Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi volt az oka annak, hogy az...

Mi volt az oka annak, hogy az ókor nagy világhódítói közül egyik sem próbálta meghódítani Skandináviát, és a hunokon kívül egy sem próbálta uralma alá hajtani a mai Magyarországnál északabbra fekvő területeket?

Figyelt kérdés

Mi vette rá pl. Nagy Sándort arra, hogy a jól megszervezett birodalmak ellen indítson hadat, a Makedóniától északabbra fekvő területek ellen? Sokkal egyszerűbben tudott volna területeket hódítani, és ezek a területek is bővelkedtek minden jóban (pl. aranybányákban is), miért érdekelte jobban pl. Perzsia, mint a mai Lengyelország területei? Egyáltalán mi volt ezeken a területeken (a mai Magyarországnál északabbra lévő területeken, beleértve Skandináviát is), ami miatt az összes világhódító másfelé vitte a hadait?



Nagy Sándor birodalma:

[link]


Perzsia:

[link]


Római Birodalom:

[link]


Hun Birodalom:

[link]


2023. febr. 23. 01:17
1 2
 1/19 Mojjo ***** válasza:
98%

Mondjuk az, hogy pl. én itt -18 fokban caplattam ma, míg Mo. területén tízenvalamennyi lehetett?

Nem mindenki szereti, ha befagy a hátsója. Mediterrán hódítók különösen nem.

2023. febr. 23. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 UlfOrmson ***** válasza:
100%
Róma próbálkozott, de a Felvidéken élő germán törzsekkel nem bírtak el, csak a befolyásukat tudták kiterjeszteni az uralkodóikra (a germán uralkodók sírjaiban rengeteg római presztízs tárgyat találtak, pl. Osztropataka)
2023. febr. 23. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
89%
A betörők se a putrikra hajtanak, hanem a villákra.
2023. febr. 23. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

A következő okok miatt:

1. Messze van, odáig el kell jutni. Utánpótlási útvonalak, harcias népeken kell túljutni, satöbbi.

2. Az időjárás. A mediterrán hadseregek pedig nem voltak jól ellátva meleg holmival.

3. Egy ókori hódító a következőkre hajthatott: termőföld, rabszolga. Az éghajlat miatt nem sok minden terem meg északon, például szőlőt, búzát sem lehet termeszteni. Ritkán lakott területek, a foglyok száma is alacsony lenne.

2023. febr. 23. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 hollófernyiges ***** válasza:
100%

Ha te Nagy Sándor lennél akkor Indiát hódítanád meg inkább, ahol a királyok kincstáraiban halomban áll az arany és a drágakő és a nagyvárosokat könnyű adóztatni, vagy északra mennél, ahol koszos rabszolgákon és pár medvebőrön kívül más zsákmányra nincs esély?

Ami a kérdés második felét illeti, ez így nem igaz, Róma egy hajszálra volt attól, hogy a ma Németországban újlatin nyelvet beszéljenek. Ezt hajszálat Tiberius óvatosságának hívják. Augustus mostohafia, Drusus meghódította egész Germaniát az Elbáig Caesar galliai receptjét követve (járj fel-alá és verd be az arcát mindenkinek, aki csúnyán néz rád), csak aztán egy balesetben meghalt és a provincia megszervezését arra a Varusra bízták, aki már mutatott határozottságot adminisztratív ügyekben (egyszer négyezer lázadó zsidót feszített keresztre), de katonai ügyekben nulla volt és a teutoburgi katasztrófában mind a három légióját elvesztette. Drusus fia, Germanicus így is folytatta a munkát, végigpofozta a germánokat és visszaszerezte a három légió hadijelvényét, de aztán gyanús körülmények között ő is meghalt és ezután Tiberius már nem akart egy népszerű hadvezért riválisnak és leállította ezt a hódítósdit.

2023. febr. 23. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
A legtöbb országnak a mai napig nagyobb a kelet-nyugati kiterjedése, mint az észak-déli. Azért van így, mert az ott élő népek ahhoz az éghajlathoz vannak szokva, az ottani földművelési módszereket és az ott megtermelhető ennivalókat ismerik. Ma már persze ez nem annyira számít, de az ókorban és a középkorban nagyon fontos volt.
2023. febr. 23. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 kürasszír ***** válasza:
92%

# 5


Tiberius egy megfontolt uralkodó volt, Varus teutonburgi veresége után a római megrtorló hadjáratok feldúlták a Rajna és az Elba közti Germániát, a római seregek sorozatos győzelmeket arattak.


Tiberius azonban úgy látta, nem éri meg az erőforrásokat a germánokra pazarolni, és a Rajna jobban védhető határ lenne.


Egyébkent Tiberius császár volt Róma egyik legnagyobb germánverő hadvezére, akitől rettegtek a germán törzsek.

2023. febr. 23. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


A mediterrán térség és a mesés kelet volt az akkori világ leggazdagabb, legfejlettebb, legműveltebb, legnépesebb területe. Ezért vonzotta a hódítókat.


Skandinávia ugyanakkor egy koldusszegény, elmaradott peremvidéknek számított.

2023. febr. 23. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 hollófernyiges ***** válasza:
100%

#7

Tiberius két évtizedes uralkodása alatt egyetlen háborút sem indított, nem csak a germánokat hanyagolta, hanem semerre sem terjeszkedett és ezt csak részlegesen magyarázza hogy a 20-as évek közepétől megcsömörlött a politikától és visszavonult Caprira.

2023. febr. 23. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 NTBS ***** válasza:
A távolság és az éghajlat.
2023. febr. 23. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!