Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy lehetséges hogy a császár...

Hogy lehetséges hogy a császárkori Rómában több mint 1 millió ember élt? Utána néztem térképen és a területe alig volt nagyobb mint Soproné (ahol 60 000-en élnek).

Figyelt kérdés
Tudom rendkívül szűk utcák voltak és több emeletes lakó házak. De akkor is túlzásnak érzem.
2013. jún. 13. 19:56
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ne érezd túlzásnak New York City területe meg akkora, mint Budapest (ha csak a szárazföldet nézzük) és négyszer annyian laknak benne.
2013. jún. 13. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
80%

A több emeletes lakóházakat ne olyannak képzeld el, mint a mostaniak. Az ókori Róma "insula" (= sziget) nevezetű épületeinek földszintjén kis üzletek voltak, feljebb pedig egyre kisebb méretű "lakások". (A szó alatt akár egy-egy szoba vagy egy kamraszerűség is értendő.)

Pl. itt olvashatsz erről bővebben:

[link]


Az insulákban akár többszáz ember is összezsúfolódott; a Capitolium mellett lévő öt emeletes insulában például 380 (!) ember lakott.

[link]


Egyébként kíváncsi lennék a pontos adataidra (Róma területe), ugyanis én nem találtam ilyet. Érdekes lenne kiszámolni a népsűrűséget.

2013. jún. 13. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Egy történelmi atlaszban néztem meg, ahol volt megadták a méretarányt.
2013. jún. 13. 22:52
 4/7 A kérdező kommentje:
Bocsi: Egy történelmi atlaszban néztem meg, ahol megadták a méretarányt.
2013. jún. 13. 22:53
 5/7 anonim ***** válasza:
85%

Okay, gondolom, aránylag pontosan számoltál. (Akár le is írhattad volna az eredményedet...)


De nézzük: Sopron területe a Wiki szerint 169,06 km², a teljes népesség 61.390 fő volt 2012. január 1-jén, így a népsűrűség 353,04 fő/km².

A császárkori Róma esetében a népsűrűség így 1.000.000 fő / 170 km² = 5882,35 fő/km². (Jelenleg 2.134 fő/km².)


Néhány adat:

Budapest: 3.313,79 fő/km² (Magyarország legsűrűbben lakott városa.)

Olaszországban északról délre haladva:

Torino: 6.928 fő/km²

Milánó: 7.140,8 fő/km²

Firenze: 3.593 fő/km²

Palermo: 4.154,44 fő/km²

Nápoly: 8.214,9 fő/km²

Ha pedig már Gyv2 említette, akkor legyen New York is: 26.720 fő/km².


Biztosan lehetne relevánsabb adatokat találni, de nekem ennyi most elég volt. Ezek közül szerintem Palermo és Nápoly lehet a legmegfelelőbb; az előbbi népsűrűsége jóval alacsonyabb. Viszont az utóbbié jócskán meghaladja a császárkori Rómáét, de még a két város átlaga is (6.184 fő/km²).

Szóval ezeket figyelembe véve szerintem nem is lehetett olyan nagyon veszélyes. :D

2013. jún. 14. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi a megfejtést! Szép volt! :) Így már érthető.
2013. jún. 16. 20:17
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha érdekel egy kérdés/probléma, akkor szívesen rászánom az időt a keresgélésre és az agyalásra; ez most pont ilyen volt. :)
2013. jún. 18. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!