Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Kiket tartatok a huszadik és...

Kiket tartatok a huszadik és tizenkilencedik század legnagyobb filozófusainak? Kikkel értetek egyet és miért?

Figyelt kérdés

Magam részéről:


1.) Mindenképpen Nietzche. Jómagam is nihilista lennék, sajnos még nem sikerült ezt optimizmussal párosítani, de próbálkozom :)

2.) Alan Watts. Elképesztő amit az az ember mondd, de tényleg. És az előadásmódja is kifejezetten kellemes.


Jordan Petersont még ide tenném harmadiknak, igaz ő 21. századi és inkább foglalkozik pszichológiával mint társadalom tudománnyal, de nagyon sok dologra lát rá helyesen a jelenlegi társadalom és annak problémái kapcsán



2020. ápr. 15. 13:08
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
nagyon woke vagy
2020. ápr. 18. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
Pedig Jordan Peterson eléggé megveti a nihilizmust.
2020. júl. 11. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
2-es vagyok. Vagyis érted nem igazán összeegyeztethető az álláspontjuk. Meg úgy Nietzschéjé alapvetően nem sok emberével. Ettől függetlenül érdekes és figyelemreméltó a gondolkodása,de szerintem ha nihilistának érzed magad azon érdemes változtatni, vagyis mindent megtenni érte, mert nem valami kellemes dolog, konkrétan elveszik az ember motivációja. Én most csak a saját tapaszzalataim alapján írtam ezt, de persze te tudod...
2020. júl. 11. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

#2 #3 Olvastatok ti egyáltalán Nietzsche-t? Vagy hallottátok már Petersont beszélni róla?

Van különbség aközött amit úgy általában nihilizmusnak hívunk, és amit alapból jelentett.

2021. jún. 3. 21:39
 5/6 anonim ***** válasza:

19.sz. Nietzsche, 20.sz. Camus.


Nietzschével kapcsolatban viszont nem tudom hogyan érezzek. (És még most leszögezem, hogy közvetlen a műveit sosem olvastam, bocsi ha hülyeségeket beszélek.) Talán a legmegnemértettebb filozófus aki valaha élt. A híres mondásával, hogy Isten halott, és mi öltük meg, nem kinyilatkoztatást tett hogy ő most érvénytelennek nyilvánít minden hagyományos erkölcsöt, hanem ez egy megfigyelés volt részéről, és igaza volt benne. Rettegett attól a világtól, amiben elveszett a lét felsőbb értelme, gyakorlatilag erről szól az élete és a filozófiája, hogy ezt hogyan oldja fel, és ebben nagyon együttérzek vele. Viszont ez a feloldás az ami katasztrofálisan sikerült szerintem. Az übermensch egy alapvetően téves és embertelen idea, és a 20. század történelme megmutatta, mi történik ha ezt az ideát Isten helyébe helyezzük és extrém mértékig gyakoroljuk is, még ha maga Nietzsche eredetileg nem is faji alapokra helyezte ezt. Amit Nietzshe nem vett számításba, az az evolúció, márpedig az erkölcs nagyrészt annak a terméke, nem csak egy légbőlkapott keresztény kitaláció. De ettől még egyértelműen őt tartom a 19.sz. legnagyobb filozófusának.


Camus-t sokkal többre tartom, bár nagyon más ember és filozófus volt mint Nietzsche, de végülis hasonló kérdésekkel foglalkozott, csak más, érettebb módon. Ahelyett, hogy az Isten után maradt űrt próbálta volna betölteni egy extrém ideával, azzal foglalkozott, hogy mit tegyen és hogyan éljen az ember egy értelmetlen, érdektelen világban.

2021. jún. 22. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
19. század: Nietzsche, 20. század: Heidegger
2022. máj. 24. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!