Mi az a Higiénikus Orvos?

Figyelt kérdés
Az interneten annyit találtam erről a kifejezésről hogy még az orosz időkből származtatható ez a foglalkozás, de pontos ismertetést hogy miben különbözik az általános orvosoktól azt nem találtam. Csupán érdeklődő vagyok esetleg ha valaki tud valamit erről a múltbéli dologról kérem jelezze :)

2020. jún. 11. 11:00
 1/6 anonim ***** válasza:
75%
Amennyire tudom ezeket Leningrádban képezték annak idején, és mivel a Szovjetunióban más volt az orvosképzés rendszere, azaz ott már az egyetemről szakorvos félék jöttek ki, itt Magyarországon nem ugyanúgy értékelték ezeket a kint szerzett diplomákat, mint az itthoniakat, tehát nem szerezhettek akármilyen szakorvosi képesítést. Az egészségügyi szakigazgatásban helyezkedhettek el főként, egyszerűsített szóhasználattal KÖJÁL orvosok lettek. A közvetlen betegellátásban nem igen vehettek részt, legfeljebb a fertőző osztályokon juthattak beteg közelébe.
2020. jún. 11. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ !
2020. jún. 12. 00:39
 3/6 anonim válasza:

Régóta keresek a Higiénikus orvosi képzésről cikkeket, könyveket. Ezt találtam angol nyelvűben:


[link]


Boisfeuillet Jones- Medical ​Education in the Soviet Union


Magyar nyelven megírott szairodalom sajnos nincs róluk-orosz nyelvű van bőven a Semmelweis múzeum könyvtár, levéltár részlegében.


*A legtöbbjük Leningrádban végzett.


Amúgy a legtöbbjük tényleg a közegészségügyben dolgozik vagy kórházi higiénikus orvosként. Néhányuk belgyógyásznak, háziorvosnak, infektológusnak, orvosi mikrobiológusnak, labororvosnak, radioterapeutaként végeztek és dolgoznak. Egyenjogúak az általános orvossal de a tanulmányaik miatt pl. nem dolgozhatnak sebésznek, szemésznek(tudják ennek is a klinikumát de nem olyan mennyiségben és minőségben tanulták a klinikai tárgyakat mint az általános orvosok). 1950-1992-ig képeztek az egész Szovjetunióban és Marosvásárhelyen(Románia) higiénikus orvosokat Gorbacsov bukásáig. Utána megszűntették ezt a képzést.

2020. szept. 5. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2020. okt. 6. 16:25
 5/6 anonim válasza:
Kínában és Oroszországban még képeznek higiénikus orvosokat. Nemrég néztem meg. Faculty of Preventive Medicine karon belül az Egyetemeken...
2022. ápr. 27. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi a valaszt😀
2022. ápr. 28. 00:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!