Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az 1789-es francia forradalom...

Az 1789-es francia forradalom kitörésének éve van akkora jelentőségű, hogy az eddig 1492 és 1914 közé tett történelmi korszakot (amit Újkor néven tart számon a nyugati történetírás) két részre bontsa?

Figyelt kérdés
Végső soron ekkor csúcsosodott ki a "nemzetállam"- és "materializmus" gondolata, az értelemnek a vallás felettisége, és úgy általában a Felvilágosodás eszmerendszere, nem?

2021. jún. 4. 17:20
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Hát ezek annyira nem tiszták és egységesek. Az 1789. évnek igenis nagy jelentőssége van, mint ahogyan a másik kettőnek is. DE

Mi változott egy átlagember életében mondjuk 1491-ről 2-re virradó éjszakán (vagy abban a pillanatban amikor Kolombusz kikötött) ? Semmi.

Az emberek nem sütöttek egy nagy tortát, amire az volt ráírva: Viszlát középkor! Helló, újkor.

Ez a mai világunkban azért másképp van (ezt akár 1914-re is kiterjeszthetjük), de Amerika felfedezésének vagy a forradalom kitörésének napján az embereknek csak egy nagyon szűk köre tudta meg a történéseket. Azok a változások pedig, amiket ezek az események elindítottak, csak évszázadok, évtizedek múlva váltak egyértelművé. (Minél előrébb vagyunk az időben, annál gyorsabban - a világ egyre gyorsabban fejlődik és változok.)

Ezért nem lehet egyértelmű határokat sem felhúzni. Volt már határvonal Konstantinápoly eleste (1453), vagy a reformáció is (1517). Itt Magyarországon a magyar középkort pedig általában a mohácsi csatáig számoljuk (1526).


A kérdésre kicsit konkrétabban válaszolva igen, van akkora jelentőségű, az újkort pontosan két részre osztja a legelfogadottabb álláspont (a Wikipédia szerint), a határvonal pedig az 1789. Előtte koraújkorról, utána modern korról beszélünk.

Erre egy egyszerű kereséssel választ kaphattál volna:

[link]

2021. jún. 4. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Crisopher ***** válasza:
82%
Én 1914-et nem tekinteném korszakhatárnak (senki se tekinti annak). A szocialista történelemfelfogás beszélt újkorról és legújabb kortól (ami szerintük 1917-ben kezdődött - milyen meglepő), de más gondolkodók ezt nem vették át. A legelfogadottabb nézet szerint az újkor két része a kora újkor és a modern kor, és 1789 a vízválasztó. A kora újkor a felfedezések kora volt, elkezdett kiépülni a globális kereskedelem, és a feudalizmust kiszorította a kapitalizmus. A modern korban a polgári, emberjogi eszmények is megjelentek, az abszolút monarchiák visszaszorultak, az ipari forradalom ekkor teljesedett ki igazán, a nyugati világban megjelent és elterjedt a demokratikus berendezkedés.
2021. jún. 4. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"A szocialista történelemfelfogás beszélt újkorról és legújabb kortól (ami szerintük 1917-ben kezdődött - milyen meglepő), de más gondolkodók ezt nem vették át."

Ez így nem igaz, a modern történelemszemlélet is sokszor elkülönít újkort és legújabb kort, legfeljebb az utóbbit modern kornak nevezi, kezdetét 1920-ra, 1945-re, 1989-90-re teszi, vagy azt mondja, hogy a modern kor az mindig az aktuális néhány év, pl. 2019-21.

2021. jún. 11. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!