Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha a "filozófus" kifejezés...

Ha a "filozófus" kifejezés Platóntól származik, korábban milyen kifejezést használtak a filozófusokra?

Figyelt kérdés
Igen, wikipédián és más szakirodalmakban az van, hogy előszőr Hérakleitosznél jelent meg ez a kifejezés, de a filozófia tanárom azt mondta, hogy ez a kifejezés Platóntól származik. Igazából nem is az a lényeg, hogy kitől származik, hanem hogy a kifejezés létrejötte előtt milyen szót használtak erre. Én szophoszra (bölcsre) gondolnék, de nem vagyok benne biztos.

2022. jan. 1. 06:35
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Talán semmilyet. Nem vagyok alapvetően otthon a témában, de tudtommal Hérakleitosz az első ismert filozófusok egyike volt. Biztosan voltak előtte is, sőt, a filozófia bizonyára egyidős az emberiséggel. Viszont korábban szerintem túl kevesen és/vagy túl felszínesen foglalkoztak a filozófiai témákkal ahhoz, hogy egy külön nevet adjanak neki. Én azt gondolnám (persze alaptalanul), hogy a "filozófia" szó nem váltott fel másik kifejezést, hanem csak akkorra jutott el olyan szintre a tudomány, hogy nevet társítsanak hozzá.
2022. jan. 1. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
A filozófia először görög földön jelent meg a i. e. 6. században és csak az 5. századra vált a görög kultúra és szellemi élet jól elkülöníthető területévé. De ettől függetlenül valami elnevezés szükségszerű volt, hiszen nem Platón vagy Hérakleitosz voltak az első filozófusok, és mikor ők éltek, a filozófia és annak művelői már a köztudatban voltak.
2022. jan. 1. 08:29
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Bölcselkedők, gondolkodók, orfikusok, vallási elemzők, tanítók.


"Western philosophy is the philosophical tradition of the Western world, dating back to pre-Socratic thinkers who were active in 6th-century Greece (BCE), such as Thales (c. 624 – c. 545 BCE) and Pythagoras (c. 570 – c. 495 BCE) who practiced a 'love of wisdom' (Latin: philosophia)[28] and were also termed 'students of nature' (physiologoi)."

[link]

2022. jan. 1. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"a kifejezés Platóntól származik"

Akkor nézzük meg, mit is jelent, honnan vehette Platon:


"from Greek philosophia "love of knowledge, pursuit of wisdom; systematic investigation," from philo- "loving" (see philo-) + sophia "knowledge, wisdom," from sophis "wise, learned;" a word of unknown origin"

[link]

2022. jan. 1. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 MDaniel98 ***** válasza:
A bölcsesség keresői, gondolkodók, bölcsek stb.
2022. jan. 3. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!