Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért nem jött létre azonnal...

Miért nem jött létre azonnal a Magyar Népköztársaság a második világháború után ?

Figyelt kérdés

Szerintem nem lenne túlzás azt állítani hogy ha akarták volna akkor a szovjetek azonnal létre tudtak volna hozni egy bábállamot a háború után , tehát ennek következtében felvetődik a kérdés hogy miért szarakodtak vele kb 4 évig ...


Tulajdonképpen arról volt szó hogy a színfalak mögött komoly tárgyalásokat kellett folytassanak a nyugatiakkal és/vagy taktikai okokból nem akartak olyan nyíltan nyers erőszakot alkalmazni a jövendőbeli bábállam létrehozása érdekében ?


Vagy pedig egyéb ritkán említett tényezőkről volt szó ?



2021. aug. 30. 19:18
 1/6 A nagy Levin ***** válasza:
100%

Valószínűleg tanultak a Tanácsköztársaság példájából és meg akarták tartani a törvényesség látszatát. Először újjá kellett építeni az országot, fokozatosan megszerezni minél nagyobb támogatást, majd szép sorban kiiktatni a rivális pártokat.

A háború utáni első választáson a kommunista párt nem egész 17%- ot ért el. Ez kevés volt bármiféle hatalom kiépítésére. Ezért törvényesnek látszó, de nem éppen tisztességes módszerekkel ellehetelenítették a két nagy rivális pártot, a kisgazdákat és a szocdemeket. Ehhez idő kellett.

Gondolom, létre hozhattak volna rögtön egy erőszakállamot szovjet segítséggel, de akkor most "ötvenhatot" lehet, hogy "negyvenhatnak" hívnák.

2021. aug. 30. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
75%
A totális diktatúra kiépítéséhez még békeidőben is szükség van vagy 10 évre. Akkoriban nem volt békeidő.
2021. aug. 31. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Egyrészt nem olyan egyszerű totális diktatúrát kiépíteni (még a náciknak is szüksége volt hozzá pár évre, pedig ott már nem volt nagy társadalmi ellenállás). Másrészt a szovjetek is érzékelték, hogy a többség akkoriban Magyarországon nincs éppen oda a kommunizmusért.
2021. aug. 31. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Van egy természettörvény: nagy tömegnek nagy a tehetetlensége. Még nagyobbnak, még nagyobb a tehetetlensége. Ez társadalomra lefordítva azt jelenti, országokkal nem lehet bármit tenni, ha azt akarjuk, hogy az stabil legyen. Még emberrel se nagyon, legalábbis nem minddel. Tehát nem szarakodtak és nem voltak színfalak. Mindössze győzött a józan ész.

1989-ben azonnal akartak dilettáns politikusok kapitalizmust csinálni. Mert nagy volt erre a társadalmi nyomás, mást nem nagyon tudtak volna tenni, legfeljebb másképp. És? Ma sincs kapitalizmus, legalábbis az, amit értelmesen annak lehet nevezni.

Afganisztánban akartak kommunizmust, demokráciát csinálni, egyik se jött össze. helyette lett polgárháború, káosz, öldöklés.

Mert az a tehetetlen tömeg nem tűri a sietséget, ha meghágják a természettörvényeket, az mindig visszaüt. Többnyre kellemelenebbet.

2021. aug. 31. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Még a királyságot is csak 1946-ban törölték el. Az indoklás a következő volt:


[link]

2021. aug. 31. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A hidegháború nem egyből tört ki, 1-2 évig a SZEB (Szövetséges Ellenőrző Bizottság) tagjai között nyugatiak is voltak Magyarországon (amerikaiak, angolok stb.), bár igaz, hogy ez nálunk alapvetően a szovjetek irányítása alatt állt (és Nyugat-Európában is voltak szovjet SZEB küldöttek, de ott a nyugatiak voltak többségben).


A másik ok, hogy a magyar társadalom alapvetően nem támogatta a szovjet-típusú politikai berendezkedést, valamint a kommunista pártot. A háború után megszerveződő politiai erők között a kommunisták kisebbségben voltak, valamint a választásokat is rendre elbukták. A magyar társadalom nyugati típusú, többpártrendszeren alapuló, polgári berendezkedést, demokráciát szeretett volna. Gyakorlatilag 1947-ig, a kékcédulás választásokig arról szólt a magyar politka, hogy a kommunisták "trükkök százaival" szalámizták le a demokratikus erőket. Amíg a vasfüggöny le nem ereszkedett, és egyértelmű nem lett Európa két felének különválása (ami nem egy csapásra történt meg, hanem egy folyamat volt), addig a kommunistáknak ezeket a demokratikusság látszatán alapuló politikai játszmákat le kellett folytatniuk a hatalom megszerzése érdekében.

2021. szept. 6. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!