Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek létezik szabad...

Szerintetek létezik szabad akarat, vagy az ember sorsa előre megvan írva születése pillanatában?

Figyelt kérdés
2011. szept. 11. 00:33
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
59%
Egyiket sem tudod bebizonyítani. Szerintem a kettő keveréke. Szval nagyjából meg van írva hogy merre fele visz az út, de a kisebb dolgok helyben dőlnek el.
2011. szept. 11. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
62%

szerintem:és .. Szabad akaratom lényegi tevékenysége, hogy felismerem a sorsot. Ez a szabadság. A megismerés, felismerés. "Sors, nyiss nekem tért" - mondja Petőfi.

Hadd növekedjek, cselekdjek szabadon. Olyan ez,mint egy szép szoliter fa: szabadon kibontakozik teljességében.

De a fenyő nem akar dió lenni, a juhar nem akar tölgy lenni. És mégis úgy nő, ahogy akar, szabadon.Ilyesmi.

-a

2011. szept. 11. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
65%

Nem tudom, de olyankor gondolkodok el ezen amikor pl bemegyek a közértbe, tudom hogy van nálam egy marék apró, de nem tudom pontosan mennyi, elkezdek venni ezt az amazt és a végén a kasszánál kiderül, hogy pont annyim volt amennyit fizetnem kell se több se kevesebb és mindent megvettem ami éppen szükséges.


Többször is történt már ilyen velem.

2011. szept. 11. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
85%
(off előző: de jó Neked, nekem kevesebb szokott lenni..égő..)
2011. szept. 11. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim válasza:
85%
Akik abban hisznek, hogy előre meg van írva, azok miért gondolják, hogy bizonyos dolgokban mégis dönthetnek? Ha előre meg van írva minden, akkor hiába adódik választási lehetőség, az is el van már döntve, hogy mit választunk,nem?
2011. szept. 11. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
Én is vhogy a kettő keverékében hiszek. Azaz a nagyobb állomások megvannak írva, a kérdés csak az, h ezekre az állomásokra hogyan jutunk el. Amúgy én sokszor azon szoktam elgondolkodni, h mi is a szabad akarat. Úgy értem, az ember választhat a jó és rossz közül, ezt értem. De valójában csak egy választás van (ami így már nem is lesz választás), ha az ember a túlvilágon a "kellemesebb" oldalra akar kerülni, ami a jó. Akkor lenne igazán szabad akarat, ha attól függetlenül, h a jót vagy rosszat választjuk, a túlvilágon mindenki ugyanoda kerülne. Hiszen ha az apa azt mondja a gyerekének, h kisfiam választhatsz alma vagy körte, de a körtéért szörnyű büntetés jár, akkor csak egy marad, az alma, még ha elvben kettő közül is választhatunk.
2011. szept. 11. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:

énis a kettő keverékében hívők táborát erősítem :)


(itt jelzem, nem az objektív véleményem mondom el most, és nem tartom tudománynak, amit leírok)


aki nem érti hogy hogyan, az ne úgy képzelje ezt el, mint a káosz-elméletet, hogy uristen, ha máshogy döntök mint ahogy a sorsom van, akkor teljesen megváltozik a jövő.

egyszerűen bizonyos helyzeteket át kell élned, de igazából teljesen mind1 hogy szabad akaratodból mikor mit választasz. ha 80 évesen visszanézel az életedre, eltörpülnek a múltbeli események jelentőségei: mi lett volna, ha nem verem meg azt a gyereket, mi lett volna ha hallgatok a haverra és nem iszom meg már azt a +1 deci vodkát, satöbbi :)


néhány (nem indokolt) öngyilkosság is példa arra, hogy elfuthatsz a sorsod elől. csakhát én a lélekvándorlásban is hiszek, és a következő életedben úgyis megint szembe kell nézni a problémával, ami elől elfutottál. Idő van rengeteg :)

2011. szept. 11. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
100%

"az ember sorsa előre megvan írva születése pillanatában"

Ebben egeszen biztosak lehetunk, hogy nncs igy. Egyszeruen semmi za eg vilagon nem utal erre.


Ugyanakkor a szabad akarat szerinem elegge kerdeses, mivel az, hogy mit akarsz az elegg fugg attol, hogy milyen korulmenyek kozott szoializalodtal... szoval szerintet az nem igaz, hogy az ember barmit akarhat. :-D

2011. szept. 11. 04:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
47%
Nem a sorsod van megírva, hanem a bolygóállás a születésed pillanatában és ez rögzül és ez adja a tulajdonságaidat, ami alapján majd döntesz bizonyos helyzetekben. (pl.akinél a Mars domináns, az konfliktus helyzetben nem fordít hátat)Megszületsz egy bizonyos programmal és az azokhoz a feladatokhoz szükséges képességekkel.Legnagyobb feladatod, hogy megtanulj szeretetben és békében élni, megtanuld a megbocsátást és az alázatot."Saját képére teremtette"ez azt jelenti, hogy saját képességeit adta neki. Tehát isteni származásod alapján teremted meg magadnak azokat a helyzeteket, amik alapján fejlődhetsz és felnőhetsz lelkileg annyira, hogy felismered, hogy minden jó és minden rossz belőled indul, és hozzád tér vissza.Ezért mondom mindig, hogy gondolkodj, gondolkodj, gondolkodj.
2011. szept. 11. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

"Akik abban hisznek, hogy előre meg van írva, azok miért gondolják, hogy bizonyos dolgokban mégis dönthetnek? Ha előre meg van írva minden, akkor hiába adódik választási lehetőség, az is el van már döntve, hogy mit választunk,nem?"


Hát nem! Inkább úgy kell ezt az egészet elképzelni mint a kvantumfizikát. Van egy hatalmas rendszerben többmilliárd részecske. Mikor elindul valamilyen folyamat, az illetékes tudósok, fizikusok a számításaik alapján meg tudják mondani, hogy mi lesz a folyamatnak a végén. Amit nem tudnak megmondani, az az, hogy melyik részecske mikor merre megy. Ugyanis, ha teljesen ugyanazokkal a feltételekkel elindítanak mégegy olyan kísérletet, akkor az összes részecske egyénileg teljesen másképp mozog, de a végeredmény mégis ugyanaz lesz a rendszer szempontjából. Így kell valahogy elképzelni valahogy az egész világ működését is. Az univerzum, az emberiség sorsa egy felsőbb erő számára nem lehet titok. A pici bolhafingnyi részecskék tevékenysége viszont nem befolyásol jelentősen semmit. Ők hatnak egymásra is. Ha teljesen szabadon dönthetnek, hogy merre mennek, akkoris ugyanaz lesz a vége, hisz ők egymásra is hatnak. Az egymásra hatás következtében viszont más körülmények közt másként döntenek, de szabadon.

Senkinek sincs megírva a sorsa, csak az egész világnak egyben.

2011. szept. 11. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!