Mire képed az én?

Figyelt kérdés
Én alatt nem a biológiát, sem a neurológiát, hanem amolyan pszichológiai működést értek. Én, mint a megfigyelő. Mi az, amit az én tesz, és nem a test vagy az agy?

2019. nov. 26. 17:35
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
*képes
2019. nov. 26. 17:37
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Azt teszi az ÉN, ami általában úgy kezdődik, hogy: "Fogdd meg a söröm!"

A testem érzi, hogy neki ez nem lesz jó, az agyam meg tudja is. Én azonban mégis megteszem. :D

2019. nov. 26. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
25%
érzelmei vannak,meg tudati teremtőereje, be tud vonzani, fel tud építeni magának dolgokat (jot is rosszat is)
2019. nov. 26. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%
*ja meg pl érzelem alapú elhatározásokra.
2019. nov. 26. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

#3 Nem, nem tud. Ez simán nem igaz.


Semmiféle bizonyíték nincsen arra, hogy a tudat bármiben befolyásolná a környezet történéseit randomitás szintjén.


A tudatot lehetetlen külön kezelni az agyműködéstől, szóval nincs értelme sem különálló dologként vizsgálni.


A kérdés amúgy indefinit.

2019. nov. 26. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%

"A tudatot lehetetlen külön kezelni az agyműködéstől"

:)


Ez szerintem a materialista-szemlélet, felfogás, én meg kicsit olyan transzcendentálisabb, vagy milyen, dolgokban is gondolkodom:) Szóval szerintem egy kicsit spirituálisabb szemlélet is itt elfér, aztán majd a Kérdező eldönti, hogy tud -e ezeknek az álláspontoknak esélyt adni. És hogy melyik áll az ő lelki világához közelebb. :) Melyiket érzi jobban magához közelebb állónak. :)


Ja de most amúgy eszembe jutottak a tudatalatti dolgok is ennek a sornak a kapcsán, de ezt még például egyértelműen összefüggésbe lehet hozni az aggyal.

2019. nov. 26. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés a tudományokban van, itt nincs helye spirituális meg transzcendentális agymosásnak. Az az ezotéria világa.


A kérdésben egyértelműen a tudat és a test-agy kapcsolatára (és annak kizárólagosságára) utal a kérdező.


Mivel a kettőt nem lehet függetlenként tekinteni, mivel a tudat része az agynak.


Így erre a kérdésre:

"Mi az, amit az én tesz, és nem a test vagy az agy?"


Ez a válasz:

Nincs semmiféle olyan bizonyítható, modellezhető jelenség, ami független lenne az agytól, mivel minden jel és bizonyíték arra utal, hogy az agyműködés generálja a tudatot. Így hát nincs "Én" csak agy.

2019. nov. 26. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Mindenki válaszát köszönöm, de mivel ez tudomány kategória, így maradjunk inkább a materialista dolgoknál, ahogy előző mondja.

Igaznak hangzik előző utolsó mondata, és el is hinném... ha nem érzékelnék. Valami miatt az én, ami vagyok megéli a dolgokat, ráadásul e/1-ben. Szerintem itt különíthető el az agy és az én. A gépeknek, mesterséges neurális hálóknak nincs öntudatuk, nem éreznek, csak reagálnak bizonyos inputokra.

2019. nov. 27. 07:22
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

#8, Az öntudat ilyen fokú szintjét nem tudjuk még leírni tudományos szinten. Ki-be kapcsolható, világosan látszik melyik agyi területek generálják.


Viszont filozófiailag nem igazolható más öntudata, csak a sajátod. Lehetséges, hogy semmi másnak nincs öntudata, csak neked.

A másik lehetőség, hogy az öntudat teljesen más szintje az anyagnak, mint amit elképzelünk.


Soha nem fogjuk igazolni, hogy az az idegcsomó valamilyen szintű öntudatot rejt, vagy egy reflexes központ ahogy a gerincvelőd.


Valószínűleg az öntudat is egy átmeneti, ébredéshez hasonló folyamat, ahogy az idegrendszer komplexitása nőtt. Nincs éles átmenet pl egy kutya és egy emberé között. Ilyen értelemben viszont nehéz megállapítani, mikortól alakul ki (babáknál) és milyen fajoknál lehetséges.


Ismétlem, nem ellenőrizhető filozófiai okokból.


Ezért azt sem tudjuk, hogy nagyobb szerveződéseknek nincs-e. Pl lehet egy ország lakói, népcsoportok viszelkedhetnek öntudatként ahogy a neuronok egy agyban. Vagy a fák gyökérhálózata...


Ebből kiindulva honnan tudod, hogy egy 1000 mrd tranzisztoros tensor processzornak nem lesz? Mert az is az agyműködés analógiájára épül és akár teljesen szimulálhatunk majd vele egy agyat.

2019. nov. 27. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

A tükörteszt pedig elég gyenge lábakon áll.

Nem bizonyítható, hogy az állat/baba azért nem ismeri fel magát, mert még hiányoznak neki kognitív képességek, vagy mert nincs öntudata.


Ugyanis jártam már úgy, hogy pont egy partin Berlinben, elég csúnyán berúgtunk egy konferencia után (ha jól rémlik még volt egy kis fű is) :D egy tükörterembe érve egyszerűen nem ismertem fel magamat a tükörben. Sőt még integettem is neki, hogy mit nézel haver 😃

Egyszerűen a pattern recognition és a magasabb rendű asszociációk nem rakták össze a szituáció értelmét mert az agyműködésem szét volt gátolva, a THC meg túltöltötte az asszociációs hálót.


Szóval szerintem egy macska is egészen jól elvan az öntudatával, gondolatai is vannak. Még ha ösztön alapúak is. Lehet nem ismeri fel magát a tükörben, és azt hiszi a szomszéd macska... de ne feledjük, én se ismertem fel magamat a 100 mrd idegsejtemmel 😃

2019. nov. 27. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!