Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az ókorban a rómaiak beérték...

Az ókorban a rómaiak beérték a Dunántúllal (a mai Magyarország részei közül), vagy néha-néha eljátszottak a Dunától keletre eső területek meghódításának/érdekszférájuk kiterjesztésének gondolatával?

Figyelt kérdés

2022. máj. 26. 19:19
 1/6 anonim ***** válasza:
81%
Nem igazan tekintve hogy a duna-tisza koze es a tiszantul egy nagy egybefuggo mocsarvidek volt.
2022. máj. 26. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Marcus Aurelius már tervezte az Alföldön Sarmatia, illetve a Felvidéken Marcomannia provinciák megszervezését, csak aztán meghalt. Utána meg már más problémáik voltak a rómaiaknak, hamarosan az északra kilógó Daciát is fel kellett adniuk.
2022. máj. 26. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 TappancsMancs ***** válasza:
92%

Bizonyos területeken nem tudtak tovább menni, mint nálunk vagy a briteknél is és voltak más helyek is, északon germánok. A briteknél még falat is kellett építeniük ami védte őket. Nem azért nem mentek tovább mert beérték ennyivel. Akadályba ütköztek.


A közhiedelem szerint Hadrianus falának határjelző funkciója volt, csak ez nem igaz, sosem volt ilyen szerepe. A brit kelták és pikt kelták erős harcosok voltak ott északon és nem bírtak velük. Hadrianus idejében a rómaiaknak már nem is volt céljuk északabbra hatolni, csak meg akarták védeni a Római Birodalom határát, ezért építették a falat, amit ma Hadrianus falának neveznek. A fal az egész brit szigetet átszeli tengertől tengerig, szóval nagyon biztosra akartak vele menni.


Itt van róla néhány jó kép. Érdekes ókori romok.

[link]

[link]

[link]

2022. máj. 26. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 MDaniel98 ***** válasza:
78%
Nem nagyon terjeszkedtek akkor már tovább, mert ha tettek is ilyen irányú kísérleteket, akkor nem sokáig tudták már megtartani a területet, inkább arra koncentráltak, hogy a meglévő területeket erősítsék meg, de idővel mint tudjuk ezeket is kénytelenek voltak feladni.
2022. máj. 27. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 TappancsMancs ***** válasza:
61%

Olasz wikiből egy kevés:

"A felvilágosodás történészei szerint a Birodalom főként belső okok miatt bukott meg (Gibbon* esetében „saját súlya alatt omlott össze”), de egyes tanulmányok megkérdőjelezték ezt a tézist, rámutatva arra, hogy a keleti része annak ellenére, hogy ugyanazokkal a belső problémákkal küzd, mint a nyugati része, több mint egy évezredet sikerült túlélnie. A Birodalom nemcsak belső korlátai miatt omlott össze, hanem mindenekelőtt azért, mert a hunok által a határokhoz szorított barbárok (IV. század vége) inkább római területre vándoroltak, mintsem a hunok alattvalói lettek volna"

/*megj: Edward Gibbon angol történész/


Meg Európa szerte föderációk voltak és nem kis törzsek, mint ahogy ezt általában felvázolják. Tehát szervezett ellenségekkel volt dolguk.


"Heather történész szerint "korlátlan agressziója miatt a Római Birodalom pusztulásának végső soron saját maga volt az oka", éppen azért, mert a barbárok alkalmazkodtak ahhoz, hogy megvédjék magukat a rómaiaktól, erősebbekké válva maguknál a rómaiaknál."


Térkép: A hun birodalom maximális terjeszkedése (világos narancs), 451 körül

[link]


A hunok rendkívül gyorsan mint kés a vajon benyomultak Európa közepébe, egészen a mai Németországig és még Franciaországig is. Itt egy Youtube térkép, és bár vannak ezekben némi pontatlanságok, de lényegében helyesen mutatja. Nézd meg a Hun Birodalmat isz. 450 környékén, ahogy Nyugat-Európába hatolnak és ekkor már a népek szabadságharcai is visszaszereztek területeket már 400-tól kezdődően. A hunok csapásai után oszlik fel és a határai csökkennek a Római Birodalomnak.

https://www.youtube.com/watch?v=UY9P0QSxlnI

Ez meg csak a Római Birodalom határait mutatja https://www.youtube.com/watch?v=NeNpEQ0hfMg

De a többi nép szabadságharcai is odatettek a Római Birodalomnak. Viszont a hunokat a Római Birodalom bukásai között az egyikként tartják számon.


Így írja például a history.com: 8 ok, amiért Róma elesett

6. A hunok érkezése és a barbár törzsek vándorlása

/Megjegyzés: a "barbár" csak egy sztereotip kifejezés, ami téves szóhasználat./


Mellékesen a témához, bár tényleg mellékes, de gondolom érdekelhet kérdező a kérdés kapcsán. Idézet az olasz wiki hunok cikkéből:


"Feltehetően az 5. század eleje körül zajlott le a vándorlás a nagy magyar alföldre: 412-413-ban, amikor Olympiodorus történész és thébai követ követséget vezetett a hunokhoz, már a hunok a Duna középső folyása mentén állomásoztak.[22] stratégiai helyzetben a két birodalom között, ... Az ötödik században a hunok királyságot alkottak Közép-Kelet-Európában ... Attila (406-453) a királyi családhoz tartozott. 432 -ben a hunok olyan hatalommal rendelkeztek, hogy Attila nagybátyja, Rua király jelentős adót kapott a birodalomtól. Katonai képességeiknek, mobilitásuknak és olyan fegyvereiknek köszönhetően, mint a hun íj, fölényt szereztek riválisaikkal szemben, akik közül sokan magasan civilizáltak voltak."


A ThoughtCo így ír: "Sok mai történész egyetért abban, hogy bár a hunok minden bizonnyal segítették a Nyugat-Római Birodalom lerombolását..." De az olasz A Nyugatrómai Birodalom bukása cikkében is a hunok az egyik ok.


---

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. máj. 27. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
75%
Nem kísérelték meg elfoglalni a Duna-Tisza-Közét, mert egyrészt a császárkorban a természetes határokra törekedtek (Rajna, Duna stb.), másrészt ezen a területen éltek a jagüzok, akiket nem hódítottak meg közvetlenül, csak megelégedtek azzal, hogy a jagüzok királya meghódolt a rómaiaknak, amolyan proxiállamként léteztek a birodalom és a többi steppei nép között. Ha ellenszegültek a jagüzok, akkor a rómaiak hadjáratokat vezettek ellenük, ezekre volt nem egy példa. Illetve az is valószínű, hogy Pannonia és Dacia provinciákat utak is összekötötték a mai Duna-Tisza közén keresztül, valahol olvastam erről is valamit.
2022. máj. 28. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!