Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Régen valóban nem tudták az...

Régen valóban nem tudták az emberek hogy hány évesek?

Figyelt kérdés
Mondjuk egy ősember. Vagy akár a középkorban. Mert például üknagyanyám mikor meghalt akkor sem tudta senki hogy hány éves korában hunyt el és elvileg ő sem tudta pontosan hogy hány éves mikor megkérdezték.
jún. 3. 14:22
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
95%
Esélyes. Ma ugyan természetes hogy mindenféle hivatalos adatunk van, születési anyakönyvi kivonat, személyi, stb, de ezek történelmi távlatban eléggé új dolgok. A középkorban pl uralkodók, nemesemberek születését ugyan feljegyezték, de egy átlag parasztemberét aligha. Maximum a családja tartotta számon, ha számon tartotta. És ahogy múltak az évek, homályosabbak lettek az emlékek, sokszor inkább jelentősebb eseményhez kötötték a születésüket, azt könnyebb volt számontartani, meg másoknak is betájolni. Pl "A nagy tűzvész után születtem", vagy "XY királyunk koronázása után".
jún. 3. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A nagy Levin ***** válasza:
91%

Az ősember biztos, hogy nem tudta, hány éves, mert akkor az "évet" sem ismerték. Esetleg előfordulhat, hogy valamilyen időegységet számoltak, tudom is én hány tavaszt élt meg a delikvens, de ezt nem tudjuk.


A középkorban is csak a 16. század második felétől vezették a úgy-ahogy születési (de inkább a keresztelési) időpontokat, sokszor még magas rangú személyeknél sem jegyezték fel, például első királyunk Szent István születési évét sem tudjuk pontosan. A hivatalos anyakönyvezés csak 1895-től van jelen, legalább is Magyarországon.


Én családfakutatás során megtudtam mindegyik dédszülőm születési és halálozási adatait, de azt nem tudom, hogy ők mennyire tartották számon, hogy hány évesek (csak az egyik dédnagyanyámmal találkoztam egyszer-kétszer, de csak pár éves voltam, amikor ő is meghalt). Az ükszüleim meg ugye még korábban éltek.

Szóval el tudom képzelni, hogy nem mindenki tudta pontosan, hogy hány éves, még akár a 20. század elején sem, főleg falun, ahol talán kevésbé tartották ezt fontosnak.

jún. 3. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
93%

Magyarországon a 18. század végétől kezd terjedni (1785) általános a születési anyakönyvezés. Előtte szorványosan létezett (pl. a katolikusoknál 1611-től, majd 1625-től "kötelező" /bár ez sem volt teljesen precíz/). Állami gyakorlatilag teljeskörű csak 1895-től.


Ld. még (picit bővebben): [link]

jún. 3. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 T. Feri ***** válasza:
20%
#2 Az ősemberek pontosan ismerték az éveket, hiszen az évszakok változnak, és ahhoz kellett igazítaniuk az életvitelüket. A számokat csak hozzávetőlegesen használták, főleg a nagyobb számokat. De nagyon jól megállapították, hogy a gyereknek az anyja mellett van a helye, vagy a tanítómesterek mellett, vagy férfivá, nővé érett-e. Másképpen is öltöztek ennek megfelelően. Ugyanígy jól tájékozódtak a csillagok alapján, és abból is jól látták, milyen évszak van. A naptárak megszületésével született meg az időszámítás, de ez csak a papságot, és a nemességet érintette. Az már csak későbbi szokás lett, hogy a papság születési anyakönyveket vezetett. De ez sem volt nagyon szigorú. Később már az állam is bevezette az anyakönyveket, és a rendszeres népszámlálást.
jún. 3. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
73%
Nem hát. Meg azt sem hogy hány gyerekük van, ha 10 nél is több volt. A tehén ellése még dédnagywnyám korában 1901. fontosabb esemény volt mint egy gyerek születése. Az előbbihez h8vtak orvost az utóbbihoz nem.
jún. 3. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
91%
Jaja, ahogy nyilván a születésnapjukat sem. max a család emlékezett olyanokra, hogy valaki mondjuk szüretkor született.
jún. 3. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
0%
A lónak a f. nem tudták! Hát akkor hogyan írták ki a sírhelyekre, hogy hány évet éltek meg? Az időszámítás lehet nem volt egységes, de az életkort biztosan számolták! Ezt azok a törvények is alátámasztják, amik kifejezetten az életkorra vonatkoztak.
jún. 4. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
85%

"Az ősemberek pontosan ismerték az éveket, hiszen az évszakok változnak"

Ugyan már! Fogalmuk sem volt arról, hogy milyen idősek. És, hogy korosodva miért változnak. Az feltűnt nekik, hogy a reggeli merevedés már nem a farkukban, hanem a derekukban jelentkezik, de hogy ez az életkoruk okán van így, arról szerintem halvány fingjuk nem volt...

jún. 4. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
89%

"Hát akkor hogyan írták ki a sírhelyekre, hogy hány évet éltek meg?"

Az csak a 18-19. századokban kezdett gyakoribbá válni (és még akkor sem volt teljesen általános). Előtte kimondottan ritka.

jún. 4. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
47%
De életkor alapú törvények már akkor is voltak!
jún. 4. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:

A buta emberek valóban állatiasabban gondolkodnak, jobban túléléscentrikusan gondolkodnak és viselkednek mint az intelligensebb emberek?

Szerintem leszögezhetjük: több buta ember van mint intelligens ezért egy intelligens embernek meg kell tanulnia manőverezni közöttük. Nagyon gyakran azt látom nem értenek, nem értik a viselkedésem, motivációim, látásmódom stb és nem is tudják magukat a helyembe...

Az mRNS vakcinákban található DNS szennyezettség (mint amilyen a rákot elősegítő ESV40) valóban beépülhet az emberek DNS-ébe?

Most egyre több kutató és orvos az mRNS vakcinák teljes leállításáért lobbizik, amíg ez kiderül.

Valóban "régen minden jobb volt" vagy a nosztalgiahatás miatt az emberek hajlamosak szebbnek gondolni a múltat, mint amilyen az valójában volt, akkor amikor megélték?

Ha szubjektíven nézem, akkor én is szebbnek látom a múltat, mint amilyennek az valójában lehetett, míg ha objektíven nézem, akkor ki kell jelentenem, hogy ha nem is sokkal, de most a legjobb az életem. Miért van ez a jelenség sok embernél? Nálatok is így van?

Ez az idézet valóban Marcus Aureliustól származik? "Az élet szép és bármit is juttat neked a sors, ne felejts el élni! Élni az egyik legritkább dolog...

mert piszkosul nem ő rá vall ő a kötelességet mindig előrébb tartotta az "élésnél" többször megveti magát a boldogságot is az elmélkedéseiben... nem értem miért raknak az ő nevéhez olyan szöveget ami a gondolatvilágát egyáltalán nem tükrözi?

Newton-nak valóban "fel kellett találnia" a gravitációt? >ENNYIRE< buták voltak akkoriban az emberek?

Miközben Newton-nak tényleges, praktikus, máig nagyon fontos alapokat adó, de nem is olyan könnyű/magától értetődő matematikai "találmányai" voltak (pl. közelítési módszerek, amit digitális technikában, számítógépes algoritmusokban is használnak), integrálással...




Minden jog fenntartva © 2026, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!