Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A rovásírás mennyire áltudomány?

A rovásírás mennyire áltudomány?

Figyelt kérdés
Mindenhol hallok róla, de nem tudom eldönteni, hogy ez mennyire létező dolog. Tudom, hogy vannak ilyen írásos leletek, de tényleg ismerjük a rovásírást részletesen? Akik rovásírást tanulnak, azok tényleg valami hiteles, régi dolgot tanulnak, vagy ez is ilyen túlzó dolog, ami nem is úgy van? Láttam, hogy fent van a Wikipédián, de a Wikipédiát bizonyos témákban nem szerkesztik normálisan (egy időben a finnugor nyelvrokonságnál is olyan baromságok voltak rajta, hogy az ember a 10 ujját megnyalta). Egyszer egy könyvben láttam rovásírással leírva, hogy rock'n'roll. Még két aposztróf is volt benne. Ez így biztos baromság. Szóval mi az igazság?
2021. jan. 3. 01:34
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Bizonyos helyeken sokáig használatban voltak különféle változatai.

[link]

2021. jan. 3. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
26%
Nem tudomány
2021. jan. 3. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

A rovásírás egy létező dolog, vannak kutatói.

Az, hogy valaki rovásírással akar modern dolgokat leírni az meg egy szubkultúra.

Merthogy alapvetően 11. században amit érdemes volt leírni azt latin betűkkel tették, így ezt terjedt el.

2021. jan. 3. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

A rovásírás NEM tudomány, hanem írásrendszer.

Vagy ezer éve elavult rendszer, legfeöjebb történelemkutatóknak érdekes téma.

2021. jan. 3. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
100%

Elég hülyén kérdezel, már megbocsáss.

A rovásírás az egy írás. Mitől lenne az áltudomány?

Amit ma tudunk róla, az lehet pontatlan - de mitől lenne az áltudomány?

Tisztázd magadban a fogalmakat.


A rovásírás teljesen valós dolog volt: 1000 éve ezt használták az őseink. Botra vésve ez a legjobb módszer az íráshoz.

A probléma azzal van, hogy ebben is voltak nyelvjárások, ezért nem teljesen egyforma az összes ilyen írás.

Aposztróf persze nincs benne.

De ettől még ugyanolyan írás, mint a latin ABC.

2021. jan. 3. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:

A mai formájára gondolom, hogy áltudomány, vagyis azzal kapcsolatban kérdezem. Tényleg lehet tudni pontosan, hogy melyik jelet hogy ejtették ki? Tényleg le lehet írni mai szavakat rovásírással?


És akkor ez azt jelenti, hogy a latin betűs írás előtt ezzel jegyeztünk le magyar szövegeket? Ha így van, miért nem tekintjük ezeket nyelvemléknek? Miért csak a Halotti beszédet és társait tekintjük annak?

2021. jan. 3. 12:49
 7/23 anonim ***** válasza:
50%

A jó szó itt nem az "áltudomány", az egészen mást jelent.

Kiejteni úgy ejtették, mint ma. Minden jel egy hang volt. Mai szavakat is le lehet írni így, miért ne? De ettől még az őseink nem értenék.


A Halotti beszédet valószínűleg egy német írta le, azért ilyen.

Rovásírásból pedig azért maradt meg kevés, mert a keresztény áttérés után ezeket pusztították, mint pogány emlékeket.

Bár a fa amúgy sem áll el valami jól.

2021. jan. 3. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
27%

A XI. század óta latin betűket használunk. Azt tudja valaki, hogy egy XI. századi magyar hogyan beszélt? A latin betűkkel leírt Pannonhalmi apátság alapítólevelének a magyar részét érted? Tudod, hogy hogyan mondták ki? Nézz megy egy régi hangosfilmet. (Meseautó, Hippolit) a szöveget teljesen érted, de a hanghordozás teljesen idegen. Itt csak pár 10v évről beszélünk.

Nem vagyok nyelvész. Egészen biztosan vannak ezekre a kérdésekre becslések, de szerintem a pontosságukat nehéz ellenőrizni. Sokan véresen komolyan gondolják, de szerintem ma csak egy játék. Kevesen értik, tudják olvasni. Nagyon jó demonstráció volt, amikor a Kétfakú Kutya Párt kicserélte a feliratot Érd rovásírásos városnév tábláján Egy hónap kellett hozzá, hogy észrevegyék.

[link]


Arról nem is beszélve, hogy kevés rovásírásos emlék maradt fent, ami további bizonytalanságokat okoz.

2021. jan. 3. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
67%
Nem áltudomány. Egy létező írás. Még a 20. század elején is élő írás volt. Egy ideje próbálják rekonstruálni, a mai nyelvre használatossá tenni, csak ugye nehéz ez, miután holttá vált az írás, és alig van egyetértés a kutatók között.
2021. jan. 3. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
100%
Az akkor sem tudomány, hanem egy írásrendszer, ahogy más már írta, max. tudományrész.
2021. jan. 3. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!