Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A fürkészdarazsak léte hogyan...

A fürkészdarazsak léte hogyan magyarázható, ha Istenben is hiszünk?

Figyelt kérdés

Vaciláltam, hogy a természettudományok kategóriába írjam.

Gyerekkorom óta rendületlenül hittem Istenben ÉS a tudományban (ha valaki esetleg nem értené, szívesen elmagyarázom privátban, hogy miért is nem zárja ki egymást a kettő) mert mindenből, amit láttam magam körül a világban, logikusan következett, hogy egy jó valakitől származik (ne írjátok, hogy az ősrobbanásból származik, az ősrobbanás csak a módja, nem a miértje. A káoszelméletet nem egészen értem, szóval ha valaki ezzel magyarázná, akkor próbálja röviden leírni, hogy mit is ért ez alatt a szó alatt)

Azonban a fürkészdarazsak (talán egyéb paraziták is) iszonyatos és hosszadalmas fájdalomra ítélnek rovarokat.

A táplálkozást még meg tudtam érteni, mivel ott rövid időről van szó, amíg szenved az áldozat. Nade egy rendszert létrehozni ami a fájdalmas agóniákra épül?!

És értem én, hogy populációkorlátozás, de meg tudta volna oldani táplálkozással is.

Kompatibilis ezeknek az állatoknak a léte Istenével?

Kérlek, ha valaki tud valamit mondani, vegye fel velem a kapcsolatot privátban, rosszul vagyok, ha csak erre a kérdésre gondolok (de nem tudok nem rá gondolni)



2020. máj. 20. 12:44
A kérdező szavazást indított:
Kompatibilis
Nem kompatibilis
11 szavazat
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
93%

Ha valaki nagyon akarja, akkor úgyis meg tudja magyarázni magának (vagy másnak) hogy miért kompatibilis, és azt is, hogy miért nem az. Attól függ, milyen habitusú. Ezért nem látom sok értelmét sem a szavazásnak, sem magának a kérdésnek.

Ezt neked kell eldöntened magadban, hogy számodra hogyan fér össze az istenhited a természettel, annak működési módjával.

Itt most gyakorlatilag leirtad a kérdésben, hogy hiszel Istenben, és azt is, hogy nem tudod elhinni, hogy ilyen "barbár" módon tudta csak megoldani a dolgokat. Márpedig a fürkészdarázs egy létező dolog, a számunkra fura életmódjával együtt. Szóval vagy dönts, hogy a tényeket fogadod el, vagy tagadd le a fürkészdarazsat, vagy minimum ne vedd figyelembe, és akkor egy tüskével kevesebb bizgerálja a hitedet.

Úgy is mondhatnám, hogy a gyermekkori idealizmus és a felnőttkori realizmus harca dúl most benned. Az egyikből már kezdesz kinőni, a másikba viszont még nem értél be. Ez most egy darabig még el fog tartani, de majd tisztul a kép idővel.

2020. máj. 20. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
30%

A tudomány és a hit nem egyeztethető össze.

Akik azt vallják, hogy nekik megy, azok érzelmei erősen lekorlátozzák a logikus gondolkodásukat.

Észrevesznek dolgokat, melyek az igazukat alátámasztani látszik és nem látják azokat, amik megkérdőjelezik azt.

De vannak dolgok melyek megértéséhez vagy elfogadásához a legegyszerűbb ha feltételezel egy magasabb rendű lényt.

Azonban attól, hogy egyszerűbbé tesz dolgokat attól még nem igaz.


A természet hibázott azzal, hogy hagyta az emberi fajt ilyen okossá válni és az ember csak azzal törleszthet ha elviszi az életet más bolygókra.

2020. máj. 20. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
A kérdést kérlek értelmezd úgy, hogy mi a filozófiai értelme a fürkészdarazsak létének.
2020. máj. 20. 13:23
 4/20 Wadmalac ***** válasza:
56%

"mi a filozófiai értelme a fürkészdarazsak létének"


Ha tudományosan nézzük a dolgot, értelmetlen a kérdés. Az életnek úgy egészében nincs filozófiai értelme. Az egész világegyetemnek sincs.

Nem céllal van.


Egy kő lebillen a szakadék széléről és lezuhan az aljára.

Miért?

Azért, mert le akart esni? Mert agyon akarta ütni a lent sétáló ártatlan turistát?

Nem.

Azért, mert a gravitáció lehozta.

Színtiszta fizikai törvényszerűség.


Miért játszik a fürkészdarázs nyolcadik utas a halál-osat?

Mert evolúciósan effektív túlélési, ivadéknevelési, -táplálási mód.


És még a darázs sem azért teszi, mert gonosz.

És főleg nem azért, mert a teremtő szadista.

Ha van is teremtő, ami ugyebár erősen kérdéses, több tucat milliárd fényévnyi megteremtett univerzumból majd pont ezzel a darázzsal fog etikailag szöszmötölni?

És akkor mi van a szupernóvával, ami potenciálisan komplett civilizációt tud elgőzölögtetni?


És itt a vallások nagy paradoxona.

Ha van teremtő, ő teremtette az univerzumot, irreális a feltételezés a mi porszemnyi bolygónkról, hogy a teremtői figyelem fókuszában lennénk.

Ennek a legparányibb alapja is ki fog halni, amint találunk életet más bolygón.


A világban történő bármilyen felfedezhető "igazságtalanság", gonoszság, szenvedés nem a teremtés, teremtő hipotézisével ellenkezik, csupán a vallások erre épített emberközpontú teremtési dogmájával.


Ennek ellenére ők is ki tudják a maguk módján magyarázni. Minél többet szenvedsz az életben, a mennyben annál jobb lesz stb. háát...

Hagyjuk.


Reálisabb a nem beavatkozó teremtő teóriája.

2020. máj. 20. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
Az ember tanulását szolgálja és kíváncsiságát elégíti ki. A változatosság gyönyörködtet is. Isten lehetőségei végtelenek az életet több aspektusból is bemutatja. Lehet hogy az ez által nyert ötlet menti majd meg a világot a kipusztulástól.
2020. máj. 20. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Kedves Wadmalac!

A szupernovás kérdésre: nem a halállal van problémám, hanem a rendszerszerű szenvedéssel. Mint írtam, a húsevő állatok megteremtésének a logikáját meg tudom érteni. Ennek a fajnak nem.

A nem beavatkozó teremtő elméletét elmagyaráznád a saját szavaiddal? Nem értem, hogy miért nem azt tartod logikusnak, egy földön kívüli faj megtalálásnak esetére, hogy átfogalmazzák a vallásos emberek az elképzeléseiket úgy, hogy az élő dolgok vannak Isten figyelmének középpontjában.

A többieknek is fogok választ írni, amint lesz több időm

2020. máj. 20. 14:51
 7/20 anonim ***** válasza:

Minden belemagyarázható, kimagyarázható, csak akarni kell. Félrefordították, elferdítették, különben sem úgy gondolta, nem úgy kell azt érteni, nem kell azt szó szerint venni, korabeli társadalom és tudásszint fényében kell értelmezni, tágabb kontextusban kell értelmezni, szimbolikusan kell értelmezni, stb. stb.

Egy lehetséges magyarázat, hogy a fájdalom és szenvedés fejlődéshez vezet vagy más szempontból előnyös. Ahogy a gyerek fejlődéséhez is elengedhetetlen, hogy számára kellemetlen dolgokat tapasztaljon.

2020. máj. 20. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy hol van abban a logika, hogy egy teremtő a teremtményei szenvedését szívén viseli, de a sima elpusztulásukat nem? Szenvedés után elpusztulni dupla szívás, de simán elpusztulni is szívás, game over. A populációszabályozást húsevő állatok révén megvalósítani körülbelül annyira etikus, mint az emberi túlnépesedést háborúkkal és járványokkal kezelni születésszabályozás helyett.
2020. máj. 20. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 Wadmalac ***** válasza:
61%

"átfogalmazzák a vallásos emberek az elképzeléseiket"


Úgy, hogy a teremtő millió értelmes faj kisebb-nagyobb bajaira koncentrál, meg még mellette bolygónként több millió egyéb fajra, hogy ne csináljon ilyen turpisságokat, mint ez a darázs?


A mindenhatóság fogalma ezzel már kezd túlnőni az elképzelhetőség határain.


De most mondd meg, a teremtő milyen szinten foglalkozzon a fürkészdarázs morális nevelésével, miközben a négyéves leukémiás kislány több havi szenvedés után hal meg reménytelenül?

Mérd össze a kettőt egy emberközpontú teremtő gondolata viszonyában.

Szóval az a fránya darázs az ilyetén miért kérdések közt körülbelül milliomodik fontosságú a sorrendben.

A képlet már az előtte lévő millió másik kérdésen borul.

2020. máj. 20. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 Wadmalac ***** válasza:
100%

"A nem beavatkozó teremtő elméletét elmagyaráznád a saját szavaiddal?"


Legyen világosság.

Legyenek természeti törvények.

Aztán ez már megcsinálja a többit.


Esetlegesen néha érdeklődve megnézem, hová fejlődik mindez, de bele nem nyúlok, mert akkor nem az lesz belőle, ami magától lehet.

És lássuk hogy ez így majd egyszer felnő-e hozzám.

Ha igen, akkor üdv az istenek közt.

2020. máj. 20. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!