Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Aki anglisztikán műfordítónak...

Aki anglisztikán műfordítónak tanul vagy már elvégezte a szakot és műfordítóként dolgozik mesélne kicsit arról, hogy mégis mire számítsák?

Figyelt kérdés

17 éves lány vagyok és igazából ez az a szak ami a legjobban érdekel, viszont nincsenek ismerőseim akik megoszthatnák velem a tapasztalataikat.

Arra lennék kíváncsi, hogy mennyire nehéz szak, mennyire volt nehéz bekerülni, mik a követelmények(gondolok itt olyanra, hogy pl.: a matek érettségim eredménye számít-e majd valamit).

Az egyetem után könnyű elhelyezkedni, munkát talaláni?

Milyen műfordítóként dolgozni megélhetés szempontjából? Mennyit kerestek átlagban? Meg lehet élni csupán fordításból, műfordításból, vagy mellette tolmácsoltok is stb.?

Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszokat és aki rászánta az idejét, hogy végigolvassa!:)



2019. nov. 12. 18:07
 1/3 anonim válasza:
100%

Félig tudok válaszolni, én most tanulok anglisztikán, de majd fordító szeretnék lenni, azon belül is műfordító én is :) Alapképzésen még nem tanulsz konkrétan fordítást, van 3. félévtől fordítás alapjai speciálizáció, amit fel lehet venni, aztán fordító és tolmács mesterképzés.


Szerintem az anglisztika alapvetően nem egy nagyon nehéz szak. Ez nem azt jelenti, hogy abszolút nem kell tanulni, mert nálunk a legtöbb gyakorlaton hétről hétre házi van, esszé, prezentáció, de ha szánsz rá időt (mindent lelkiismeretesen megcsinálsz) akkor egy jó átlagot lehet hozni. Bekerülni nekem nem volt nehéz, én Szegedre járok, és simán elértem a 360-as ponthatárt, de pl. az Eltén évek óta 415 körül volt a ponthatár, most csökkent le 390-re, úgyhogy ez év és iskola függő. A matek érettségid eredménye nem feltétlenül számít, én dupláztam az emelt angol és közép magyaromat, mert így jött ki jobban, de ha te a másik módszerrel számolod, akkor is csak minimálisan (ergo nem kell pánikolni, ha nem vagy jó belőle, én sem voltam).


Ha esetleg valami érdekel anglisztikával kapcsolatban még, írj nyugodtan :)

2019. nov. 13. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
100%

Harmadéves vagyok anglisztika szakon. Szerintem nem nehéz bekerülni, kell egy jó emelt angol és egy jó magyar érettségi, de nem magasak a ponthatárok, átlagosan olyan 360 körül vannak. Matekra egyáltalán nincs szükség. :)

Nem mondanám, hogy iszonyatosan nehéz szak, de sokat kell vele foglalkozni. Nekem nem sok szabadidőm van mellette. Sok a gyakorlati óra, amikre hétről hétre készülni kell, esszét írni, házit írni, novellát/regényt olvasni, prezentációt csinálni, filmet nézni stb. Az első év még nem húzós, második évtől lesz nehezebb.

Csak ezzel a végzettséggel nem könnyű jó helyen elhelyezkedni, ajánlott hozzá elvégezni egy szakmát (pl OKJ), vagy egy másik szakot.

Nálunk van a BA képzésen szak- és műfordító specializáció, én is azon vagyok. Ez persze inkább csak bevezetés, de arra jó, hogy az alapokat megtanuld, illetve hogy rájöjj, hogy ezzel szeretnél-e később foglalkozni. Nekünk 6 tantárgy van ezen a specializáción: Bevezetés a fordításelméletbe; Számítógéppel támogatott fordítás; Műfordítás angolról magyarra 1 és 2; szakfordítás angolról magyarra; szakfordítás magyarról angolra. A számítógépes fordítás elèg hasznos, mert megtanulsz egy fordítóprogramot használni (amivel akár el is kezdhetsz dolgozni).

Nekünk a tanárunk is mondta, hogy műfordításból nem fogsz jól keresni. Szakfordításból viszont jól meg lehet élni. Nekünk van ismerősünk aki szakfordító és elég jó színvonalon élnek. Én személy szerint az első fordítási feladat után azt mondtam, hogy kösz szépen de nem. :D (Rájöttem, hogy utálok fordítani. Legalábbis műfordítás nagyon nehéz és kevesen csinálják jól.)


Ha bármi kérdésed van még, szívesen segítek. :)

2019. nov. 29. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Csak egy tipp, mert én viszonylag későn tudtam meg:


A fordító/tolmács mesterképzéshez nem elég csak az angol. Jelentkezési feltétel az angol C1 (amit az anglisztika BA diploma megad) ÉS egy B2 nyelvvizsga egy második idegen nyelvből.

2019. nov. 29. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!