Mégsem vagyok nihilista?

Figyelt kérdés

Nihilistának vallom magam, nem akarok hinni semmiben ezen kívül. Elutasítom a jót, rosszat, és a szellememmel tudom, hogy bármit szabad, és nem ítélhetem el az embereket, bármit is tesznek, mert bármit szabad. A lelkiismeretem viszont lázadozik, nem képes elfogadni ezt a gondolatot, és az igazságérzetem sem hagy. Mit csináljak? Nem tudok nem nihilista lenni, mert a logikámat félre kéne tennem, és zárójelbe kéne tennem a felfedezett igazságomat, amire józan ésszel képtelen vagyok. Tele vagyok ellentmondással, kijelentek valamit, egy perccel később már megcáfolom, és a lelkiismeretem beszél belőlem. Mit tegyek így? Hogyan irthatnám ki a lelkiismeretemet?

16 f



2021. nov. 12. 18:15
 1/7 anonim ***** válasza:
84%

A lelkiismeret - lelki-ismeret; lélek-ismeret - a legnagyobb kincsünk, emberi méltóságunk fundamentuma. Ajánlom Marcus Aurélius könyvét, segítő lesz számodra a filozófus-császár hadvezér szellemi-lelki fejlődéséről szóló naplója.

[link]

Érdemes megvenni a könyvet:

[link]

2021. nov. 12. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
De a lelkiismeretesség nincs ellentmondásban a nihilizmussal? A lelkiismeretem a "jót" diktálja, a tudatom pedig érvényteleníti a jót, és ellene van
2021. nov. 12. 21:08
 3/7 EagleHUN ***** válasza:
63%
Ahogy #1 célzott rá nem a lelkiismereteddel van gond így nem azt kell kiirtanod, hanem a nihilista gondolatokat. És akkor helyrebillen minden.
2021. nov. 12. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Phoney ***** válasza:
80%

Az emberi természet nem nihilista, úgyhogy hasonló életellenes filozófiáknak minden enber természete ellenállni fog valamilyen formában. Ha aktívan nem is, akkor negatív tünetekkel, akár depresszióval.


Nem a logikádat kéne félretenned, hanem a hibás előfeltételezéseidet, amikből kiindul a logikád. Mindenki felfedez olyan "betonbiztos" "igazságokat" az élete során, főleg fiatalon, amiknek nincs egzakt valóságtartalma (maximum szimbolikus), idővel remélhetőleg te is el fogod tudni engedni.

2021. nov. 13. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Az, hogy milyen igazságot tekintesz magadénak, ugyanannyira a saját értékeidnek, érzelmeidnek az eredménye, mint mondjuk egy kereszténynek a mennybemenetel. Azt hiszed, a logika alapján jöttél rá az igazságra, és lehet így is van, igen ám de a logikának kell valami axióma amiből kiinduljon, ahogy az előző is írja, amiről soha nem tudhatod, helyes-e. Magába a logikába vetett hited például megkérdőjelezted valaha? Vagy az értelmét ennek az egész gondolatmenetnek?


Én úgy látom a nihilizmus saját magát is tagadja, mert ugyanúgy bizonyíthatatlan előfeltételezések vezetnek hozzá, mint bármilyen más nézethez. De én épp ebben látom a szépségét. Felszabadít az alól, hogy előre definiált értékrendek alapján kelljen élned. Azt kérded miért higgy jóban és rosszban, miért hallgass a lelkiismeretedre. Én visszakérdeznék, hogy miért ne? A nihilizmus azt mondja, hogy semmilyen erkölcs nincs kőbe vésve, nem azt, hogy mostantól az ellentétét kell vallanod minden hagyományos értékrendnek és érzéketlen pszichopatának kell lenned.

2021. nov. 14. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Wadmalac ***** válasza:
74%

Ha az első igazán élő lény, sejt, akármi rendelkezett volna a logikus gondolkodás képességével és azon kívül semmivel, se életösztön, se érzelmek, semmi, akkor egy vállvonással a létrejötte után ki is halt volna és ma nem lenne élet.


Nem tette.


Szóval nekem ez azt mutatja, hogy a nihilista logika egy élő szervezet számára elég kontraproduktív.

2021. nov. 15. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
75%

Bármilyen "izmus" csak irányzat, kár makacsul ragaszkodni hozzá. A nihilizmus (is) csak egy konstrukció, egy reakció volt a társadalmi környzetre a maga idején.



Az ember ráadásul nem 100%-ban racionális lény, nem is érdemes törekedni erre. Szerintem a világnézetünk pont attól válik erőssé, hogy nem csupa logikus elemből áll, hanem meggyőződésekből is, amik lehetnek lelki eredetűek és akár irracionálisak is. A te esetedben egy meggyőző tapasztalat, hogy a lélek "beleszól" a dolgaidba. Építsd be a világnézetedbe, hiszen meggyőződtél róla, hogy így van.

2021. nov. 17. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!