Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség az autonómia...

Mi a különbség az autonómia és a nemzeti önrendelkezés között? És melyik nyújt több jogot egy adott nemzetiségnek?

Figyelt kérdés

Én eddig abban a tudatban éltem, hogy az autonómia nemzeti önrendelkezést jelent, de a történelemtanárom felvilágosított, hogy a kettő nem ugyanaz.

De magyarázatot nem kaptam, hogy miben különböznek... :(


2011. szept. 27. 10:54
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem tudom hogy a tanárod mire gondolt, amikor azt mondta, hogy nem ugyanaz. Igazából abból a szempontból valóban nem ugyanaz, hogy a nemzeti önrendelkezés az csak az autonómia egyik formája, alesete.


Az autonómia önrendelkezést, önkormányzatiságot, önűllóságot jelent.

Az autonómia mértékében lehetnek fokozatok (béldául az USA tagállamai részleges autonómiával bírnak, azaz egyes jogszabályok eltérnek egymástól az államokban: fegyverviselés, halálbüntetés, stb., de a szövetségi törvények mindenhol ugyanazok).


Autonómiát élvezhet személy, intézmény vagy bármilyen közösség (nemzet, vagy pl város).


A nemzeti autonómia lehet területi (azaz a nemzetnek saját országa van), lehet jogi (azaz az adott nemzet egy másik országban nemzetiségként él, de saját önkormányzata van, esetleg saját szabályai).


Nemzeti önrendelkezésről nagyjából akkor beszélhetünk, ha a teljes területi autonómia is megvalósul, azaz az adott nemzetnek saját országa lesz.

2011. szept. 27. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!