Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Igaz-e, hogy a Monarchiaban a...

Igaz-e, hogy a Monarchiaban a Budapesti bérházak építésénél kötelező volt az építési költség 25%-át díszítésre költeni?

Figyelt kérdés
Egy Youtube videó kommentjében láttam, ennek van realitása?

2022. febr. 25. 16:55
 1/5 anonim ***** válasza:
90%
Nem tudom, de a videót belinkelhetnéd, kíváncsi vagyok rá. Egyébként ha azt nézzük, hogy régen a díszítések teljesen kézimunkával készültek, azaz a követ faragták, nem betonból kiöntött dekorációkat nyaltak fel, meg szobrokat tettek az épületekre, amihez igazi szobrászok kellettek, nem segédmunkások, egyáltalán nem tűnik soknak az a 25%.
2022. febr. 25. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
83%
Mondanám, hogy most is lehetne ilyen, mindenki unja a sok tökegyforma kockát, csak hát így is drágák már a lakások, nem kéne rá még plusz 25%.
2022. febr. 25. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy a munkások számára épített külvárosi épületeken sok lett volna a díszítés.

Az a szabály pedig még mindig életben van, hogy a településeken csak olyan épületek megépítésére adható ki engedély, ami megjelenésével illeszkedik a környezetében található többi épület stílusához.

Ez nagy gondot nem okozott, mert az emberek többsége önszántából is alkalmazkodó, nem a nyomornegyedben akar polgári stílusú lakást építeni, az elit negyedekben élők többsége pedig igényli, hogy kifelé mutassák azt, hogy tehetősek (tehát az épületeken kívül-belül sok a díszítés)

Ugyanez figyelhető meg a vidéki kastélyok építési stílusánál, sőt ott még inkább.

Jellemző volt pl, hogy a kastélynak 4 kijárata, 12 tornya, 52 szobája (helysége), és 365 ablaka volt, torínydíszekkel, kovácsolt vas, faragott fa elemekkel, díszített falakkal, festményekkel - nem előírás volt, de "illett megmutatni"...

2022. febr. 26. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
#3 sajnos az „illeszkedik a többi épület stílusához” eléggé kiüresedett, kb. annyit jelent, hogy ugyanolyan magas, és ugyanolyan magasan vannak az ablakok...
2022. febr. 26. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 MDaniel98 ***** válasza:
Akár el is tudnám képzelni, de hogy ezt akkoriban ugyan hogyan ellenőriztek lenne, azt elképzelni sem tudom.
2022. febr. 28. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!