Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Honnan származik a katonaságot...

Honnan származik a katonaságot átható kényszeresség és toxikus maszkulinitás? Mi ennek a lélektani alapja?

Figyelt kérdés
Számtalan olyan felvétel látható a netem, amelyen a katonák különféle görcsös testtartásban állnak vagy mozognak, pl. a vigyázzállás vagy az un. díszlépés elég furcsa látvány ilyen szempontból. De említhetném a tisztelgésnek nevezett ritualizált köszönést is, vagy hogy az alárendeltnek tök fölöslgesen "jelentem" szóval kell kezdenie a mondanivalóját. Elsőre azt mondanám, hogy ezekkel és a hasonló kényszeres megnyilvánulásokkal feleslegesen nyomasztják a katonaságban részvevőket és ezeknek semmi közük a hadsereg voltaképpeni rendeltetéséhez. Inkább szánalmasnak tűnik, hogy ilyesmikkel töltik az idejüket. Ezek a görcsös pózok és maníros megnyilvánulások valamennyire még a katatón skizofrén betegek tüneteire is emlékeztetnek, de lehet, hogy ebben tévedek. De az tudható, hogy pl. az ókor és a középkor hadseregeiben még nem voltak ennyire elterjedve ezek a kényszeres tünetek, és mégis képesek voltak eredményes hadviselésre. Ha ez így van, akkor adódik a kérdés, hogy mikor és miért terjedt el a katonai szervezetekben ez a sok merev, öncélúnak tűnő, kényszeres rituálé?

nov. 29. 19:24
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
91%
Beléjük kell nevelni, hogy a kapott parancsnak kérdés és gondolkodás nélkül engedelmeskedni kell. Ha ugyanis élesben derül ki, hogy nincs meg a megfelelő fegyelem, a parancskövető magatartás, az simán életekbe kerülhet.
nov. 29. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
75%
Mellesleg mi a fene az a toxikus maszkulinitás?
nov. 29. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:
nov. 29. 19:41
 4/23 anonim ***** válasza:
85%
Ezt úgy hívják, hogy agresszió. Hogy jön ide a maszkulinitás, pláne mitől lenne ez toxikus?
nov. 29. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
Inkább a kényszeres része érdekelne a dolognak, ui. azon lehet vitatkozni, hogy mennyire hatja át a katosnaságot a toxikus maszkulinitás, de a kényszeres, maníros rituálék egyértelműen szembetűnőek. Egyelőre nem látom be, hogy miért éppen ezek révén lehetne fegyelmezetté és hatékonnyá tenni a katonaságot. Vannak erre a célra jobb mődszerek. Ha mondjuk laposkúszás kiképzés közben derékmagasságban golyószóróval pásztázzák a gyakorlópályát, akkor a katona megtanulja, hogy ne nagyon emelkedjen fel a kúszás közben és akkor is haladjon előre, ha éles lövedékek süvítenek körülötte.
nov. 29. 20:37
 6/23 anonim ***** válasza:
92%
Na és ettől hogy alakulna ki benne parancskövető magatartás?
nov. 29. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
Ha életveszélyes körülmények között is végrehajtja a kiképzési feladatot, akkor abból valószínűleg következtetni lehet arra, hogy elszánt a parancskövetésre. De abból mire lehet jutni, ha valakit naphosszat értelmetlen rituálékkal (jobbra át, balra át, vigyázz, pihenj stb.) nyomasztanak?
nov. 29. 20:42
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

Ha pont az a parancs a már életveszélyben lévő számára, amivel önmaga is egyetértve menekülne abból a helyzetből, abból pont nem tanul senki az égvilágon semmit.

Mellesleg normál esetben pont nem az a cél, hogy minél gyakrabban életveszélyes helyzeteknek tegyék ki az embereket, hisz az rengeteg sérüléssel és halálesettel járna.

A leghatékonyabb pont az, hogy megszokja a kiskatona, hogy számára értelmetlennek tűnő parancsokat is gondolkodás nélkül végrehajtja. Ehhez semmi szükség golyószóróval megtizedelni az állományt.

nov. 29. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
86%

Jesszusom, ez a golyószórós laposkúszás nagyon beteg ötlet.

Amúgy nekem nincs bajom a rituáléikkal, egy katonai díszmenet szerintem jól néz ki, pláne, ha még jó kis indulókat is játszanak mellé. Valószínűleg a fegyelmezettséget növeli pszichésen, de hagyományőrzés is lehet mögötte. Pl. a vallási rituálék is hasonlóak. A közösségi érzést is erősíti, az összetartozás érzését.

nov. 29. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
89%
Előző vagyok, folytatom. A toxikus maszkulinitás nem része alapból a katonaságnak. Maszkulin foglalkozás, de a toxicitás nem itt kezdődik. A párom pl. hivatásos katona, de nem a toxikusan maszkulin fajta. Feministaként kerültem is mindig a toxikus, macsó egyedeket.
nov. 29. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!