Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit jelent az irodalomban az...

Mit jelent az irodalomban az hogy valóságmodell?

Figyelt kérdés

#irodalom #valóságmodell
2019. okt. 14. 16:03
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A világ a maga valós teljességében egy elég bonyolult valami, amit nemigen tudunk felfogni. Ezért amikor valamilyen világképet alakítunk ki (azaz egy elképzelést hogy hogyan is működik a világ körülöttünk), akkor különböző egyszerűsítéseket kell tennünk. Az előítéletek és a babonák/hiedelmek is például kimondottan ilyen egyszerűsítések ("a szőke nők buták", "a németeknél még a kerítés is kolbászból van", "mindenkihez tartozik egy lelki társ csak meg kell találni", szeptember 11 belső munka volt").


Ha belegondolsz, egy modell feladata az, hogy egy egyszerűsített formában írja le a modellezett dolgot, hogy befogadható legyen. A térkép például egy modell a Földről. A modell (pl a térkép) direkt alhallgat adatokat, hangsúlyoz más adatokat, néhol elnagyol, stb. Egy politikai térképen ahol színekkel mondjuk a nemzetiségeket jelölik, nem igazán van szükség domborzati adatokra.


A valóságmodell az lényegében egyfajta leírás a világ egy szegletéről, de olyan módon egyszerűsítve, ahogy a világkép is egyszerűsít: sztereotípiákkal, hiedelmekkel.

Például egy olyan regényben, ami az amerikai elnökválasztásról és nagypolitikáról szól, meg kell jelennie mint díszletnek az ezzel kapcsolatos elemeknek: politikusoknak, mindenféle kétes ügyleteknek, kampányjeleneteknek, háttérben alkudozó karaktereknek stb. Ezeknek az összessége lesz az adott regény valóságmodellje, némely elemei tényleg valóságosak, némely elemei eltúlzottak vagy akár valamilyen téves elképzelésen alapulnak (hiszen az író nem biztos hogy tudja, hogy valójában hogy vannak a dolgok). A cél az, hogy az olvasó számára egy koherens és hihető hátteret adjon a regény világának, amibe bele lehet illeszteni a fikciót.

A valóságmodell, ahogy a térkép is, fókuszál, elnagyol. Nem jelennek meg benne olyan dolgok, amikre nincs szükség: más országok politikusai, hegyi rétek leírásai stb. - pedig ezek nyilván ott vannak a világban, csak a regényünk szempontjából nem fontosak. Ezeket általában az olvasó sztereotípiákkal tölti ki, ha véletlenül mégis valamilyen okból ki kellene tölteni a réseket. Például egy fantasy regény valóságmodellje egy csomó fiktív elemet tartalmaz: varázslatokat, fentasy lényeket stb., de a ki nem mondott dolgokról feltételezzük, hogy ugyanúgy működnek, mint a Földön (a tárgyek lefelé esnek, a királyok uralkodnak). Ilyenkor az író nagyban hagyatkozik az olvasó saját világképére, "belső valóságmodelljére", hogy ne kelljen oldalakon át magyarázni, hogy ha megjelenik a Manó Birodalom Hercege, akkor az lényegében ugyanaz, mint egy harceg, csak manóban. Vagy ha az amerikai elnök elmegy egy ENSZ gyűlésre, akkor egy csomó öltönyös alakot képzelünk köré akkor is, ha nem írja le az író.

2019. okt. 15. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!