A kereszténység mekkora szerepet játszott abban, hogy a középkor második felére (kb a 11./12. századtól) Európában megszűnt a rabszolgatartás intézménye, amit a (valamivel élhetőbb) jobbágyság váltott fel az alsóbb társadalmi rétegekben?

Figyelt kérdés

2022. márc. 4. 14:31
 1/8 Deff ***** válasza:
72%
Hát az ókori stílusú rabszolgaság nem létezett , de azért nem tűnt el teljesen. Nem hiszek hogy a kereszténységnek ehhez bármilyen köze lett volna.
2022. márc. 4. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
37%
Biztos volt köze, a kereszténység meghaladta az ókor erkölcsét és a mai humanizmus is benne gyökerezik.
2022. márc. 4. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
56%
Semmit.
2022. márc. 4. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
57%
A kereszténység támogatta a rabszolgatartást, Amerikában például ezért maradt nagyon sokáig fenn.
2022. márc. 4. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
62%
#2 Ja, a XIX. századra. Nem kapkodták el. A humanizmusnak meg pláne nincs köze a kereszténységhez, hiszen az előbbiben az ember a legfontosabb, míg az utóbbi isten.
2022. márc. 4. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
38%

4. Keresztény országokba szűnt meg előszór a rabszolga tartás. Pont amerika jó példa rá. Az ókori Róma valamiért sose számolta fel. Sok helyen most is van.


5. A humanizmus egy isten nélküli kereszténység és nem csak a XIX.sz-ról van szó. Tény, hogy egy erkölcsi forradalom volt a "Jaj a legyezőteknek!"-hez képest.

Isten hit önmagában nem kereszténység. Ahogy gondolkodunk jóról és rosszról, az attitűd, ahogy állunk önmagunkhoz és más emberekhez, ahhoz amit helyesnek vélünk, az alapvetően Krisztusi. Hiába divatos szidni a kereszténységet és bármit tett a történelmi egyház.

Nem hiszem hogy lelehetne tagadni, hogy alapjában keresztények vagyunk, ha nem is hiszünk istenben.

2022. márc. 5. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
0%

Ahogy gondolkodunk jóról és rosszról, az már jóval Krisztus és a kereszténység előtt is létezett az ókori görög, római és a keleti filozófiákban is, de ugyebár maga a keresztény erkölcs is alapvetően a zsidó vallási alapokra épül. Ugyanakkor sok mindenben átfedésben van pl. Hamurapi törvényeivel is, így sok alap gondolata jóval előbb létezett Mezopotámiában, mint a Bibliába bekerültek volna.


Mivel a nyugati kultúrát, oktatást, művészetet, történelmet és jogalkotást is szervesen áthatja a zsidó-keresztény kultúrkör és ezek vallási, értékrendbeli elvei, ezért a nem vallásos közgondolkodás is alapvetően a keresztény vallással közös értékrendből táplálkozik és az értékek átadása is jobbára keresztény megközelítésű.

Ez viszont sokkal inkább a közvetítő közeg jellemzője, mintsem a forrásé, merthogy a kereszténység bizonyíthatóan nem az eredendő forrása ezeknek a jóval a kereszténység előtt is létezett értékeknek. Csupán túlsúlyba került közvetítőjük, továbbfejlesztőjük lett később a kereszténység domináns elterjedésével.

2022. márc. 6. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 MDaniel98 ***** válasza:
33%
Úgy tudom az egyház nem támogatta magát a rabszolgatartást, de az ehhez igencsak hasonló jobbágyi léttel viszont nem volt semmi gondja, sőt segített a rendszer fenntartásában.
2022. márc. 7. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!