Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Jelen meg arról publikáció...

Jelen meg arról publikáció (net, könyv, cikk, stb. ) ami logikailag teljességgel igazolja, hogyha valami nem létezik, akkor nem bizonyítható annak a dolognak a nemlétezése?

Figyelt kérdés

2013. jún. 4. 01:03
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
94%

Nem jelent meg, és nem is fog, mert ez az állítás nem igaz.


Létezik olyan szám, ami osztható 6-tal, de nem osztható 3-mal? Elég egyszerűen bebizonyítható, hogy nem létezik.

2013. jún. 4. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Arról kellett volna megjelennie cikknek, hogy hogyha valami nem létezik, akkor bizonyítható annak a dolognak a nemlétezése, ugyanis ha hogyha valami nem létezik, és nem bizonyítható annak a dolognak a nemlétezése, az ugyanaz mint a kiindulási pont -.-
2013. jún. 4. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
93%

Nem.

Rengeteg ilyen bizonyítás van.

Nem azt kell bebizonyítani, hogy nem létezik, hanem hogy nem létezhet, mert az ellentmondásra vezetne.

2013. jún. 4. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 Wadmalac ***** válasza:
93%

Kérdéses, hogy az alapelmélet, ami alapján logikai úton kizárt valaminek a létezése, mennyire cáfolhatatlan. A fent említett 6 és 3 esete talán elég jól bizonyított alapokra épül, de a fizikában, biológiában stb. kevés a végleges, ultimatív alaptörvény.

Egy elmélet meg, akármennyire is bevált eddig, nem feltétlen cáfolat az abból kilógó dolgokra.

Ezért jók az anomáliák, paradoxonok, mert rávilágítanak az elmélet réseire, hibáira.

2013. jún. 4. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim válasza:
Igen, jelent meg, több ezer is. Az egész filozófiatörténet visszatérő problémája, a metafizika és a logika foglalkozik ezzel a problémával, tehát tessék a filozófiát alaposabban tanulmányozni!
2013. jún. 4. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Hááát... kissé elütő válaszok szvsz. amiket kaptam.

DE ez nem jelenti azt, hogy ne lennének elgondolkoztatóak!


Úgyhogy mindegyik eddig érkezett válasznak örülök és köszönöm őket!


Egyébként meg csak azért kérdezem, mert ateista blogok között keresgéltem, és volt olyan hozzászólás, ami abból indult ki, hogy megpróbálta az illető alap szinten belátatni a fentebbi állítást (tehát nemlétező dologról nem lehet bizonyítani nemlétezését), és ezzel akarta - kissé paradox módon - igazolni, hogyha Isten nem létezése nem igazolható, de nyilvánvalóan létezése sem, akkor a másik állítás alapján Isten NEM LÉTEZIK!


De látom ez a próbálkozás így eleve kudarc, ha matematikai alapokra helyezve már nem igaz a nemlétezőség bizonyíthatatlansága. :(



Őszintén szólva - bár tudom offtopic téma kissé - egyszerűen nem értem, hogy a kereszténység a hoaxok közül hogy nőhette ki magát ilyen szinten, mint ahogy a mostani társadalmakban van?! :/


Talán azért, mert a vallások, mint társadalmilag közösen kialakított hoaxok a legerősebbek (legagresszívabbak a társadalom nem hívő felével), és ezek közül is a kereszténység ami a legreálísabbnak TŰNIK az összes közül ?????

2013. jún. 4. 09:44
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

A Gödel-tétel?


Minden ellentmondásmentes, a természetes számok elméletét tartalmazó, formális-axiomatikus elméletben megfogalmazható olyan mondat, mely se nem bizonyítható, se nem cáfolható.

2013. jún. 4. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Olvasgass szerintem Bertrand Russeltől.Nekem a kérdés olvasásakor rögtön a Russel-teáskannája ugrott be.


Így szól:


Ha azt állítanám, hogy a Föld és a Mars között egy porcelán teáskanna kering a Nap körül egy elliptikus pályán, akkor senki sem tudná megcáfolni az elméletemet, feltéve ha olyan óvatos lennék, hogy azt is hozzáfűzöm, a teáskanna túl kicsi ahhoz, hogy akár legjobb távcsöveinkkel is észlelhessük. Ha azzal folytatnám, (mivel a hipotézisemet lehetetlen megcáfolni), emberi ésszel elfogadhatatlan feltételezés volna kételkedni benne, okkal gondolhatnák rólam, hogy ostobaságot beszélek. Ennek ellenére, ha ősi könyvek támasztanák alá a teáskanna létezését és minden vasárnap szent igazságként tüntetnék fel, belenevelnék a gyermekek elméjébe az iskolában, és mi vonakodnánk ezt elhinni, akkor azt különcségnek minősítenék, és egy felvilágosult világban pszichiáter figyelmébe ajánlanának minket. A középkorban az Inkvizíció elé vinnék az ügyet.

2013. jún. 4. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Wadmalac ***** válasza:
100%

A vallás fő veszélye a dogmatizmus. A kereszténység az évszázadok alatt próbál a tudomány eredményei alapján egyre jobban kimosakodni ennek vádja alól, ezért magyarázataiban egyre jobban elvonatkoztatni a tudományos alapon cáfolható alapaxiómáitól. Ennek gyűjteménye a Biblia. Ha már eltávolodunk a szó szerinti értelmezésektől, a kereszténység alapgondolatai tudományos úton alátámaszthatatlanok, de cáfolhatatlanok is.

Ebből a szempontból még talán a kereszténység a leghaladóbb a vallások közt.

Magát a hitet meg nem lehet megerőszakolni. Se dogmákkal, se tudományos tagadási kísérletekkel.

2013. jún. 4. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

"Magát a hitet meg nem lehet megerőszakolni (...) se tudományos tagadási kísérletekkel."


Kár.

Kérdés, hogy többre vitte-e volna az emberiség, ha idővel leráz magáról mindenféle istenhitet.(?)

2013. jún. 4. 14:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!