Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Zsidó arab konfliktus - mikortól?

Zsidó arab konfliktus - mikortól?

Figyelt kérdés

Gondoltam, politika témakörre is, de szerintem jobban ide tartozik.

Nem nagyon ástam bele magam a témába, szóval annyi megvan, hogy a zsidókat kiűzték Egyiptomból, meg előtte volt valami fogság.

De a fogságnak is volt valami oka, meg a kiűzésnek vagy (kényszerű) kivonulásnak is...

Szóval mi volt előtte?

Mi volt a konfliktus forrása?

És ez egyáltalán mikor volt?


2021. szept. 1. 08:15
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az egyiptomi kivonuláskor az Egyiptomiak még nem voltak arabok.

Az iszlám megalapulása, elterjedése és az arab expanzió után évszázadokig a zsidók relatív békében élhettek a muszlim területeken. Sokkal nagyobb békében, mint a keresztény Európában.

A modern zsidó-arab konfliktus az első világháború utánra tehető, mikortól Palesztina Népszövetségi mandátum területként kvázi Brit gyarmattá vált és a cionista mozgalom is megerősödött a zsidók óhazába való visszatelepülésére. A mozgalom és a konfliktus is a második világháború után kapott igazán erőre. Egyre több és több zsidó áramlott be a területre, és létrehozták Izraelt.

Az ENSZ kétállami megoldást javasolt, amibe ekkor a zsidók bele is mentek. Az arabok viszont nem. Mondták: "majd beletoljuk a fiatal zsidó államot a tengerbe". Ez több háború után sem jött össze nekik, és Izrael nyerte meg a konfliktust. Innentől viszont már ő nem volt érdekelt a kétállami megoldásban, főleg, hogy a harmadik háborúban megszállta Ciszjordániát.

Summázva, a fele-fele felosztást az arabok utasították el és kezdtek háborúba, most hogy elvesztették azt már ők szeretnék a fele-fele felosztást, de az a hajó már elúszott. Tetszik vagy sem, de az Izraelieknél van minden előny, az arab országok is kihátráltak a palesztinok mögül. A zsidók pedig szép lassan leszalámizzák a megmaradt palesztin területeket és az évszázad végére övék lesz az egész egykori Palesztina.

2021. szept. 1. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
2021. szept. 1. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Arab-Izraeli konfliktus tulajdonképpen azóta van, hogy hivatalosan is megalapították Izrael államát, de azóta mindig.
2021. szept. 1. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
72%

Végső soron a Közel Kelet azon területe, amely ma a konfliktusok fő forrása, a nagy ókori államok felbomlása után ugyanolyan kaotikus átalakuláson ment át, mint a Eurázsia néhány kivételt képező része. A zsidók az ókori római birodalom felbomlásával fokozatosan szétszéledtek a világban, lényegében majd kétezer évig nem létezett zsidó államiság, bár Európa szinte minden uralmi, állami rendszerében jelen voltak.

Jellemzően, ha egy társadalomban problémák adódnak, nő a feszültség, előbb utóbb kialakul valami bűnbakképzés. A 18-19. században a feudalizmus felbomlásával sok helyen keletkeztek feszültségek, ezek több helyen pogromokba torkolltak. Konkrétan Kelet Európában jó néhány ilyen esemény után vetődött fel (ami ilyenkor mindig), hogy vissza kell vonulni, ekkor tudatosodott a zsidóságban, hogy nincs hazájuk. Egy magyarországi zsidó ember fogalmazta meg először, hogy az őshazát újra kell alapítani. Akkor ott (Palesztínában) a maradék zsidóság és az arabbá váló palesztínok békében éltek, meglehetősen kevert állapotban.

A 20. század legelején kezdték angol koronaengedéllyel (mint fentebb is elhangzott, angol protektorátus volt a környék) felvásárolni a földeket. A dolgok az ilyenkor szokásos módon alakultak. Kezdetben üzleti aktus, a sikerek után (a zsidó gazdálkodási gondolkodás lényegesen fejlettebb volt az akkori palesztinnál) beindul az erőszak, egyre több terület elfoglalása már nem üzleti alapon történik, a II. világháború eseményei pedig végérvényessé teszik a zsidó állam létrehozásának gondolatát, ami a negyvenes évek végének európai zűrzavarában nem volt nehéz. Innentől az ellenségeskedés új szintre emelkedett, állami jelleggé és nemzetközivé vált. Valóban, az arabok kezdetben erősebbnek képzelték magukat, a visszafordíthatatlan folyamat az egyiptomi támadással és a hétnapos háború zsidó győzelmével vette kezdetét.

Személyes véleményem, hogy ezt a konfliktust a nemzetközi politika a lehető legrosszabb módon kezelte, tehát semmiképpen nem vonhatja ki magát a felelősség alól. Ma pedig nem látható semmiféle stabil megoldás. Megoldás mindig akad, de stabil azóta se. És egy darabig nem is lesz.

2021. szept. 2. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Szerintem az ókori dolgoknak nincs ebben hatásuk. Inkább csak ideologikus. A zsidók kb ugyanazok, de az arabok nemigen.

Hertz eredetileg Madagaszkárt szemelte ki, ha jól emlékszem, a zsidók államának.

Szóval én 1948-re, Izrael megalapítására gondolok. Azóta inkább csak fegyvernyugvás van, a béke nemigen látszik.

2021. szept. 4. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!