Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért pont Egri csillagok a...

Miért pont Egri csillagok a regény címe?

Figyelt kérdés
mi a mondanivalója, oka ennek a címnek?
2011. jún. 20. 00:13
 1/5 anonim válasza:
77%
Egerben játszódik, ez egyértelmű, hogy ezért Egri. A csillagok pedig szerintem azért, mert ők a hősök, "sztárok"m én legalábbis így gondolom.
2011. jún. 20. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Ludens ***** válasza:
85%

A regény első részében " Hol terem a magyar vitéz?"

Gergő és Vicuska a folyónál a lovat "legeltetik", de előbukkan a török Jumurdzsák janicsár . Ő elrabolja a lovat és a gyerekeket is. Gergőék megszöknek. Visszatérnek Cecey házához az egyik ló nyergébe rejtett pénzzel, ahol megdicsérik őket. A török csapat megostromolja a falut, de visszaverik őket. Jumurdzsák életét Gábor pap megkíméli, de elveszi tőle az amulettjét.


" Ahogy megmozdult, megérezte, hogy valami kicsúszott a zsebéből. Fölvette és megbámulta. Aztán, hogy rátapintott, eszébe jutott, hogy a török talizmánja az. A kis selyemzacskóban valami keménykedett. Fölhasította a kardjával, hát egy gyűrű fordult ki belőle. A gyűrű köve szokatlanul nagy, négyszögletes fekete kő, vagy sötét gránát vagy obszidián, nem lehetett megismerni a holdvilágnál. De azt tisztán lehetett látni, hogy valami halványsárga kőből hold van rajta meg körülötte öt apró gyémántcsillag."


Az egész regény történetét (tizen pár év ) végig kíséri a gyűrű története ami mindig valamiféleképp Egerhez is kapcsolódik. A regény cime így egy talizmánra utal és Egeri magyarok hősiességére. Hisz a török hódoltság alatt "rossz csillagzat alatt" is képesek voltak hősiensen kiállnia török ellen a megyar virtust megtartani íg végül európa álltatl ünnepelt hőstettet végre hlaytani. Ugyanakkor bemutatja a regény ezekben a nehéz időkben is jellemző széthúzást a magyarok között amit főleg banális politikai és vallási különbségek okoznak.

2011. jún. 20. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Vree ***** válasza:
76%

Ahogy @Ludens említi, Gárdonyi eredetileg többfajta címet is mérlegelt, pl. a fent említett "Hol terem a magyar vitéz?"-t, vagy tetszett neki a "Hold és csillagok" és a "Holdfogyatkozás" (lásd török félhold).


"Mi a mondanivalója" - ez buta olvasónaplós kérdés, erre találj ki valami értelmezést te magad.


Egyébként érdemes utánakeresni volt-e már a kérdés:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


Vagy hogy a neten mit tudsz hozzá találni:

[link]

2011. jún. 20. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
14%
jó kérdés, én is sokat tűnődtem ezen, de utáltam azt a könyvet...
2011. júl. 8. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 hamvasregina válasza:
miért egri csillagok a könyv cime
2013. jan. 2. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!