Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Szózat megzenésített változa...

A Szózat megzenésített változatában a második versszakban miért mondjuk úgy a harmadik sort, hogy "itt élned, élned halnod kell"?

Figyelt kérdés
Oda akarok kilyukadni, hogy az "élned" szót miért mondjuk kétszer, mikor az eredeti műben nem így van?
2013. szept. 11. 17:13
 1/9 A kérdező kommentje:
Bocsánat, negyedik sor.
2013. szept. 11. 17:15
 2/9 anonim válasza:
56%
Nyilván így jön ki a szótagszám. Így rímel :D
2013. szept. 11. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Valószínűleg azért, hogy kijöjjön a zenei sorhoz szükséges szótagszám. De lehet azért, mert a megzenésítő alá akarta húzni az élned szót, s duplázással erősítette meg.
2013. szept. 11. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

A szótagszám dolog biztos nem működik. Ha megnézitek a szótagszámokat:


Hazádnak rendületlenűl -> 8

Légy híve, ó magyar; -> 6

Bölcsőd az s majdan sírod is, -> 8

Mely ápol s eltakar. -> 6


A nagy világon e kivűl -> 8

Nincsen számodra hely; -> 6

Áldjon vagy verjen sors keze: -> 8

Itt élned, halnod kell. -> 6


Szóval az biztos nem. A nyomatékosítás még lehetséges.

2013. szept. 11. 17:22
 5/9 anonim válasza:
30%
2013. szept. 11. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Biztos elqrta a zenét a szerző, és könnyebb volt utána duplán mondani egy szót, mint újraírni a zeneművet :)
2013. szept. 11. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Miért rontotta volna el a szerző a zenét? Így akarta, mert neki így tetszett (szerintem így pont szép ahogy van), s hozzá igazította a szöveget. Mellesleg kiemeltem, hogy a ZENEI sor szótagszáma nem egyezett meg a verssor szótagszámával, ezért előbbihez kellett igazodni.
2013. szept. 11. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Viccből írtam a választ, ezért a végén a mosolygós fej :)


De ha már ennyire komolyan vetted a választ, akkor:


" Mellesleg kiemeltem, hogy a ZENEI sor szótagszáma nem egyezett meg a verssor szótagszámával"


Ezt összevetve azzal, hogy a vers előbb született meg mint a zenemű (vagyis a zenét komponálták a vershez, és nem a versszöveget írták a zenéhez) logikailag teljesen rendben van az, hogy a zeneszerző elronthatta a vershez írt zenét. Valószínűleg nem így történt, de ez nem bizonyítható.

2013. szept. 11. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Lehet firtatni vagy találgatni, hogy miért úgy írta meg a zenét a szerző, ahogy; de nem hinném, hogy létezne 100%-ig biztos válasz. A neten legalábbis nem találtam erre vonatkozó infót.

Úgyhogy maradok a valószínűsíthető okoknál:

1. Zeneszerzői szabadság.

2. Egressy Béni sajátos stílusa. (Kifejezetten jellemző rá a sok hajlítás, trillázás, cifrázás.)

3. A zene egy pályázatra készült, azaz "pályamunka". A pályázók célja pedig – nem meglepő módon – az, hogy nyerjenek, ezért Egressy talán a szokásosnál is különlegesebb dallamot talált ki.

(Ha megnézitek, egyik sor sem hasonlít a másikra, tehát a szerkezeti képlete ABCD.)


A pályadíjról két különböző adatot találtam, nem tudom, melyik igaz:


"A Szózat keletkezéstörténete különös és egyszerű; a ma embere aligha képzeli ilyennek egy nemzeti imádság születését. Bartay András zeneszerző, a Nemzeti Színház igazgatója 1843-ban pályázatot hirdetett a Vörösmarty-versre komponálandó legszebb népmelódia írására. A bírálóbizottságban helyet foglalt maga Vörösmarty is, mellette az akkori Pest-Buda legkiválóbb két muzsikusa: Erkel Ferenc és Mosonyi Mihály. Egybehangzó ítéletük szerint a pályadíjat, 20 aranyat, Egressy Béni műve nyerte el."

[link]


"1843-ban a Nemzeti Színház igazgatója pályázatot hirdetett Vörösmarty Mihály Szózat című versére komponálandó „népmelódia” írására. A pályázatot és a 70 arany pályadíjat Egressy Béni nyerte el."

[link]

2013. szept. 11. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!