német, szerb, szlovák és horvát telepeseket és katonákat toboroztak, mivel magyar nem maradt.

2019. aug. 13. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

2


Tehát összefoglalva igaz, hogy mindig a románok győztek. A mód nem számít, mivel nyilván egy kisebb ország nem fog egy nagyobbal nyílt terepen harcba szállni, butaság lenne. Éltek azokkal az eszközökkel amikkel tudtak.

2019. aug. 13. 11:29
 4/5 anonim válasza:
Azt azért nem mondám, hogy mindig győztek, pl Mátyás 10 évig fogva tartotta Vlad Tepest, szóval ment az adok-kapok, nagyrészt a szerencsén múlt ki jön ki éppen jobban a dologból.
2019. aug. 13. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Meg amúgy akkoriban az emberek nem ismerték a mai értelemben vett nemzet fogalmát. A románok által hősként számon tartott Vitéz Mihály havasalföldi vajda is székelyekből álló hadsereggel foglalta el Erdély 1599-ben, mivel jobb feltételeket kínált nekik mint az aktuális erdélyi vajda és inkább mellé álltak.

A posadai csatában is vegyes volt a havasalföldi sereg összetétele, mit ne mondjak a vajda (Basarab) kun származású volt..

2019. aug. 13. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!