Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Kitől származik ez az idézet?...

PelleIstván kérdése:

Kitől származik ez az idézet? A munkásosztálynak fokozottabb érdeklődést kell tanúsítania a parasztság és az értelmiség problémái és törekvései iránt. "

Figyelt kérdés
A mondat a Horthy-korszakból való, s a korabeli Népszava valamelyik szerkesztőjéhez kötődik.

2020. febr. 13. 18:33
 1/3 TappancsMancs ***** válasza:
Nem tudom kitől származik, de mindhárom osztálybelieknek fokozottabb érdeklődést kellene tanúsítania a másik kettő problémái iránt. Mert így úgy hangzik, mintha a munkásosztállyal lenne "a" baj, trükkösen kiemeli a munkásosztályt problémásnak, mintha a háromból csak ők nem törődnének a másik kettő csoporttal. Szóval csak az idézetről tudtam egy észrevételt mondani, hogy megvezetős, de azt nem tudom kitől van.
2020. febr. 13. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Például Lenin is mondott hasonló tartalmú szövegeket. Korábban Karl Marx is megfogalmazott ilyesmit, elsősorban az előttem szóló értelmezése szerint.

A Népszava a munkásosztály lapjaként indult. Ezért annak a rétegnek a szempontjából fogalmazott, mégpedig az akkoriban ismertté váló lenini szemlélet szerint.

A kijelentés végső soron államelméleti szempontok alapján fogalmazódott meg. Mégpedig úgy, hogy az állam polgárainak tevékenysége gyakorlatilag megoszlik a működés összes formája között. A kategorizálás aszerint történik, hogy az azonos kategóriába tartozó emberek igényei és tevékenysége nagy hasonlóságot mutat, míg a másik kategóriához képest nagy eltéréseket. Márpedig az államelmélet szerint egy állam működése akkor optimális (értsd: akkor élnek ott a legtöbben jól), ha nemcsak a munkamegosztás, de az értékmegosztás is arányos. Ez a cselekmény egy bonyolult dolog, nagyon sokféle módon lehetséges, és akik ezt teszik (mint egy következő kategória), a politikusok. Ráadásul lehet ezt cselekedni úgy is, hogy az eredmény ne legyen optimális. Ezért lehetséges sokféle párt, pártprogram és pártszempont.

Azt azonban érdemes megjegyezni, ahogy a természetben kizárólag optimális működés tud stabil lenni, ugyanúgy az államban is. Csak az állam és a természet is tud nem optimálisan működni egy darabig. Amikor túl sok anomália halmozódik fel, akkor a működés összeomlik. Az ember általában ezt kicsivel korábban észreveszi, és siettetni kezdi az összeomlást. Ezt nevezzük forradalomnak. Ha az ember tévesen ítélte meg az időt, akkor a forradalom elbukik (bármit tesznek, lásd 1711, 1849 vagy 1956), ha helyesen ismerték fel, akkor nem bukik el (lásd 1989). Hogy utána mi következik az teljes mértékben azon múlik, miféle minőségű emberek lettek az új politikusok.

2020. febr. 14. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, már megvan a válasz. Mónus Illéstől származik az idézet.
2020. febr. 15. 08:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!