Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Régen kik laktak a várban?...

Régen kik laktak a várban? Lent a többi.

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy volt királyi vár, ahol az uralkodó lakott. De vannak olyan várak, amelyek célja csak a védelem, olyasmi, mint az erődítmény. Pl. az egri vár. Itt lakott a katonaság? agy ez hogy működött? Megnéztem a wikipédiát, de ott az építésükről volt szó, illetve a főurakat említik. Minden vár élén állt egy várispán, azt tanultam töriből is. De ő egyben katona is volt?
2014. jún. 13. 20:45
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Konkrétan egy kis erődítményen belül a katonaság és az ellátószemélyzet (pékek, kovácsok, lovászok, stb) lakot valamint a várat felügyelő nemesi család. Aztán persze rendszerint a falon kívül volt egy falu, ami az állandó élelmezést és munkaerőt adta.


Nagyobb város esetén a falon belül persze voltak polgári házak is, de rendszerint itt is voltak a falakon kívül birtokok és falvak.

2014. jún. 13. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi. Igazából nagyon hülyén tettem fel a kérdést, de arra voltam kíváncsi, voltak-e olyan várak, amelyekben nem laktak, csak ha szükség volt védelemre, odavonultak a katonák.
2014. jún. 13. 21:34
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen védtelenül hagyott várak nem voltak. Egy kis létszámú helyőrség mindig jelen volt, amit aztán megerősítettek ha probléma volt. Nem volt jellemző akkoriban, hogy egy ország belsejében lévő várat meglepetésszerűen megtámadnak volna. Persze a határokon eleve komolyabb erők állomásoztak állandó jelleggel.
2014. jún. 13. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Oké, köszi a segítséget.
2014. jún. 13. 22:50
 5/6 anonim ***** válasza:

Nem írtad, milyen korra vagy kíváncsi?

A tatárjárás idején a Dunántúl főleg ezért nem lett elpusztítva, mert több volt a vár, az erősség, amelyeket csak hosszabb ostrom után tudtak volna elfoglalni a tatárok, ha egyáltalán ment volna. Ezért később több helyen építettek várakat, amelyek lefedtek területeket és ahová veszély esetén a környékbeliek is behúzódhattak.

A török időkben volt a végvári vonalrendszere, ezekben inkább csak vitézek éltek, de a központi erősségekben, amelyek sokkal nagyobbak is voltak, már voltak civil épületek is, persze itt több lépcsős volt a védelmi rendszer, az alsó vár vegyes volt, de a magjában csak katonai részek voltak.

Aztán a Habsburg idők megint mást hoztak, ekkor már szinte csak katonaság volt az erődítményekben, de azok sem mind ott laktak, inkább laktanyákban, azok közelében.

A 19. század végétől az erődök, várak jelentősége csökkent.

2014. jún. 14. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes választ.
2014. jún. 14. 18:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!