Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan dőlt el, ki és mikor...

Hogyan dőlt el, ki és mikor döntötte el az időszámításunk kezdetét?

Figyelt kérdés
Jézus pontos születése körül még a mai napig vannak viták, sőt a történelmi létezése sem igazolt. Hogyan köthető az időszámítás kezdete egy esetleg nem is valós eseményhez?

2020. febr. 4. 14:56
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

"Az aera vulgaris nevű időszámítási rendszert, amelyben a keltezést az anno Domini vagy ab incarnatione Domini szavakkal kezdik, 525-ben állította fel Dionysius Exiguus (kb. 470 – kb. 544) a húsvét időpontjának kiszámítására, azonban használata csak évszázadokkal később vált általánossá."

"Az új időszámítást Szent Béda (c. 672–735) népszerűsítette könyvében, a Historia ecclesiastica gentis Anglorumban (731)."

"A Jézus születésén alapuló időszámítás csak a 9. században terjedt el, és az évkezdés egészen 1752-ig nem volt egységes. Werner Rolevinck használta először következetesen a világ teremtésén alapuló időszámítás mellett a Fasciculus Temporumban (1474)"

[link]


> "Hogyan köthető az időszámítás kezdete egy esetleg nem is valós eseményhez?"

Ezért a kérdésért máglyán égtél volna azokban az időkben, amikor ez az időszámítás kezdett elterjedni. :))

2020. febr. 4. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Volt már több időszámítás is és mindnek volt valamilyen kezdete is, azokat mindet valahogyan eldöntötték. Minden kornak és kultúrának megvolt a maga módja rá.


Amikor eldöntötték a mai naptár kezdőnapját, akkor választottak egy döntési okot, jelen esetben a pápai egyház felől dőlt el a kezdőpont.


A mai használhatóságán semmit sem változtat a kialakításának megfontolási alapja. Ugyanúgy használható lenne ez a mai naptár, ha másik napon kezdődött volna, vagy ha más alapon döntik el a kezdőnapot.


Mint történelmi kérdés ma is érdekes téma tud lenni az akkori kronologizálás és ahogyan ezek akkoriban voltak, ahogy a kialakítása ment ennek.


Nincs sok értelme összevetni egy akkori és egy mai nézőpontot, ráadásul mindkét nézőpont, akkor és ma is részben megoszlott az emberek között. Így te felveted a miértjét, míg mások meg a pontosítását vetik fel.

2020. febr. 4. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Wadmalac ***** válasza:
100%

Megjegyzem, JELENLEG is sok eltérő időszámítás van.

A mohamedánoknak teljesen külön időszámításuk van, krisztusi időszámítás szerinti 622-től indul. Plusz még az év hosszát is máshogy számolják, csúszik állandóan.

A zsidók a világ állítólagos kezdetétől számolnak, Krisztus nekik sem történeti középpont. Holdhónapokkal számolnak és az év hossza is más.

És ez csak két példa.

Maga az általunk is használt, Krisztustól induló Gergely-naptár szélesebben elterjedt, mint a keresztény vallás, mert ez hozzá van igazítva a csillagászati évhez, praktikus.

Az meg, hogy honnan ered a nullpontja, használati szempontból lényegtelen, a használhatóság fontosabb.

2020. febr. 5. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2020. febr. 5. 12:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!