Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mióta létezik házasság a...

Mióta létezik házasság a világban és a különböző kultúrákban? És Európában? És Magyarországon mióta van? (nemcsak jogilag, hanem egyátalán) És a legfontosabb kérdésem: miért vezették be? Mi volt a valódi oka, amiért létrehozták?

Figyelt kérdés
Minden válaszért köszönet

#házasság #ok #alapításának
2012. aug. 6. 22:28
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
100%

Húúú, de érdekes kérdés! Szerintem a keresztény egyház hozta be a házasságkötést. Legalábbis a magyaroknál, és más pusztai népeknél külön csoportokban éltek a nők, külön a férfiak. Szabad volt egymással találkozni, szerelmeskedni, nem volt megszabva, ki kivel, mikor, stb. A főembereknek volt több asszony, akit magánál tartott. A közembereknek nem kellett feleség, mert állandóan harcoltak, meghaltak, nem lett volna célszerű a beosztás.

Én legallábbis ilyeneket olvastam a témában. A keresztény egyház megszigorította a szabályt: egy férfi, egy nő, kész, vita nincs. Csak ha meghalt valamelyikük. Mert ahogy kialakult a magántulajdon, azzal együtt már fontos volt tudni, hogy ki kinek a gyereke,mert az örökölt nyílván.

Mások is hozzászólnak, biztos érdekes lesz.

2012. aug. 6. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:

Igen, ilyesmiket olvastam én is.

Szóval ilyen okokat:

- vagyon megosztása ill. továbbörökítése

- nők megosztása (minden gyenge ffinak is jusson egy nő)

- nők "védelme" - ffi az anyagi eltartó de az ura is a nőnek, tehát alá-fölé rendeltségi viszonyban vannak fizikailag

- a vérfertőzés kizárása (csökkentése)

- a "szaporulat" fenntartása (elnézést a kifejezésért, de anno egy nő nem tudott volna férfi nélkül felnevelni egy gyereket)

- nők szexuális kordában tartása (tévhit, hogy a nő évtizedekig csak egyetlenegy pasira vágyik, és mást nem kíván meg - hogy finom legyek:)


Ezek itt fenn mind-mind materiális (testi, biologóiai és gazdasági dolgok).


Egyelőre nincs több válasz, bár még csak egy napos a kérdésem... :) De nagyon érdekelne a hozzáértők véleménye is, hogy valóban kizárólag materiális/hatalmi/egszitenciális okok miatt hozták létre?

Mert ha igen.

Akkor megvan a válasz a mai modern párkapcsolati problémákra, amelyek nem anyagi (nem materiális alapon) hanem pusztán lelki ill.szexuális alapon létesültek, holott gazdasági közösséget jelent a házasság a mai napig!

2012. aug. 7. 00:24
 3/27 anonim ***** válasza:
47%

Párőrzés. Több fajnál is létezik. Mivel az apaság bizonytalan, ezért a férfi "házasság által" garantálja azt, hogy a nő hűséges legyen.


Ez megfigyelhető a különböző házasságok eltérő rendszereiben. Nők választásának kizárása, női hűtlenség markáns megelőzése-büntetése (bizonyos kultúrákban nők "körülmetélése", megkövezése, halálbüntetése), nők kizárása bizonyos dolgokból (mióta ez megszűnőben, csökken a házasságkötések száma is).


A párőrző rendszer több fajnál csak arra korlátozódik, hogy a hím "felügyeli" a nőstényt, és a legerősebb-legdominánsabb elmarja a többit, ezzel kizárva azt, hogy a nősténye esetleg több hímmel is kapcsolatot létesítsen, vagy ne a "legnagyobb darab" hímet válassza.


Nálunk, embereknél ez társadalmi rendszereken át működött- először erő által, később rang, vagyon, hatalom által (a legnagyobb státuszú férfiaknak lehetett több felesége, a feleségeknek nem volt beleszólása abba, kit választanának).


Mivel az embernél muszáj volt motiváló erőt találni arra, hogy a nőnek is "megérje" a dolog, ezért a férfiak egész egyszerűen kizárták a társadalom többi területéről a nőket (lehetett: feleség, apáca, prostituált- néhány kivételtől eltekintve; gyermeket semmi esetre sem szülhetett házasságon kívül, a legtöbb országban főbenjáró bűnnek tekintették- mivel sértette a "biztos apaságot").


A házasság természetesen gazdasági közösséggé vált- senki sem vitatja, hogy a férfi ezzel magára vállalta az "eltartó" szerepét, vagy a civilizáció felépítését (nők nem nagyon vehettek részt tudományos tevékenységben, sok nő férje-apja nevén publikált, és csak férje, apja mellett volt lehetősége ilyesmit elsajátítani).


A nők azonban sok esetben kijátsszák a férfiakat, mint ahogyan az állatvilág nőstényei is teszik. A két nem érdekei különböznek, amit a biológiai eddig egysíkúan mutatott be. A nő számára alapvetően hasznosabb a "női kontroll".


Ez (részben) megvalósult az elmúlt századokban is, "manipuláció" által (például), vagy a nő egész egyszerűen a "férjén keresztül" élt, státuszt jelentett számára, akit így nemritkán irányított is. Esetleg "jó partinak" szerzett egy vagyonos, idősebb férfit, de gyermeket már egy vonzó fiataltól szült.


[link]


Az állatvilágban a "háremek" sem úgy keletkeznek, hogy a nőstények többsége a "legdominánsabb" hímet választja. Ez azért is lenne káros a fajra nézve, mert beltenyészethez vezethetne.

A háremtartás lényege, hogy a legerősebb elmarja a többit a nőstények közeléből, de:


"A szabályokat nem mindenki tekinti magára nézve kötelezőnek. Páviánoknál figyelték meg azt, hogy a hárembe tartozó nőstények úgy tévesztik meg a horda domináns hímjét, hogy fiatal partnerükkel egy nagy szikla mögé húzódtak, majd fejüket kidugva a szikla mögül figyelik az idős hím viselkedését, és igyekeznek a tétlenség látszatát kelteni. Eközben a szikla mögött fiatal választottjuk közösül velük (Byrne & Withen, 1988)."

2012. aug. 7. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
47%

Kérdező: az őskorban a nők bizony valószínűleg "férfi nélkül" neveltek gyereket. A házasság tehát nem onnan indult. Olvasd el:


[link] (5. fejezet)


A női hűtlenség kordában tartásáról te is írsz. Ebben egyetértünk. A nő (sem) monogám alapvetően, sőt, a minél nagyobb "diverzitásra" törekszik. Maga a hímnem is a genetikai változatosság miatt "jött létre".


A vérfertőzés elkerülésére szintén megvannak a "női módszerek".


[link]


És valószínűleg nem csak ennél az egy fajnál. Sőt- a hím háremtartás az, ami nagyfokú beltenyészethez vezethet, ahogyan említettem is.


Mellesleg a "hím kontroll" (általában) már csak azért sem feltétlenül hasznos a nőstények számára, mert sok faj esetében a következő domináns hím legyilkolja az előző utódait, hogy a nőstények újra párzóképesek legyenek. Ezzel viszont közvetlen genetikai hátrányt okoz a nőstényeknek.

2012. aug. 7. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
47%

Az első sem írt hülyeséget:

"Mert ahogy kialakult a magántulajdon, azzal együtt már fontos volt tudni, hogy ki kinek a gyereke,mert az örökölt nyílván."


Egy "patriarchális" társadalom csak úgy épülhet fel, ha az öröklés (név, rang) apai ágon történik.

Ezért a férfi lényegében "megszerezte" a nő addigi "pozícióját" (100%-ig biztos anyaság- ez biológiai értelemben adott), és felépítette a társadalmi "biztos apaság" intézményét.


Ehhez kellettek a már leírtak, a nő "maga mellett tartása" (+ nevére veszi a nőt, és a gyereket, stb.)

2012. aug. 7. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
47%

Bocs, hogy ennyit írok. :)


"Egyelőre nincs több válasz, bár még csak egy napos a kérdésem... :) De nagyon érdekelne a hozzáértők véleménye is, hogy valóban kizárólag materiális/hatalmi/egszitenciális okok miatt hozták létre?

Mert ha igen."


Valószínűleg "igen".


"Akkor megvan a válasz a mai modern párkapcsolati problémákra, amelyek nem anyagi (nem materiális alapon) hanem pusztán lelki ill.szexuális alapon létesültek, holott gazdasági közösséget jelent a házasság a mai napig!"


Ebben kicsit ellentétesen gondolkozunk. Ma már nem mindig jelent "gazdasági közösséget"- de abban igazad van, hogy ez "láncolta" össze leginkább a párokat (amellett, hogy természetesen szerelem, szeretet is szövődhetett közöttük).


Ugyanis nőként szinte lehetetlenség volt "elválni".


Emellett azonban én úgy látom, ma is szövődnek tartós kapcsolatok, szép számmal, melyek nem(!) gazdasági közösségen alapulnak.


Továbbá kialakulóban van egy "újfajta" közösség, amit a női és férfi szerepek módosulása hozott magával.


Például azokat a kapcsolatok látom tartósnak, ahol a nő és férfi közel egyenlő végzettségű, hasonló a keresetük, és közösen végzik a házimunkát is (kb. a gyerekekkel is azonos időt töltenek- tehát az apa sem "karrierista", aki csak a pénzt viszi haza, és kéthetente egyszer látja a gyerekeit; ilyenkor az asszony könnyen félrenéz, a férfi csak az erőforrások miatt "kell" neki, továbbá- ha még nincs gyerek- épp olyan könnyen lecseréli egy "módosabbra").


Tehát: kell ez a "lelki közösség" (is) ahhoz, hogy két ember együtt maradhasson.


A "csak" szexkapcsolatok sem túl tartósak, gyakran a legkisebb "hiba" miatt is lelép az egyik, vagy másik fél, hisz már szintén megtehetik.

2012. aug. 7. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:

Az első reagálóra még annyit, hogy oké, hogy a keresztény egyház hozta be, de nem csak az.

Távol keleten a hinduizmus a buddhizmus is "bevezette" azt a sinto papok is Japánban, hogy a muzulmánokról ne is beszéljek... :)

2012-aug-7 09:05 -ra,annyit: hogy hát éppen ez az!!!

Mivel a házasság intézményének ALAPJA (erről beszélgetünk már itt egy ideje) MATERIÁLIS, VISZONT: ennek ellenére ma SZINTE KIZÁRÓLAG szerelmi (lelki-szexuális-baráti stb.) házasságok köttetnek, pontosan ezért olyan ingatag az egész. MErt szerintem ugyanúgy mint egy háznál, vagy egy bármi kapcsolatnál (legyen az baráti, szomszédi, üzleti, stb.) szóval ugyanígy egy intézménynél is: ha az ALAPOK NEM helytállóak (mert az idő megváltoztatta: vakolat leesett, stb.) akkor hiába szépítgetem én azt a házat, hiába kívül csili-villi, ha belül meg iszonyú erővel kell kitámogatni, mert nemsokára az egész összedől.

(csak a tendenciát kell megfigyelni... én nem jósolgatok, épp ellenkezőleg: már a 2. v.háború után-tól megfigyelhető a házasság intézményének lazulása, tanulmányom is van róla - korabeli. Ha az az ember élne most, elhűlne, hogy ez a felbomlás mennyire gyors. Persze mindig lesznek emberek akik egyetlen mellett leélik egész életüket. Itt rengeteg a fiatal ember, ami tök szuper (max40-esek) de olyan jó lenne ide egy idős 1930-ban vagy 1950-ben, ill. akközött születtett kommentelő, hogy vajon ő mit gondol a házasság intézményének lényegéről. ) peace again!

2012. aug. 7. 10:40
 8/27 A kérdező kommentje:

Ja és persze még egy nagyon fontos dolog:

a szeretet ELENGEDÉST jelent nem megkötést.

Ha szeretek valakit, nem sajátítom ki a testét ez a tipikus: "nélkülem nem lehet örömöd".

Szóval akkor milyen együttélésről, megtartásról, házasságról, párkapcsolatról akarunk beszélni????

Azért beszélek így, mert bár anyámék 40 éve élnek együtt, ami egy mintaházasság, és egyik se olyan húdeszuper boldog benne. Mindkettő sokkal több szabadságra vágyik, ami sajnos főleg: pénzkérdés. Mindkettő nekem panaszkodik, hogy mennyit kell alkalmazkodnia, miközben szeretik is de unják egymást.

Még valami: egyetlen embert nem ismerek sajnos, aki azt mondja, hogy "nem tudnék nélküle élni" - ezt max. anyagiakra értik... 20-30 év házasság után mindenhonnan ezt hallom: "hát alkalmazkodni kell, mert egyedül nem tudom fenntartani egy lakást, tudod milyen megbízhatatlanok a mostani szakemberek, ha valami eldugul vagy elromlik, apu megcsinálja, stb...." szóval ezért...

Nem ismerek olyat, aki kiegyensúlyozott a házasságában. Ezért volt ez a kérdés, hogy honnan jön a házasság, mi az alapja, és miért több ma is a válás (nemcsak itt M.o-n) mint a házasság, és azok fele is miért bomlik fel olyan hamar.

Én egyvalamiben tutira hiszek: az időskori házasságban, amikor tényleg jó egy társ, mert az ember már 60 vagy 70 (már ha megéli...) addig meg?????

Dolgozni, dolgozni, dolgozni! :) imádom!

2012. aug. 7. 10:54
 9/27 A kérdező kommentje:

Másképpen feltéve a kérdést:

miért kell egy kapcsolatnak (legyen az házasság vagy akárhogy nevezzük, laza, szex kapcsolat vagy mittudomén mik ezek) szóval miért kell TARTÓSNAK lennie????


(véletlenül nem azért, mert kényelmes? És mi a kényelem ha nem gazdaságosság? Megint itt vagyunk: materiális dolgoknál)

2012. aug. 7. 11:02
 10/27 anonim ***** válasza:
68%

Nem "kell". Senki sem írja elő.

Kb. azért "kellett", mert férfi részről így épülhetett fel a társadalom- mivel nem ők szülnek.


Egyrészt, kellett a biztos apaság. Másrészt- a gyereknek az ő "birtokukban" kellett lennie, név, rang öröklése, stb.


Persze, manapság a kényelem is szerepet játszhat.

Vannak, akik kényelemből maradnak.

Vannak, akik kényelemből nem köteleződnek el.

2012. aug. 7. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!