Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha a Föld népessége a továbbia...

Ha a Föld népessége a továbbiakban is a mostani ütemben fog nőni, akkor elképzelhető, hogy Afrika, Ázsia, Latin-Amerika szegényebb országaiban olyan méretű demográfiai válság alakul ki, ami helyi szinten civilizációs visszaesést fog eredményezni?

Figyelt kérdés
Leegyszerűsítve: a gazdagabb országokban marad a mostani (viszonylagos) stabilitás, a szegényebb régiókban ellenben "Mad Max"-féle/neo-középkori állapotok (összeomló/tehetetlenné váló központi hatalom, általános élelmiszer-ivóvíz-üzemanyag hiány, elszabaduló infláció, extrém méretű bűnhullám/szélsőséges erőszak a mindennapokban, stb) válnak állandóvá...

2021. szept. 29. 18:06
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
17 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
73%
2100ban megall a novekedes
2021. szept. 29. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az élhetőbb helyek felé meg erőteljes migráció fog indulni.

És biztos, hogy ma erkölcsileg, emberi jogilag átvihetetlen drasztikus intézkedések válnak elkerülhetetlenné.


Akármennyire sci-fi és akármennyire olyan disztópikus irány, ami a legnagyobb gáz esetén sem valószínű, elrettentő példának elmegy:

https://www.youtube.com/watch?v=LAqgV9RDeR4

2021. szept. 30. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Részben ez már most is így van, ahonnan milliók menekülnek el, hogy aztán valamilyen idegen országban egy táborban éljenek mondjuk éveken át, ezt szerintem mondhatjuk úgy, hogy az ő helyi civilizációjuk összeomlott.
2021. szept. 30. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
32%
Fogadok brit vagy most és az üzemanyag az új budipapír
2021. szept. 30. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Már most is ez van, Afganisztánban nem a tálib hatalomátvétel a legnagyobb gond, hanem az, hogy 1960-ban a lakosság száma 8,6 millió volt és hat év múlva elérte a tízmilliót.

Mostanra több, mint 37 millióan vannak, holott már eddig is elárasztották a világot menekültekkel, akik millió számra vándoroltak más országokba és Afrikában még ennél is nagyobb a népességrobbanás.

2021. szept. 30. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen, sajnos én is elég negatívan látom ezeket a folyamatokat. Pont, hogy olyan helyeken a legdurvább a népességrobbanás, ahol már most sincs elég erőforrás és a klímaváltozás miatt még kevesebb lesz.

Az a baj, hogy az országok jó része nagyon törékeny államisággal rendelkezik és nincs eszköze arra, hogy ezt radikálisan megváltoztassa, mint ahogy Kína tette ezt a 70-es években. Európa a leginkább kitett a migrációnak, mert a Közel-Kelet és Afrika irányából is egyértelműen mi vagyunk a fő célpont. Nehéz kérdés, hogy milyen intézkedések lesznek majd szükségesek ennek a kordában tartására, nem bocsátkoznék jóslatokba, de biztos nem lennék az akkori vezetők helyében.

2021. okt. 1. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Csakhogy a Föld lakossága már nem fog ilyen ütemben nőni, legalábbis Ázsiában és Latin-Amerikában biztos nem. Szubszaharai Afrikában még nagy növekedés lesz az évszázad végéig, mert ott nagyon magas a termékenységi ráta (ami egy szülőképes korú nőre jutó gyerekek átlagos számát adja meg), viszont Ázsiában és Latin-Amerikában az utóbbi évtizedekben nagyott esett az átlagos gyerekszám: [link]

Latin-Amerikában 1950 és 2015 között 5,83-ról 2,05-re esett le a termékenységi ráta, Ázsiában pedig 2,15-re. Ilyen ráták mellett már nem várható népességrobbanás, ugyanis a 2,1-es a reprodukciós szint, ez a népesség számának hosszabb távú szinten tartásához elég csak. A különbség Latin-Amerika, Ázsia, Európa és Észak-Amerika termékenységi rátái között kezd eltűnni már, pár év múlva hasonló szinten lesznek.

Ezen a térképen pedig az országok termékenységi rátái láthatóak: [link]

Nem sok kéket lehet látni Afrikán kívül. Már az sem teljesen igaz, hogy csak a fejlett országokban alacsony a gyerekszám, ugyanis a Föld lakosságának kb 50%-a olyan országokban él már ahol a TFR 2,1 alatt van (ami érték alatt az egymást követő generációk nem reprodukálják magukat, így a népesség csökkenése várható előbb-utóbb). A közhiedelemmel ellentétben pl. már Indiában sem megy nagy ütemben a népesség, ugyanis fokozatosan közelíti a 2,1-es szintet a TFR-jük (2020-ban 2,2 volt és 1 évtizeden belül várhatóan 2 alatt lesz). A népességük 2060-ra éri majd el az 1,6 milliárdot ami a jelenlegihez képest 20%-os növekedés (Ehhez képest a legtöbb afrikai ország népessége már 2050-re duplázódni fog), 2100-ra pedig 1,4 milliárdra esik vissza, ami kb a jelenlegi számmal egyezik meg. Kína lakossága pedig várhatóan 900 millió-1milliárd között lesz az évszázad végére (Ott 2020-ban mindössze 1,3 gyerek/nő-vel rekordalacsony volt a termékenység). Latin-Amerikában is hasonló a helyzet ott a nagyobb népességű országok termékenységi rátái 2020-ban már nem érte el a 2,1-es szintet. Mexikóban 2, Brazíliában, Argentínában és Kolumbiában pedig 1,7-1,8 körül van az átlagos gyerekszám, ez semmivel sem magasabb mint az USA-ban vagy Nyugat-EU-ban. Tehát a Föld népességnövekedésének nagy részét Afrika fogja vinni a következő évtizedekben.

2021. okt. 4. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!